1. Ana Sayfa
  2. Seyahat/Gezilecek Yerler
  3. Dünyanın En Güzel Yürüyüş Yolu: Likya Yolu

Dünyanın En Güzel Yürüyüş Yolu: Likya Yolu

likya-yolu

Akdeniz’in en güzel noktalarından olan Likya Yolu, her sene binlerce yürüşcünün de uğrak alanlarından biri. Tarihi bir yol olan bu yolda bin bir çeşit doğal güzellik de sizi karşılıyor. Yolun güzelliği o kadar büyüleyici ki pek çok spor ve doğa dergisi bu yolu dünyada ilk 10 arasına koyuyor. Muğla ilimizden başlayıp Antalya’da sonlanan bu yol ile ilgili en güzel detayları da sizlerle paylaşmak istedik.

Likya Yolu haritası üzerinde yer alan en güzel yürüyüş rotaları hakkındaki bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Yolun tarihi yapısı ve yürüyüş aktiviteleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte, bilmek isteyeceğiniz en önemli detaylarıyla Likya Yolu’na dair her şey.

Likya Yolu Nerede?

likya-yolu

Likya Yolu, Muğla Fethiye’nin Ovacık köyü sınırları içerisinde yer alan bir başlangıç noktasına sahiptir. Yolun güzergahı ise tam tamına 555 kilometre kadar sürmektedir. Yol, Antalya ilimizin Geyikbayırı Köyü sınırları içerisinde son bulmaktadır. Likya Yolu kaç km sorusuna da başladığınız noktaya göre net bir cevap verilebilmektedir. Yolun tamamını yürümeden de yürüyüş turlarından birine dahil olabilirsiniz.

Yol boyunca keyifli bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız dilerseniz Muğla ilimizden dilerseniz de Antalya il sınırından başlayarak yürüyüş rotası çizebilirsiniz. Yürüyüş rotası boyunca da ülkemizin kıyı kesimlerinin en güzel koylarını da görme şansını elde etmiş olacaksınız. Daha önce hiç görmediğiniz yeşilin ve mavinin tüm tonları için bu yol yürümeye değerdir.

Likya Yolu Tarihi

likya-yolu

Bir diğer adı Işık Ülkesi olan bu yolun tarihi aslında antik dönemlere dayanıyor. Tam bir medeniyetler beşiği olan bu yolda geçmişte Likya Medeniyeti yer almaktaydı. Akdeniz’in en köklü medeniyetlerinden olan Likyalılar, kültürleri ile de günümüze örnek olmuşlardır. Likya Uygarlığı, günümüzün demokrasi anlayışını da şekillendiren önemli uygarlıkların başında gelmektedir.

Özgürlük ve kadın hakları konusunda çağının çok ötesinde olan bu medeniyette anaerkil bir otorite bulunmaktaydı. Likya Uygarlığı’nın başkenti de Patara’dır.  Yol üzerinde pek çok kent kuran Likyalıların kalıntılarına da yürüyüş esnasında denk gelebilirsiniz. Antik döneme ait pek çok lahit, mezar ve tapınak kalıntılarını rotanız boyunca ziyaret etmeniz mümkündür.

Likya Yürüyüşü İçin Örnek Rotalar

likya-yolu

Likya Yolu turu kapsamında görmeniz gereken pek çok önemli nokta bulunuyor. Likya Yolu’nda görülmesi gereken yerler arasında ilk başta Patara Plajı, Kabak Koyu ve Kelebkeler Vadisi yer alıyor. Yol, aynı zamanda Ölüdeniz, Fethiye, Adrasan Koyu, Finike ve Olimpos Dağı kısımlarını da kapsıyor. Kaş ve Kalkan bölgeleri de yürüyüş rotaları arasında yer alan en popüler noktalardan kabul ediliyor.

Yürüyüş rotası boyunca pek çok kıyı ve koy ile karşılaşma imkanınız bulunuyor. Bunun yanı sıra bazı parkurlarda dağlık alanlardan da geçmeniz gerekiyor. Akdeniz’in en güzel yaylaları ve ormanları da yine bu yürüyüş rotası içerisinde yer alıyor. Yürüyüş yolu boyunca sorun yaşamamak adına rotaya ve parkur alanına uygun bir ayakkabı tercihinde bulunmanızı da öneriyoruz.

Likya Yolu Hangi Mevsimde Yürünmeli?

Likya yürüyüşü için aslında net bir tarih ve zaman dilimi bulunmuyor. Akdeniz iklimi nedeniyle yol her mevsim yürünme özelliğine sahip olabiliyor. Yalnızca Aralık ve Ocak aylarında kar yoğunluğu ve buzlanma nedeniyle yürüyüşünüzü bahara erteleyebilirsiniz. Bunun yanında özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında parkur yürüyüşü oldukça keyifli geçiyor diyebiliriz.

Nisan, mayıs, ekim ve kasım ayları, keyifli bir yürüyüş deneyimi yaşamak isteyenler için oldukça ideal aylardır. Bu aylarda sıcaklık yürümeyi zorlaştırmayacak şekildedir.

Likya Yürüyüşü İçin Öneriler

likya-yolu

Likya yürüyüşüne çıkmadan önce yürüyüş çantanızı özenle hazırlamanızı öneriyoruz. Sizi çok fazla yormayacak bir yürüyüş çantası edinerek işe başlayabilirsiniz. Bunun haricinde yürüyüş ayakkabılarınızın da parkura uygun olması büyük önem taşımaktadır. Yürüyüş için özellikle yumuşak tabanlı ve bileğinizi tam kavrayan ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde ayakkabınızın su geçirmemesine de dikkat etmelisiniz.

Yürüyüş süresince güneş kremi, pusula, saat, şapka ve güneş gözlüğü gibi temel eşyalara ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca teri emen kıyafetler de mutlaka sırt çantanızda yer almalıdır. Yürüyüş süresince kamp yapmayı planlıyorsanız da buna göre hazırlıklarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Kamp yapmayı düşünmeyenler için parkur boyunca çeşitli konaklama alanları bulunmaktadır.

 

Yorum Yap

    Yorum Yap