1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Son Yılların En Popüler Bölümü Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Detaylar

Son Yılların En Popüler Bölümü Yapay Zeka Mühendisliği Hakkında Detaylar

yapay-zeka-mühendisliği

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı içerisinde ülkemizde de yapay zeka mühendisliği bölümünde dersler verilmeye başlandı. Söz konusu yapay zeka olunca bu bölümün de geleceğin en önemli bölümlerinden biri olduğu gerçektir. Hacettepe yapay zeka mühendisliği bölümü, ilk öğrencilerine eğitim sunarken bu üniversiteye TOBB Üniversitesi de rakip oldu.

Mesleki açıdan da geleceğin meslekleri arasında gösterilen bu mühendislik hakkında bilmeniz gereken detayları bu yazımızda derlemek istedik. Yapay zeka mühendisliği nedir ve ve bu mühendisliğin çalışma alanları nelerdir gelin biraz daha yakından bakalım. YKS sonrası tercih dönemi de yaklaşmışken geleceğin mesleği hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

yapay-zeka-mühendisliği

Yapay zeka mühendisliği bölümü, dünyada ve ülkemizde en dikkat çeken mühendislik alanlarından birini oluşturuyor. Geleceğin en önemli mesleklerinden olması beklenen bu bölümün iş imkanlarının şimdiden oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu mühendislik alanı sayesinde yapay zekanın ne olduğu ve nasıl geliştirilebildiği üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yapay zeka konusunda da genellikle bilgisayar ve yazılım mühendisliği ile ortak hareket edilmektedir.

Mühendislik, dersleri ve işleniş şekli bakımından bilgisayar mühendisliğine benzemektedir. Fakat bilgisayar mühendisliği, içerisinde kapsamlı bir alan barındırırken yapay zeka yalnızca yapay zeka algoritmalarının yapılması ile ilgilenmektedir. Ülkemizde ve dünyada yalnızca yapay zeka ile ilgilenen bir bölümün olması bu teknolojinin daha geniş bir çerçevede ilerlemesini sağlayacaktır.

yapay-zeka-mühendisliği

21. yüzyıla bakıldığında yapay zekanın insan hayatında ve dünyanın işleyişinde büyük bir yer edindiğini görüyoruz. Günümüzde artık pek çok alanda robotik yardımcılar kullanılmakta ve bazı işlemler yapay zeka programları sayesinde yapılmaktadır. Bu da bu alanın toplum hayatında yavaş yavaş büyük ölçüde önem kazanıyor olmasını kanıtlar niteliktedir. Bu yüzden mühendisliğin de geleceğin en önemli meslekleri arasında başı çekeceğini rahatça ön görebiliriz.

Ülkemizde Yapay Zeka Mühendisliği Bölümleri

yapay-zeka-mühendisliği

Türkiye de geçtiğimiz senelerde bu alanla ilgili adımlar atmak istemiştir. Bu da Hacettepe ve TOBB üniversitelerinde bu bölümün açılmasına ön ayak olmuştur. TOBB Yapay Zeka Mühendisliği toplamda 10 kişilik kontenjan sayısı ile öğrencilere kapılarını açmıştır. Bunu Hacettepe Üniversitesi de 30 kişilik kontenjan ile takip etmektedir.

2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında ilk kez işlenen dersler ile bu bölümün öğrencilerine temel kavramlar anlatılmıştır. Hacettepe Üniversitesi bünyesinde verilen derslerde ilk iki dönem bilgisayar mühendisliği dersleri işlenmiştir. Bu konuda temel bir alt yapıya sahip olan öğrencilere ikinci sene makine mühendisliği alanının dersleri verilecektir.

yapay-zeka-mühendisliği

Eğitimin ikinci senesinde yine yapay zeka konusunda temel bilgilerin de sunulması amaçlanmaktadır. Bu da bölümün öğrencilerinin yapay zeka alanında alacakları ilk ve başlangıç eğitimi olacaktır. Daha sonraki senelerde ise öğrencilere tamamen yapay zekanın tanımlanması ve geliştirilmesi konusunda asıl bölüm dersleri verilecektir. Bu dersler öğrencilerin mezun oldukları döneme dek bu şekilde devam edecektir.

Bölüm Kapsamında Öğretilen Konular

yapay-zeka-mühendisliği

Yapay zeka mühendisliğinin dersleri de yukarıda bahsettiğimiz içerikte işlenmektedir. Bu derslere daha da yakından bakacak olursak derslerin genellikle robotik kodlama üzerine olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde derslerin içeriklerinde derin öğrenme algoritmaları da önemli bir yerde bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra mühendislik kapsamında endüstri mühendisliğine dair bazı detaylara da değinilmektedir. Piyasa ve finans analizlerinin yapılması ve robotik teknolojiye ihtiyaç duyan sektörlerin saptanması da bu bölümün konuları arasındadır.

Yapay Zeka Mühendisliği Sıralama ve Puanları

yapay-zeka-mühendisliği

Geleceğin en önemli alanlarından biri kabul edilen yapay zeka alanının üniversite sıralamaları da diğer mühendislik dallarına oranla daha yüksektir. Hacettepe Üniversitesi bünyesinde yer alan bölüme girmek için sıralamanın 13.439 civarında olması gerekmektedir. Aynı şekilde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi için de sıralamanın ortalama 4.537 civarında olması bekleniyor.

Sayısal taban puanı üzerinden alım yapan bu bölümün eğitim dili de her iki üniversitede İngilizce’dir. TOBB, bu alanda burslu olarak da öğrenci kabul etmektedir.

Yapay Zeka Mühendisi Ne İş Yapar?

Yapay zeka mühendisleri, pek çok alanda iş bulabilme şansına sahiplerdir. Özel sektörde ve devlet kurumlarında bu alan için pek çok iş imkanı bulunmaktadır. Çeşitli yazılım şirketleri bünyesinde çalışabilen bu kişilerin sağlık ve finans alanlarında da iş imkanları bulunmaktadır. Mühendisliğin maaşları da çalışılan yere ve pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Fakat yine de bu alanın maaşlarının da ortalamanın üzerinde olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap