İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Para ve Kariyer
 3. İhracat Yapmak İsteyenlere 10 Şahane Tavsiye

İhracat Yapmak İsteyenlere 10 Şahane Tavsiye

İhracat Yapmak İsteyenlere 10 Şahane Tavsiye

Dünyaya açılan bir iş sektörünüz varsa, dış ülkelere de ürünlerinizi satabilirsiniz. Kendinize özel fikirlerinizi dünyanın pek çok yerinde tasarlayarak satıp işlerinizi büyütebilirsiniz.

İhracat Yapma İsteyenlere Tavsiye

 1. İnternete Açılın:

Bugünlerde kurumsal bir web sitesi, dış ticaret yapmak isteyen kullanıcılar tarafından olmazsa olmazlardan biridir. Müşterileriniz, sizin hakkınızda bilgi edinmek için büyük ihtimalle bakacağı ilk şey internet sitenizin olup olmadığıdır. Eğer varsa internet sitenizi ziyaret ederler. Eğer siteniz insanların gözüne hitap etmiyorsa muhtemelen başka bir iş yeri ile yollarına devam ederler. Bunun için profesyonel bir internet sitesine sahip olmak gereklidir.

 1. Planlanan İşler:

İlk olarak kendinize ait bir pazarlama stratejisi geliştirin. Rakiplerinizden daima bir adım önde olmak istiyorsanız sizi onlardan ayıracak işler üzerine yoğunlaşmanız gereklidir. Her işe farklı bir pazarlama planı hazırlamanız gerekmektedir. Pazarlama planı, insanları sıkan birçok yazıdan oluşan şeylerden oluşmak sorunda değildir. Ürününüzü kısa ve öz biçimde anlatması yeterlidir. Bir işe başlamadan önce planlamanızı iyi yaparsanız çok az zararlar alırsınız.

 1. İşlem Ve Cevap Verme Kuralları:

En geç 2 gün içinde maillerinize geri dönüt verin. Müşterilerinizin attıkları e-mail onların bu denli istekli olduklarını görünce biraz sizi şaşırtacaktır. Müşteriler, genelde önce e-mail gönderirler daha sonra bundan cevap almazsa sizi arar ve cevap isterler. Gerçekçi ve sahte istekleri anlamalısınız. Kural olarak, gerçekçi bir ürün talebinde bulunmak isteyen müşteri hangi üründen ne kadar istendiği yazar. Adı, adresi gibi pek çok bilgileri bilinir.

 1. Devamlı Müşteri:

Sizden hizmet alan ve aldığı hizmetten memnun kalan insanlarla iş yaparsanız, sizi ve müşteriyi yormadan kısa sürede iş bağlanmış olacaktır. Sürekli müşteriler ile daha çok paralar kazanabilirsiniz.

 1. Dolandırıcılığa Tedbirli Olun:

Dolandırıcılık yöntemlerinden bazıları ödeme yapmamak,  ödemeleri geciktirmek, yüklü miktarda ürün istemek gibi pek çok yöntemle anlaşılmaktadır. Ödeme yöntemi konusunda çoğu kişinin de kullandığı uluslararası güvenilir yöntemleri kullanırsanız ödeme yönünden bir problemle karşılaşmazsınız. Örneğin olarak bir şirket sizden çok miktarda numune istiyorsa şüphelenmelisiniz. İki kasa armut yerine sizden 1 ton armut isteniyorsa orada bir dolandırıcılık olabilir

 1. Ülkenin İhtiyaçları:

Başka ülkelere pazarlayacağınız ürünlerinizi, o ülkenin gereksinimleri doğrultusunda üretirseniz daha çok para kazanabilirsiniz. Sizin ürettiğiniz ürünler o ülkede de üretiliyorsa sizden almak yerine kendi bünyesinden ihtiyacını karşılayacaktır.

 1. Müşteri İle Doğru Orantılı Olun:

Güçlü iş ilişkileri geliştirin. İş ilişkileri geliştirirken minik önem taşıyan işler bazen çok fayda sağlayabilir. Yani özel günlerde onların yanında olmak, tebrik mesajı göndermek, doğum günlerini kutlamak, gibi pek çok şey müşteri ile olan samimiyetinizi geliştirmektedir. Hizmette kusur etmeyin size ters olan işleri bile yapmaya çalışın belli bir süreden sonra daha kârlı olabilir.

 1. Artan Piyasa Taleplerini Karşılama:

Eğer yaptığınız iş büyük ve ilerisi parlaksa, her geçen gün artan ürün talebini göz önünde bulundurarak kendinizi bu koşullara hazırlamalısınız.

 1. Karar Verirken Ticari Düşünün:

Ne kadar kazanabilirim? İleride ne kadar artar? Ürün talebi ne kadardır? Gibi pek çok sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Bir işe başlamadan önce araştırma yapmak size iyi gelecektir.

 1. Aşırı Büyümek:

Kendi sınırlarınızı aşarak düzensiz büyüme ile iflasa kadar gidebilirsiniz. Bu yüzden çok fazla işler almak yerine az ve çok kazandıran işler alıp daha çok para kazanabilirsiniz.

İhracat Yapmak İsteyenlerin Özellikleri

Sabır bu iş için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Çok çalışmanız gereken bu yöntemde sizi yorucu ve zor işler beklemektedir. Zamanla büyüyen şirketiniz sayesinde sizde günün birinde en zengin insanların birinden olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap