1. Ana Sayfa
  2. Moda ve Alışveriş
  3. 2022 Citroen Ami (Ehliyet Gerektirmeyen Araba)
Trendlerdeki Yazı

2022 Citroen Ami (Ehliyet Gerektirmeyen Araba)

Ehliyet gerektirmeyen araçlar arasında tasarımı ile dikkat çeken Citroen Ami hakkında ki pek çok detay merak edilmeye başladı.

2022 Citroen Ami (Ehliyet Gerektirmeyen Araba)

9 Aralık’ta Citroen Türkiye tarafından resmi bir etkinlikle tanıtılan Citroen Ami, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Ami’nin ilk dikkat çeken özelliği ise ehliyet gerektirmeyen araçlar sınıfında yer olması Oldu.

Ehliyet gerektirmeyen araba Citroen Ami, 16 yaşından itibaren kullanılabilir ve ehliyet gerektirmiyor. Birçok kişiselleştirme özelliği ile dikkat çeken Ami, tamamen elektrikli olmasının yanında bir motosiklete göre çok farklı donanım özelliklerine de sahip. Şu an için sadece filo kullanımına açık olan bu araç, Mart 2022 tarihi itibariyle kişisel olarak da satışa sunulacaktır.

Ehliyet Gerektirmeyen Araba Citroen Ami Teknik Özellikleri

Ehliyet gerektirmeyen araba ile ilgili ilk olarak merak edilen detaylar batarya ve menzil. Ami bir elektrikli araç ancak normal elektrikli otomobil standartlarına sahip değil. Esasen de Ami, temel olarak bir otomobil standartlarına sahip değil.

Ami’yi motosiklet ile otomobil arasında yer alan bir konuma yerleştirmemiz daha doğru olacaktır. Ami, alt yapısında 6 kW enerji üretebilen bataryalara sahip. Bu bataryalarla birlikte 40 nM tork üretebiliyor.

Araç bu bataryalarla 75 km menzile sahipken maksimum hız değeri 45 km/s olabilmektedir. Araç bataryalarını şarj etmek ise oldukça kolay. Normal şehir akımına sahip 220 V bir priz ile yaklaşık 3 saatte dolabilmektedir.

Ami İç ve Dış Teknik Detayları Nelerdir?

2022 citroen ami (ehliyet gerektirmeyen araba)

Ami, bataryalarla birlikte toplam 471 kg ağrılığa sahip. Aracın dış bölümü özel bir kompozit malzemeden imal ediliyor. Plastik gibi görünen bu yapısının altında şasi özelliğini taşıyan çelik bir kafes sistemine sahip. Aracın maksimum hız değeri dikkate alındığında bu durumun güvenlik açısından sorun çıkarmayacağı görülüyor.

Citroen Türkiye yetkileri özellikle aracın saklama alanları noktasında önemli artıları olduğunu ifade ediyor. Kapı içlerinde ve araç göğsünde yer alan akılcı çözümler küçük eşyalar için ideal saklama alanları oluşturur. Bununla birlikte yolcu kısmının ön tarafında konumlandırılan özel alanda küçük boy valiz de konulabilen bir alana sahip.

2022 citroen ami (ehliyet gerektirmeyen araba) |moda ve alışveriş
İlginizi Çekebilir!!
Türkiyenin En iyi 10 Karavan Parkı

Ehliyet gerektirmeyen araba olarak lanse edilen ancak bir tür elektrikli motosiklet olan bu araç 2.410 mm uzunluğa, 1.360 mm genişliğe, 1.525 mm yüksekliğe ve 1.728 mm aks mesafesine sahiptir.

Ehliyet Gerektirmeyen Araba da Isıtma ve Soğutma ile İlgili Donanım Var mı?

Araçta temel olarak bir klima sistemi yoktur. Bununla birlikte araç kokpitinde cam rezistanslı bir fana sahip. Bu fan genel olarak cam buğusunu engellemek için Ami’ye eklenmiş. Bu fan araç içerisinin oldukça küçük olması nedeniyle soğuk havalarda ısınma sağlayabilir.

Bununla birlikte cam tavanlı olması nedeniyle güneşli havalarda ısınmayla ilgili sorunlar yaşanmaz. Ancak sıcak havalarda cam tavanın etkisiyle araç soğuması ciddi bir sorun haline gelebilir. Bunun için kelebek cam mantığı ile açılabilen camlar sürüş esnasında serinlik sağlayabilir.

Citroen Türkiye yetkilileri bu durum için araç içine küçük bir vantilatörün yerleştirilebileceğini ifade ediyorlar. Ami modelleri için özellikle klima sistemi ve maksimum hız iyileştirilmesi yapıldığında çok fazla talebin olacağı bir araç haline gelecektir.

Ami Kullanım Maliyetleri ve Garanti Detayları Nelerdir?

2022 citroen ami (ehliyet gerektirmeyen araba) |moda ve alışveriş” width=”640″ height=”256″>

Bu elektrikli motosiklet için en dikkat çekici detaylardan birisi de kullanım maliyetleri olmaktadır. 75 km menzile sahip bataryaların tam dolumu için harcanan elektrik yaklaşık 6 TL’dir. Bu fiyatta yaklaşık kilometrede 8 kuruşa denk geliyor.

Enerji detayları ile birlikte araç parçalarının simetrik olarak üretilmiş olması aracın özellikle yedek parça maliyetleri açısından da avantajlı olmasını sağlıyor. Aracın kapıları, ön ve arkası, lambaları birbirinin aynısı. Hem üretim maliyetleri hem de parça maliyetleri bu anlamda düşük olacaktır.

Citroen Aminin garanti detayları ile de kullanıcıları oldukça memnun edebilir. 2 yıl sınırsız kilometre ile garantiye sunuluyor. Bataryalar için ise bu süre 3 yıl/40.000 kilometre olarak ifade ediliyor. Citroen Ami fiyat ne olacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmamıştır.

Citroen Ami Kullanım Detayları Nelerdir?

Citroen Ami, herhangi bir otomobil segmenti içerisinde yer almıyor. Bu nedenle de Ami, Ehliyet gerektirmeyen araba olarak kendi segmentini oluşturacak diyebiliriz. Şu an için Ami modelleri, otoban kullanımı için uygun değildir.

Bu elektrikli motosiklet genel olarak şehir içi kullanım için dizayn edilmiş diyebiliriz. Ami modelleri ile köprülerden geçmek de mümkün olmayacaktır. Köprüye alternatif olarak ise feribot seferleri kullanılabilir.

Bu araç kullanımı için ise tescil belgesi ve plaka kullanımı şarttır. Sigorta işlemleri ve diğer vergi yükümlülükleri ise giriş seviyesi segmentleri içerisinde değerlendirilecek. Citroen Ami’nin Ami Cargo ve One modelleri ile de farklı alanlarda hizmet vermesi bekleniyor. Özellikle kargo ve kurye kullanımında Citroen Ami görmeye başlayabiliriz.

Ehliyet Gerektirmeyen Araba Citroen Ami Hakkında Merak Edilenler

Ehliyet gerektirmeyen araçlar arasında tasarımı ile dikkat çeken Ami hakkında ki pek çok detay merak edilmeye başladı. Yazımızın bu kısmında sizlere en sık sorulan soruların yanıtlarını vermek istiyoruz.

Yeni Citroen Elektrikli Araba Modeli Hangisi?

Citroen tarafından geçtiğimiz günlerde lansmanı yapılan yeni elektrikli araba modeli Ami, iki alt modeli ile satışa sunulacak.

Citroen Ehliyetsiz Araba Fiyatları Ne Kadar?

Araba görünümünde olup elektrikli motor olarak da isimlendirilebilen Citroen Ami fiyatı henüz açıklanmadı. Kulislerde yapılan konuşmalara göre 6.000 Euro fiyatı ile en ucuz sıfır araba tercihleri arasına girebilir.

Citroen Ami Satışı Ne Zaman Başlayacak?

Lansmanda yapılan açıklamalara göre oldukça ekonomik fiyatlar ile satışa sunulması beklenen Ami, Mart 2022 tarihinde Türkiyede ehliyetsiz kullanılabilen araçlar arasında yer alacak.

Citroen Elektrikli Araba Kaç Km Gider?

Elektrikli araba Ami kaç km gider sorusu için lansmanda açıklanan teknik detaylara bakacak olursak 75 km gitme kapasitesine sahiptir.

Citroen Yeni Arabası Ami İçin Ehliyet Gerekiyor Mu?

Citroen yeni arabası, Türkiyede ehliyetsiz kullanılabilen araçlar sınıfında yer alsa da aslında 16 yaş üzerine verilen B1 ehliyeti ile kullanılması gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap