İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Para ve Kariyer
  3. Girişimciliğin Yeni Yüzü Dijital Girişimcilik İçin 5 Önemli Nokta

Girişimciliğin Yeni Yüzü Dijital Girişimcilik İçin 5 Önemli Nokta

dijital-girişimcilik

Söz konusu iş dünyası olduğunda dijital girişimcilik kavramı günümüzde ön plana çıkıyor. İş dünyasının dijital alanda şekillenmesi ile oluşan bu kavram, çağımızın pek çok start up projesinin de başlangıcı sayılıyor. Geleneksel düzenden sıyrılarak tüm sektörleri dijital dünyaya taşıyan bu kavrama ayak uydurabilmek de önemlidir. Aksi takdirde attığınız adımlara yeterince büyük olmayacak ve geniş kitlelere çok geç ulaşabilecektir.

[irp posts=”3369″ name=”Kaan Gülten Kimdir? – Nam-ı Diğer Seo Hocası”]

Dijital dünya sayesinde artık hangi alanda olursa olsun dünyanın pek çok noktasına seyahat etmeden ulaşabiliyorsunuz. İşte dijital girişimcilik temelleri de bu noktada devreye girerek size yardımcı olmayı sağlıyor. Fikrinizi oluşturduktan sonra geniş bir kitleye hitap etmek için bu temelleri kullanmanız gerekiyor. Bu da sizinle paylaşacağımız 5 önemli temel ilke sayesinde mümkün kılınabiliyor.

Dijital Girişimcilik Nedir?

dijital-girişimcilik

Dijital girişimcilik nedir ve neden bu kadar önemlidir soruları aslında son 10 yılın temelinde yatan sorulardır. Dünyadaki iş olanaklarına şöyle bir baktığınızda çevrimiçi fırsatların sizi beklediğini fark edeceksiniz. Alanınız ve sektörünüz ne olursa olsun dijital girişimciliğin temel ilkeleri sayesinde küresel bağlamda hedefler yaratabileceksiniz.

Peki tüm bu sıçramaları nasıl yapabileceksiniz? Günümüzün şartlarını ele alarak bu soruya rahatlıkla cevap verebiliriz. Dijital girişimcilik özellikleri ile gelenekseli bir kenara bırakarak çok kısa sürede geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Kariyer ve iş kurma alanında çağa ayak uydurmanın tanımı işte tam da bu girişimcilik ruhu ile mümkün kılınıyor.

Gelin, dijital girişimciliğin sizi bir üst noktaya taşıyacak başlangıç püf noktalarına daha yakından bakalım.

1- Dijital Girişimcilik ve Sosyal Medya Kullanımı

dijital-girişimcilik

Söz konusu dijital girişimcilik olduğunda sosyal medya kullanımını bir hayli önemli tutmanız gerekiyor. Günümüzde irili ufaklı pek çok firma sosyal medya kanalları üzerinden geniş kitlelere ulaşabiliyor. Dijital girişimcilik örnekleri arasında ilk başta sosyal medya kanallarının aktif ve etkili bir şekilde kullanılması geliyor.

Sosyal medya kanalları sayesinde dünyanın her yerindeki alıcı potansiyeli olan kişilere ulaşabilirsiniz. Bu da mesafeleri en aza indirerek markanızı ya da firmanızı tanıtmanıza yardımcı olacak bir püf noktadır. Sosyal medyayı kullanırken de çağın gerekliliklerine ayak uydurarak yenilikçi bir bakış açısı edinmeniz önemlidir.

2- Dijital Girişimcilik ve Yenilikçi Düşünce Tarzı

dijital-girişimcilik

Dijital girişimcilik eğitimi kapsamında edineceğiniz bir diğer önemli püf nokta da yenilikçi düşünmeye alışkın olmaktır. Buna göre sektöre adım atarken her zaman inovatif bir yaklaşım edinmeniz gerekiyor. Daha önce yapılmış olan bir işe yenilikçi bir bakış açısı katarak öncekini geride bırakma şansınız bulunuyor.

Girişimcilik konusunda sizleri sınırlayan hiçbir şey bulunmadığını aklınıza koyarak bu yolda başarılı olabilirsiniz. Örneğin çok bilinen bir markanın çok sevilen bir ürünü yeniden adapte etmeniz bile sizi farklı kılacaktır. Bu yüzden alanınız ne olursa olsun her zaman yeniliklere açık olmanız önemlidir.

3- Müşteriyi Bilgilendirme Safhası

dijital-girişimcilik

Dijital alanda müşteri kazanmak isteyenlerin atlamaması gereken bir diğer püf nokta da potansiyel müşteriye ürün hakkında bilgi vermektir. Sizin satışını yapacağınız hizmetin tanımlanmasına ihtiyacınız olmayacaktır. Bu konuda zaten müşterinin hali hazırda bir fikri oluşmuştur. Bunun yerine potansiyel müşterinize bu işi neden yaptığınızı ve nasıl bir amaca hizmet ettiğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Potansiyel müşterinize karşı açık olursanız o da sizi anlamaya başlayacak ve sizinle çalışmak isteyecektir.

4- Satış Sonrası Pazarlama

dijital-girişimcilik

Dijital girişimcilik kursu bünyesinde de satış sonrası pazarlama ve hizmet kavramlarına sıklıkla önem verilmektedir. Dijital alanda sunulan hizmetin daha sonrasında da devam etmesi büyük önem taşıyor. Hatta bu sistem yalnızca dijital alan için değil geleneksel yöntemlerde de atlanmaması gereken bir nokta olarak değerlendiriliyor.

Müşterinize satış yaptıktan sonra satmış olduğunuz hizmetin ve ürünün garantisini de sağlamanız gerekiyor. Bu sayede müşterinin güveni sağlanırken memnuniyet ilkesi sayesinde müşteri sayınız katlanabiliyor. Satış sonrası müşteri desteği ile sektördeki yeni oluşan yerinizi daha sağlam bir hale getirebilirsiniz.

5- Vazgeçmeyin

dijital-girişimcilik

Girişimcilik alanında en önemli püf noktalardan biri de başarısızların sizi yıldırmaması gerektiğidir. Bu alanda birkaç kez tökezlesiniz de hatta düşseniz bile bırakmamayı kafanıza koymanız gerekiyor. Dışarıdan gelen olumsuz eleştirileri bir kenara atarak işin olumlu yönlerine odaklanmanız gerekiyor. Bunu yaparken de tüm başarısızlıklarınızdan ders çıkarmanız gerektiğini bilmeniz de isteniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap