1. Ana Sayfa
 2. Seyahat/Gezilecek Yerler
 3. Trabzon Gezilecek Yerler Arasında Bulunan 10 Muhteşem Nokta

Trabzon Gezilecek Yerler Arasında Bulunan 10 Muhteşem Nokta

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Bir gezi planı yapmış ya da planınıza bir yer eklemek istiyorsanız bu durumda Trabzon gezilecek yerler önerilerini de es geçmemelisiniz. Oldukça geniş yapraklı ağaçlarla kaplı olan ve gün içerisinde 4 mevsimi aynı anda yaşayabileceğiniz farklı deneyim yeridir. Trabzon şehrinin tarihi açıdan ve gezilecek yer bakımından zengin olması da ziyaretçilerine karşı en büyük albeni özelliğidir. İşte Trabzon şehrinde gezilmesi gereken 10 muhteşem yer;

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi

Trabzon gezilecek yerler haritası içerisinde yer alan bu 10 mükemmel noktayı siz de çok seveceksiniz. Trabzon gezilecek yerler rota boyunca hem kültürel hem de doğal güzellikleri bir arada görebilirsiniz. Tarihi de kucak açmayı başarmış bir kent olan Trabzon’da yılın her zamanı keyifli anlar geçirmeniz mümkün olacaktır. İşte, sizlerin de seveceğini düşündüğümüz Trabzon gezilecek yerler önerileri listemiz:

 

1- Trabzon Gezilecek Yerler: Sümela Manastırı

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Trabzon’un simgesi haline gelen Sümela Manastırı geniş ve tıp ki bir labirenti andıran yapısıyla dikkat çeker. Sümela Manastırı yeşilliklerin arasında en güzel mimari yapısı ile bir tablonun parçası gibi ihtişamlı bir görüntü sunar. Manastırın Milattan Sonra 390 yılından önce yapıldığı söylentisi vardır. Manastıra ait bilinen bir bilgide iki rahibin rüyasında Hz. Meryem’i ve Hz. İsa’yı görmüş olmaları ve bu rüyada ki yere Sümela Manastırı’nı yapmış oldukları belirtilir.

 

2- Trabzon’da Gezilecek Yerler: Trabzon Kalesi

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Trabzon Kalesi Karadeniz üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı şehri korumak için yapılmıştır. Trabzon Kalesi Trabzon’un dik kayalıklarının en üst kısmında yer alır. Bu sayede şehir açısından en yüksekte yer almış olması, bir nevi şehri kuş bakışı görmeye ve tehlikeleri öncesinden fark etmek Trabzon şehri için oldukça avantaj sağlamıştır. Kale ana hatlarıyla yukarı, aşağı ve orta hisar olmak üzere 3 bölümden oluşturulan ve oldukça sağlam bir yapıdan ibarettir. Yapının bir kısmı tamamen deniz manzarası görürken, diğer kısmı ise alabildiğine yeşil bir ormanı bakar.

3- Trabzon Gezilecek Yerler Haritası: Uzun Göl

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Uzun Göl doğanın bir hareketi sonucunda ortaya çıkmıştır. Trabzon heyelan yönünden aktif bir şehir olduğu bilinir. Uzun Göl’de Trabzon’da yaşanan bir heyelan sonrası su birikintisinin baraj yöntemi ile kapatılması sonucu ortaya çıkmıştır. Uzun Göl dik ve ona kaynaklık sağlayan 3 dağın tam ortasında yer alır. Uzun Göl’ü saran bu dağlar oldukça yeşil ve temiz hava ile doludur. Eğer ki doğa ile iç içe bir karede yer almak istiyor ve bu güzel alanda zaman geçirmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4-  Trabzon’un Tarihi Değerlerinden: Ayasofya Müzesi

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Kral I. Manuel döneminde büyük bir imparatorluğu yansıtması için 1250 ve 1260 senelerinde bu eseri ortaya koymuştur. Döneminde kilise olarak kullanılan Ayasofya Müzesi daha sonra yılların vermiş olduğu tahribatın restore edilmesiyle müze haline getirilmiştir.

5- Manastır Cenneti Trabzon ve Vazelon Manastırı

Trabzon’da ki manastırlar arasında en yaşlısı Vazelon Manastırı’dır. Bu mimari çalışmanın bir manastır olması her yıl binlerce yabancı turistin ziyaretini sağlar. Vazelon Manastırı’nın yapımına dair net bir bilgi yoktur. Ancak manastır için İncil’de ki Vaftizci Yahya Peygamber için M.S. 270 yıllarında yapıldığı öne sürülmüştür.

6- Trabzon Gezilecek Yerler Arasında: Bedesten

Bedesten Trabzon şehrinde bulunan bir Osmanlı eseridir. Döneminde ve günümüzde çarşı alanı olarak kullanılmaya devam eder. Şehirde ki en eski yapıtlardan biri olarak karşınıza çıkar. Bedesten şehirde ki birçok tarihi alana yakınlığı ile dikkat çeker. Mutlaka Trabzon’da gezilecek yerler arasında yer almalıdır.

7- Trabzon Doğal Güzellikleri: Boztepe

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Karadeniz’in en güzel manzara zevkini sunan yerlerden biridir. Özellikle ruhu dinlendiren deniz ve yeşil alanın bir arada bulunduğu Boztepe her dönem binlerce turiste manzara keyfi sunar. Bu tepeden Karadeniz’in hırçın dalgalarını ve yeşillikler arasından gelen tatlı serin havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Trabzon’a ait güzellikleri en yüksek tepeden görmek ve sevdiklerinizle o anı paylaşmak istiyorsanız Trabzon’a ait gezilecek yerler listesinin başında Boztepe’ye yer verebilirsiniz.

8- Trabzon Yaylaları

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Yaz aylarında ki sıcaktan kaçmak istediğiniz zaman Trabzon yaylaları en iyi seçenek olacaktır. Yaylalar serin, doğa ile iç içe ve bol temiz havanın bulunduğu yerlerden oluşur. Bu sayede bisikletinizle yeşillikler arasında gezinti yapabilir ya da sporunuzu size eşlik eden geniş yapraklı ağaçlar altında en huzurlu şekilde yapabilirsiniz.  Trabzon yaylalarından en çok uğrananlardan biri Kiraz Yaylası ve Sera Gölü Yaylası’dır.

9- Trabzon Gezilecek Yerler: Küçük Ayvasıl Kilisesi

Trabzon şehrinde 7. Yy. yapılan ve yapısıyla dikkat çeken bu kilise St. Anna ismiyle de tanınır. Eğer ki sizde eski ibadet yerini görmek ve mimarisini incelemek ya da bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Küçük Ayvasıl Kilisesi diğer kiliselerin mimari özelliklerini bünyesinde barındırmakla birlikte farklı mimari tarzları da mevcuttur.

10- Trabzon Peristera Manastırı

Peristera Manastırı Trabzon şehrinde ki diğer tarihi bir ibadethanedir. Trabzon’da bulunan ve 250 metrelik yükseklikte ki bir kayanın tam üzerinde ince bir mimari becerisi ile oluşturulmuştur. Tarih olarak 752 yılında yapıldığı bilinir. Manastır eski dönemlerde din adamlarının kendilerini dinlemek ve günahlarından arınmak için kullandığı bir yer olarak bilinir. O yüzden her düzenli şekilde binlerce yabancı turistin uğrak noktası olmuştur.

Trabzon’da Ne Yenir?

Trabzon gezilecek yerler kadar yemekleri ile de ünlü bir kentimizdir. Trabzon şehrinde büyük bir gezintiden sonra yemeklerine değinmemek olmaz. Bu yüzden Trabzon şehrine has yemek kültürleri ve lezzetleri şu şekildedir;

1- Akçaabat Köfte

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Akçaabat köfte Trabzon şehrinde yapılırken dana eti tercih edilir. Özel sönmeye yakın bir közde yavaşça pişirilen köfteler misafirlerinin damaklarında mükemmel bir tat bırakır. Akçaabat köftelerinin tadını başka hiçbir yerde bu şekilde yemeniz imkansıza yakındır. Mutlaka denenmesi ve tadılması gereken tatlar arasında yer alır.

2- Trabzon Pidesi

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Trabzon gezisinde bu pidelerin tadına bakmadan dönmek Trabzon’u gezmeden dönmek kadar çok şey kaybettirir. Açık ve kapalı şekilde sunulan ve 2 çeşitten pideleri ister tereyağı sürerek yiyin, , isterseniz de çıtır çıtır o şekilde yiyin. Her halükarda beğenerek yiyeceğiniz bir yemek olacaktır.

3- Hamsi

dijital-evim-trabzon-gezilecek-yerler

Trabzon’un en taze ve en çok sahip olduğu balık ürünlerinden biride hamsidir. Hamsinin Trabzon’da çorbasından tutun turşusuna kadar bulmanız ve bu farklı lezzetleri tatmanız mümkündür. Karadeniz’e has bu yemek kültürünü Trabzon’da birinci kaynaktan yemeniz gerçek hamsi lezzetinin tadını verir. Ayrıca Trabzon’da ki hamsinin pişirilme ve tüketilme şeklide diğer illerden oldukça farklıdır. Burada hamsinin nasıl daha lezzetli pişeceğini ve en lezzetli halini görmüş olursunuz. Hatta öyle ki hamsi limon ve yeşillik ile değil, turşu ve o yöreye ait peynir ile tüketilir.

4- Kuymak

Kuymak Trabzon’da meşhur kahvaltılık türlerinden biridir. İç malzemesi olarak tereyağı ve un kullanılır. Tereyağının yakılmasıyla birlikte içerisine un ilave edilerek belirli bir kırmızı renge gelinceye kadar karıştırılarak yapılır. Bir nevi mıhlamaya benzetenler olabilir, lakin mıhlama ile tatları çok farklıdır.

Bu yazımızda sizlerle Trabzon gezilecek yerler harita içerisinde olan önemli noktaları paylaştık. Trabzon ilimizde keyifli vakit geçirmek adına size önerdiğimiz bu 10 turistik noktayı seyahat planınıza ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitemizde yer alan “En Güzel Tatil Yerleri Neresidir?” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. 1 sene önce

  Açıkçası gelecek yaz karadeniz turu istiyordum. Trabzon ilk ugrayacagim yer olacak cok guzel anlatmissiniz, teşekkürler

 2. 1 sene önce

  Trabzonun mükemmel gezilecek yerlerini anlatan yemeklerini tanıtan mükemmel bir site Çok güzel tavsiye ederim süper

 3. Trabzona gittim harika bi yer ama bu kadar yer oldugu bilmiyodum sanırım tekrar gidicem 😂 birde rize için paylaşımda bulunursanız memnun olurum takipdeyim 😎

 4. Karantina sirasinda trabzonda bir yurda düşmüştüm, manzarasıyla büyüleyiciydi tekrar ziyaret etmeyi düşünüyorum gezme firsatim olmamıştı yazı yönlendirici oldu 😊😊

 5. Bu yerlerden en sevdigim sümela manastırı. Herkesin mutlaka gezip görmesi gereken bir yer. Ilk firsatta tekrar gideceğim.

 6. 2 sene kadar once ogrenci halimizle arkadaslarla gitmistik gezmeye guzel sehir ancak ya turla gitmelisiniz ya da kisisel araciniz olmali yoksa gezmek zulum cunku hem yorucu hem pahali geliyor gezinin buyuk kismi yatmakla gecmisti 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir