1. Ana Sayfa
 2. Para ve Kariyer
 3. Tapu Masrafları Nasıl Hesaplanır?

Tapu Masrafları Nasıl Hesaplanır?

featured

Tapu masrafları satılan bir gayrimenkul satışının öncesinde tapuyu almak için ödenen bedeldir. Gayrimenkul ev, arsa, işyeri olabilir. Tapu bedeli dışında ek olarak peşin alımlarda 314,00 TL döner sermaye ücreti, kredi çekilerek alınan 628,00 TL ödenmektedir.

Tapu masrafları satış anlaşmasından sonra bankalardan ve postaneden yapılmaktadır. Mobil bankacılık uygulamalarından da rahatlıkla ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir. Alıcı ve satıcının anlaşmasından sonra ödenecek olan tapu masrafları eşit olarak paylaştırılır. Alıcı ve satıcı kendi payına düşen %2’lik payı ödemesi gerekir.

Tapu masrafları anlaşmalı banka hesaplarından veya vergi dairesinden yatırılır. Tapuya başvurudan sonra alıcı ve satıcının ödeme yapması gereken banka bilgileri, masraf bilgi ve işlemler telefona mesaj olarak gelir. Mesajın gelmesinin ardından ödenen tutar faturalanır ve tapu işlemleri tamamlanır.

Bunun için e- devlet sorgulama bölümünden borçlara bakılması yeterli olur. Ödeme aynı aşamalarda burada gerçekleştirilerek de tapu ücreti yatırılabilir. Döner sermaye bedeli gayrimenkule göre ve yerine göre değişim gösterebilir. Ödeme işlemlerinde yapılan en büyük yanlış gayrimenkul satış ücretini düşük fiyattan göstermekten kaynaklanır. Vergi ücretinin daha az ödenmesi için yapılan işlem yasal değildir.

Bu Yazıda Neler Var

2020 Tapu Harcı Hesaplama

Karar verilen satış ücretinin %4’lük kısmı, tapuya ödenmesi gereken harç ücretini belirler. Yapılan hesaplamalardan sonra ödemeler gerçekleştirilirse tapu işlemleri tamamlanmış olur.

Tapu masrafları ödenirken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bunlardan birincisi düşük gösterilen satış ücretidir. Satış ücretinin düşük gösterilme sebebi alıcı ve satıcının daha az vergi ödemek istemesidir. Fakat bu yasal olmayan ve usulsüz bir durumdur. Gelir İdaresi tarafından takip edilen bu işlemlerde yapılan hile fark edildiği zaman her iki tarafa da ceza kesilir.

Daha yüksek kredi çekmesine rağmen tapu masrafları daha az gösterildiği denetleyenler tarafından fark edildiğinde cezai işlem uygulanır. Bu işlem kredi ile satış bedelinin arasında ki farkın %25 oranının alınarak ödenmesi gereken asıl satış bedelinin üzerine eklenmesi ile gerçekleşir.

5 yıl içerisinde aynı gayrimenkulün satışı gerçekleştirilmek istendiği zaman ilk satış bedeli ile arasında büyük fark olduğu tespit edilirse harç ceza ödemeleri tekrar gerçekleştirilir. Miras yolu ile elde edilen gayrimenkul tapu işlemleri için herhangi bir tapu ücreti ödemeye gerek yoktur. Arsa Tapu Harcı Hesaplama

Arsa için yapılan tapu masrafları diğer gayrimenkul işlemleri ile aynı şekilde ilerler. Satışı gerçekleşen ve belirlenen fiyat üzerinden alıcı ile satıcı %2’sini ödemesi gerekir. Ödeme yapılacak bankalar şunlardır.

 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Vakıflar Katılım Bankası
 • PTT

Tapu masrafları üzerine, arsa alım ve satışında döner sermaye bedeli eklenir. Eklenen bu bedel değişiklik gösterebilir. Bulunduğu konuma göre eklenen ücret değişir. Ortalama 200 ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Aile İçi Tapu Devir Masrafları

Gayrimenkul satışları yalnızca yabancı kişiler arasında gerçekleşmediği gibi devir yapmak aile içinde de sıkça gerçekleşen bir işlemdir. Yapılan devir arasında yabancı bir birey ile satış nasıl gerçekleşiyorsa aile içi devir için başvurulan tapu işlemlerinde de aynı şekilde ilerler.  Aile içi tapu devir masrafları hesaplama işlemi nasıl yapılır diye merak edenler için hemen açıklayalım; Hesaplanan satış bedeli ücreti üzerinden %4 oranında tapu harç ödeme ücreti yansır. Bu yansıyan ücret ödenmesinin ardından tapu işlemleri tamamlanmış olur.

Satıcıdan İstenen Belgeler

 • Tapu aslı veya fotokopisi
 • Yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanının bir adet fotokopisi
 • Vergi borcunun olmadığına dair alınan vergi borcu yoktur belgesi

Tapu masrafları yapılan satıştan sonra tapuyu almak için ödenen ücret bedelidir. Her gayrimenkul satışında aynı aşamalar eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Ücreti ödenmeyen işlemlerde satış gerçekleşmez ve tapu devri yapılmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 1 sene önce

  Genellikle insanların bilmediği bir konu ve ayrıntılı bir şekilde anlatılması bilmeyenler faydalı olacaktır ve gerekli konuda araştırma yapması azalacaktır ayrıntılı acıklayıcı bilgiler için teşekkür ederiz

 2. 5 ay önce

  Tapu masraflarının nasıl hesaplandığı hususunda ayrıntılı ve acıklayıcı bilgiler verilmiş yardımcı olanlara teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir