Moda Sektörü Son Durumu Nedir?

Moda Sektörü Son Durumu Nedir?

Moda Sektörü Son Durumu Nedir?

Moda Sektörünün Son Durumu Nedir?

İnsanların dünya üzerinde varlıklarını sürdürmeye devam etmeleri için bazı gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir. Yeme içme, barınma ve giyinme gibi ihtiyaçlar bunlardandır. Bu anlamda tüm bu gereksinimler ihtiyacın yanı sıra günümüz şartlarında bir endüstriyel bir yapı halini almıştır.

Gelişim Süreci

Belirli bir süre zarfında sıkça kullanılan, benzer kıyafetler moda kavramını açıklamaktadır. Genel anlamda bu kavrama baktığımızda değişimi sembol olarak kullanır. Belli bir süre zarfında trend olan bazı giysiler zaman geçtikçe yerini başka giysilerin alması ile demode hale gelmektedir.

Giyim insanların temel ihtiyacı olduğundan ötürü tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Mısır sıcak iklimde yer almasından ötürü insanlar ince kumaşları tercih etmiş, Antik Yunan’da ise tarihi filmlerden anımsanacağı üzere dikişli kıyafetler yerine kumaşlara sarınarak giyinmeyi tercih etmişlerdir. 13. yüzyıl ipek ticaretinin yoğun olduğu dönemdir ve giyseler statüye göre kullanılmıştır. 16. yüzyıl itibariyle Avrupa’da şatafatlı kıyafetler özellikle elit kesim tarafından kullanılmıştır. Endüstriyel Devrim öncesinde kıyafetler insanların statüsünü belirleyen bir simge olarak görüldüğü dikkat çekmektedir. Sanayi Devriminin gerçekleşmesiyle birlikte kıyafetlerin fabrikalarda üretilmesiyle ulaşılabilirliğin arttığı gözlenmiştir. Hazır giyimin ortaya çıkışı bu sektörü ve kıyafetleri oldukça etkilemiştir.

  1. yüzyılda yakalar kapalı giysiler kullanılmıştır. Devamındaki dönem ise bu döneme isyan niteliği taşımakta ve giyimde özgürleşmeyi temsil etmektedir. 20. yüzyıl başları ise başkaldırının temsilciliğini sunan kimlik grupları ortaya çıkmıştır. Hippiler, Dazlaklar, Rastalar gibi kimliklerini kendi başkaldırmaları ile ortaya koymuşlardır.

Günümüz Trendleri

Giyim sektörü 2018 itibariyle en ihtişamlı zamanlarını yaşamaktadır. Renklerin, desenlerin ortaya konduğu bu seneki trendler podyumlarda ve vitrinlerde sergilenmektedir. Trendlerdeki pozisyon son dönemlerde, kırmızının seksiliği ve dikkatleri üzerine toplamayı başaran gösterisi, sarının en canlı hali, zümrüt yeşilinin asilliği ile şekillenmektedir. Kırmızı uzun çizmeler ve paltolar kışın dahi tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır.

Göz Atmak İster Misin? :  Moda Sektörü Temel Sorunları

Payetli giysiler denince sadece gece kullanılabilecek olmaları geliyor aklımıza anca bu yıl payetli kıyafetler ile sokak stili oluşturulabilir. Payetli giysilerden ilham alınarak kullanılabilecek bir parça da çoraplar; parlak, desenli hatta taşlı çoraplar bu sene dikkat çekmektedir. Stil oluştururken yardımcı olacak bir tüyo da çizgili giysilerin revaçta olmasıdır. Pantolonlarda, tişörtlerde, ceket ve gömleklerde kullanılan bu çizgili desenler oldukça göze çarpmaktadır.

Özellikle kışın ve hafif rüzgarlı bahar günlerinde tercih edilebilecek büyük görünüme sahip kazaklar öne çıkmaktadır. Kot pantolon, plise etek veya çan etek kombini yaparken oldukça yardımı dokunacak parçalardan biri de bu parçalardır. Takım elbise denilince direk ofis geliyorsa aklımıza bu sene takım elbisenin sokak stilindeki öneminin de dikkate alınması gerektir. Takımlar içine tişört, altına spor ayakkabı giyilmek suretiyle günlük kullanıma hazır hale getirilebilmektedir.

Trendler yıllara göre farklılık göstermiş olsa da içinde yaşadığımız durum tüketim toplumunda yeniden çevrim ile kapitalist toplum bugünün trendini unutturarak yıllar geçince tekrar önümüze koyulmakta ve bu da nostalji olarak görülmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir