1. Ana Sayfa
  2. Seyahat/Gezilecek Yerler
  3. İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’da 10 muhteşem yer biraz olsun bu şehri anlatabilir. Türkiye’nin ve dünyanın göz bebeği olan İstanbul hem ticaret anlamında hem turistik anlamda da ilgi çekiyor. Geçmişten günümüze pek çok medeniyetlere ev sahibi olan İstanbul, fethi ile de bir çağ kapatıp bir çağ açmıştır.

İstanbul, Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri olmasının yanı sıra dünyanın da en kalabalık ilk 10 şehri arasında bulunur. Şehir, tarihi dokusunun yanı sıra sahilleri, yüz yıllık cami, müzeleri ve kiliseleri ile de turistlerin odak noktası oluyor.

İstanbul’u tamamı ile gezmek mümkün olmaz. İstanbul’da yaşayan biri de her yeri bilmeyebilir; fakat İstanbul’un tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri hakkında birkaç yeri gezmek de bu muazzam şehir hakkında bilgi verir.

İstanbul’da yaşayan insanların da tekrar tekrar İstanbul’u gezmesi gerekir. Şehir dışı ya da yurtdışından gelen turistler için 1 haftalık zaman dilimi İstanbul’u tanımaya yetmiyor; ama bu süre zarfında İstanbul’da 10 muhteşem yer gezilebilir.

İstanbul’da Görülebilecek 10 Muhteşem Yer

i̇stanbul’da görülebilecek 10 muhteşem yer

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Yeditepeli İstanbul’da gezmek ve İstanbul’un muazzam güzelliklerini görmek pek çok insanın hayalidir. Yerli turist kadar yabancı turistin de ilgisini çeken İstanbul, yüzyıllardır Avrupa medeniyetine de Osmanlı İmparatorluğunu da başkent olmuştur. İşte bu muazzam şehir İstanbul’da 10 muhteşem yer;

1. Pierre Loti Tepesi

İstanbul’da 10 muhteşem yer kapsamında önemli yeri olan Pierre Loti, bu isim ile bilinmesinin de bir hikâyesi vardır. Pierre Loti ismini, Fransız yazar Julien Viaud‘tan alır çünkü Viaud’un takma adı Pierre Loti‘ymiş ve zamanında burada çok vakit geçirirmiş.

Yeşilçam filmlerine de sıklık ile ev sahipliği yapan yerin zaman içinde isim değişikliği gündeme gelse de bu istek gerçekleşmemiş. Konumu itibari ile muazzam bir seyir keyfi yaşatan tepede kahvaltı yapılabilir ya da yorgunluk kahvesi içilir.

Özel araç ile de gidilebilen tepeye Eyüp merkezden teleferik ile ulaşmak manzaranın keyfini çıkarmak anlamına gelir.

2. Miniatürk

İstanbul’da 10 muhteşem yer listesinde olan Miniatürk, eşsiz bir deneyim sunuyor. Türkiye’de olan eserlerin maketlerinin yer aldığı Miniatürk bir anlamda Türkiye turu yapılmasına da imkân veriyor. Dünyanın en geniş alanı denilebilen Miniatürk, 60 bin metrekarelik alan üzerinde kurulmuştur ayrıca havuz, alışveriş merkezleri, amfi tiyatro ve oyun alanları gibi hizmetleri de mevcuttur.

Senenin her günü açık olan Miniatürk 500 araç kapasiteli otoparkı da vardır.

3. Sultanahmet

İstanbul’da 10 muhteşem yer arasında her zaman yeri olan Sultanahmet tarihi dokusu ile yerli ve de yabancı turistin ilgi odağı oluyor. Sultanahmet’te bulunan Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı ile İstanbul’un geçmişi anlaşılıyor. Bu sayılar yerlerin birbirine yakın olması da gezi programını kolaylaştırır.

Sultanahmet Cami: Meydanın ismi Sultanahmet Camisinden geliyor. Yabancı turistler tarafından caminin renginden dolayı Blue Mosque deniliyor.

Ayasofya: İlk inşa edildiği dönemde katedral, İstanbul’un fethedilmesi ile cami olarak hizmet veren Ayasofya, 1935 senesi itibarı ile kapılarını müze olarak ziyarete açtı. 2020 senesinde ise tekrar camiye çevrildi.

Dünyanın en eski yapılarından biri olan Ayasofya, aynı zamanda yapımı en kısa süren katedral olarak tarihte yerini alıyor.

Yerebatan Sarnıcı: İstanbul’da 10 muhteşem yer arasında kesinlikle yer alan Yerebatan Sarnıcı, inşa edildiği yıldan beri suların içinden yükselen mermer sütunlar ile herkesi kendine hayran bırakıyor ayrıca sarnıçta ulusal ya da uluslararası pe çok etkinliğe imza atılıyor.

Topkapı Sarayı: Sarayburnu’nda yer alan Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinden sonra inşa edilmiştir. Osman İmparatorluğu ile ilgili pek çok şey burada görülebilir.

4. İstiklal Caddesi

İstanbul’un en popüler ve en bilinen meydanı olan Taksim Meydanının devamında yer alan İstiklal Caddesi kutlamalara ve gezmelere ev sahipliği yaptığı gibi toplumsal olayların da ilk adresi oluyor. Beyoğlu’nun en renkli yeri olan İstiklal Caddesinde her türlü insanın görülmesi mümkün olduğu gibi günün her saati de canlı ve hareketli bir yer halindedir.

5. Kapalıçarşı

Özellikle Arap turistlerin muhakkak uğradıkları yer olan Kapalıçarşı, pek çok dizi ve filmlere de ev sahipliği yapar. Turistlerin bildiği adı ile adıyla Grand Bazaar; İstanbul’da gezilecek 10 muhteşem yer arasına girer. Alışveriş konusunda baharat, halı, kilim, mücevher, aydınlatma ve daha pek çok dükkân vardır.

Kapalıçarşı aynı zamanda 4 bin dükkân kapasitesi ile dünyanın en büyük üstü kapalı çarşılarından biridir

6. Dolmabahçe Sarayı

1856 yılında inşası biten ve Balyan ailesi tarafından barok mimari yapıda inşa edilen Dolmabahçe Sarayı, en görkemli eserlerden biridir. Dolmabahçe Sarayı, pek çok Osmanlı padişahına ev sahipliği yaptığı gibi Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’te burada hayatını kaybetmiştir.

250 bin metre karelik alanda kurulmuş olan sarayda hem Osmanlı İmparatorluğuna ait olan taht salonu, harem odaları ve 110 bin metrekarelik bahçesi İstanbul’da 10 muhteşem yer arasında bulunur. Gezi bittikten sonra da yorgunluk kahvesi de hemen önünde bulunan kafede denize nazır içilebilir

7. Kız Kulesi

Kız Kulesi; boğazın ortasında konuşlandırılmış ve pek çok romantik tekliflere ev sahipli yapmıştır. Romantik insanların İstanbul’daki durağı olan Kız kulesi evlilik yıldönümü, evlilik teklifi ya da nişan gibi özel bir gün kutlaması için hoş bir yer olur. Kız Kulesine sadece manzara izlemek içinde gidilebilir ayrıca burada kahvaltı ya da akşam yemeği seçeneği de vardır.

8. Emirgan Korusu

Emirgan Korusu bir yerde lale cenneti olarak da bilinir. İstanbul Lale Festivali zamanında buraya gelmek o eşsiz lalelerin güzelliğine doymak anlamına gelir.

Yeşillikler arasında huzurlu ve sakin bir gün yaşanmasını vaat ediyor. Koru, Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Özellikle bahar aylarında çiçeklerin açması ilde de saklı cennet bahçesi haline geliyor.

Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk şeklinde köşklerin olduğu koruya giriş ücreti bulunmuyor. Koruda piknik yapılacağı gibi köşklerde kahvaltı yapmak da tercih edilebilir.

9. Adalar

Prens Adaları olarak geçen Adalar, İstanbul’da 10 muhteşem yer arasına girer. Kabataş, Bostancı ya da Kadıköy’den kalka vapur seferleri ile Prens Adalarına ulaşmak mümkün oluyor. Sırası ile Kınalı ada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada şeklinde ilerleyen adaların en küçüğü Kınalı ada en büyüğü ise Büyükada’dır.

Şehrin hem yakınında hem de uzağında olan adalara günübirlik gezinti ya da konaklamalı seçenekler şeklinde gidilebilir. Romen Diyojen zamanı dâhil sürgünlerin çoğu adalara gönderildiği gönderilirdi.

Kınalı ada: Küçük bir ada olan Kınalı ada, her yerden denize girme imkânı verdiği için tercih ediliyor. Adada bir cami, Türk mezarlığı, Ermeni mezarlık ve kilisesi, Rum mezarlığı ve kilisesi ayrıca bir okul bulunuyor.

Burgazada: Huzurun ve sakinliğin adresi olan adalardan biri Burgazada’da bisiklet binilebilir ayrıca Kalpazan Kayada denize girip yemek yenebilir.

Heybeliada: 3.büyük ada olan Heybeliada, yeşil ortamı ile insana huzur veriyor. Adada; Aya Yorgi Manastırı, Heybeliada Ruhban Okulu ve Aya Nikola Kilisesi gezilebilir. Değirmenburnu mesire alanı da piknik yapmak için uygundur.

Büyükada: En büyük ada olan Büyükada, turist bakımından da en tercih edilen ada oluyor. Denize girmek ve bisiklet ile turlamanın yapılacağı Büyükada’da ayrıca Aya Yorgi Tepesi de harika bir manzara sunuyor

10. İstanbul Tema Park

İstanbul demek bir anlamda eğlence demektir. Bu yönde yerli turist kadar yabancı turistin ilgisini de çeken bir yer olan İstanbul Tema Park görülmeye değer bir yerdir. Park içinde hem yetişkinler hem de çocuklar iyi vakit geçirebilir.

Oyun alanları, konser salonları, sinema, mağaza ve restoranlar hizmeti olan İstanbul Tema Park, İstanbul’da muhteşem 10 yer listesine girdiği gibi Avrupa’nın en iyi 10 tema parkı arasında da bulunuyor.

Parkta yapılması gerekenlerin başında; Nefeskesen, Adalet Kulesi ve Fatih’in Rüyası geliyor.

İstanbul’da Görülebilecek 10 Muhteşem Yer Zamanı

İstanbul gerçekten kalabalık ve büyük bir şehirdir. İstanbul gezisi için en az 1 haftalık bir süre gerekir. Turizm acenteleri ya da araç kiralamalar ile program tamamlanabilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap