1. Ana Sayfa
  2. Para ve Kariyer
  3. Geleceğin Meslekleri Nelerdir? 2020 Yılının ve Sonrasının Gözde Meslekleri

Geleceğin Meslekleri Nelerdir? 2020 Yılının ve Sonrasının Gözde Meslekleri

featured

Üniversiteye giriş sınavlarını geride bıraktığımız bu günlerde en çok geleceğin meslekleri merak edilmeye başlandı. Gerek aileler gerekse de öğrenci adayları gelecekte hangi bölümün daha popüler olacağını araştırıyor. Elbette bu süreçte geleceğin meslekleri listesi de bu alanda çalışmalar yapan uzmanlar tarafından yayınlandı. Meslekler listesine baktığınızda teknolojinin hem bölümler hem de meslekler üzerindeki etkisini fark edebiliyorsunuz.

Geleceğin meslekleri 2020 listesi içerisinde teknoloji ve mühendislik alanlarına ait pek çok bölüm ve meslek bulunuyor. Bu alanların yanı sıra bazı sosyal medya alanlarında da çağımızın yeni meslekleri bulunuyor. 2020 senesi itibariyle literatüre yeni meslek gruplarının da girdiğini görüyoruz. İşte, 2020 yılının en güncel ve en popüler meslek grupları.

Geleceğin Meslekleri: Yapay Zeka

geleceğin-meslekleri

Yapay zeka, son dönemin şüphesiz ki en çarpıcı meslek grupları arasında yer alıyor. Her ne kadara yeni bir meslek grubu olsa da bu alanda ülkemizde dahi bölümler bulunuyor. Yapay zeka mühendisliği de son dönemin en başarılı ve prestijli bölümlerinden biri kabul ediliyor. Öyle ki yapılan son araştırmalarda 2030 senesine kadar bu bölümün pek çok sektörü de domine etmesi bekleniyor.

Yapay zeka alanında çalışmak isteyenler için de üniversitelerin yapay zeka, makine, bilgisayara ve elektronik mühendisliği bölümleri tavsiye ediliyor.

İklim Kontrolü Uzmanları

geleceğin-meslekleri

Son dönemin en çarpıcı ve popüler meslek gruplarından biri de iklim mühendisliği ya da diğer adıyla iklim kontrol uzmanlığıdır. Geleceğin meslekleri neler olacak sorusuna da iklim alanında yapılan çalışmalar örnek gösteriliyor. İklim krizinin günden güne büyüyerek devam etmesi de bu meslek gruplarına duyulan ihtiyacı önemli ölçüde arttırıyor.

Günümüzde de oldukça değerli bir meslek grubu olan iklim uzmanlığı, 2030 senesi itibariyle daha da prestijli bir hele gelecek diyebiliriz. Sonuçla iklim krizinin devam etmesi halinde bu alanda hizmetler sunan uzmanlara süper kahraman gözüyle bakmak durumunda kalacağız.

3D Üretim Alanı

geleceğin-meslekleri

Geleceğin meslek grupları arasında 3D teknolojisini kullanabilen ve geliştirebilen meslekler de yer alıyor. Üç boyutlu yazıcı kullanılarak verilen hizmetlerin günden güne daha da geliştiğini gözlemleyebiliyoruz. Bu durumda 3D teknolojisini aktif bir şekilde kullanan ve bu alanda yenilikçi gelişmeler sağlayan kişilere de ihtiyaç duyuluyor.

Gıda, sağlık ve teknoloji alanlarında aktif olarak çalışmalar yapan 3D geliştiricileri, son dönemin en popüler hizmet grubunda yer alıyor.

Geleceğin Meslekleri: Dijital İçerik Geliştiricisi

geleceğin-meslekleri

Sizin de bildiğiniz üzere günümüzde artık her içeriğin bir dijital versiyonu bulunuyor. Bu konuda da dijital içerik geliştiricileri aktif olarak hizmet sunmaya başlıyor. Dijital içerik uzmanları, internet ortamında insanların ihtiyaç duydukları içerikleri geliştirmekle yükümlüler. Özellikle de YouTube ya da TikTok gibi sosyal medya kanallarında bu tip hizmet sunan geliştiricilere sıklıkla ihtiyaç duyuluyor.

Robot Teknolojileri

geleceğin-meslekleri

Geleceğin meslekleri Türkiye olarak da robot teknolojisinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyada ve ülkemizde robot teknolojisi alanında önemli çalışmalar tam gaz devam etmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde bir on sene sonra robotların pek çok alanda aktif olacakları ortaya çıkmıştır. Robotlar, zamanla insan gücüne ihtiyaç duyulan pek çok alanı da domine edecekmiş gibi duruyor.

Günümüzde, robot teknolojisine ülkeler milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri

geleceğin-meslekleri

Söz konusu gelecek olduğunda uzay alanında yapılan yenilikler yepyeni meslek gruplarını da ortaya çıkartacak gibi duruyor. Günümüzde de pek çok özel firmanın da etkisiyle birlikte uzay teknolojisinde çok fazla önemli adım atıldı. Bu yüzden uzay bilimleri ya da teknolojileri alanında bir bölüm tercih etmek gelecekteki mesleğiniz için mantıklı olabilir.

Uzay alanında yapılan çalışmalar ile birlikte bu alandaki mesleklerin son birkaç sene içerisinde yükselişe geçmesi bekleniyor. 2020 yılı itibariyle NASA harici özel bir firmanın uzaya insan yollaması da bu alanda yapılanları biraz da olsa gözler önüne seriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap