1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. İngilizcenizi Geliştirmenizi Sağlayacak 5 Dizi Önerisi ve İpucu

İngilizcenizi Geliştirmenizi Sağlayacak 5 Dizi Önerisi ve İpucu

İngilizcenizi Geliştirmenizi Sağlayacak 5 Dizi Önerisi ve İpucu

İngilizce becerisini geliştirmek için aslında pek çok klasik yöntem var elbette. Oturup ders çalışmak gibi. Bazen İngilizce çalışmak zor ve sıkıcı olabilir. Pek çok gramer kuralı, kuralların istisnaları, deyimsel fiiller, deyimler, aksanlar var.

İngilizce öğrenmek ilginç ve aynı zamanda etkili ve eğlenceli olabilir mi? Tabii ki olabilir.

Filmleri, televizyon dizilerini ve farklı videoları izlemenin yanı sıra ses kayıtlarını dinlemenin İngilizce konuşma becerilerinizi ve dinleme anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olacağını muhtemelen birden fazla kez duymuşsunuzdur.

Her İngiliz dizisinden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını bilmek önemlidir. Sonuçta, dikkatsizce ekranınıza bakmak gelişmenize yardımcı olmaz! Öyleyse, İngilizceyi dizi izleyerek öğrenmenize yardımcı olacak 5 ipucuna bir göz atalım:

İngilizceyi dizi izleyerek öğrenmenize yardımcı olacak 5 ipucu:

Şovu önceden araştırın: Yeni bir İngilizce diziyi izlerken kaybolmaktan veya kafanızın karışmasından endişe ediyorsanız, izlemek için oturmadan önce programı araştırmalısınız. Doğal olarak, hikayede olan her şeyi mahvetmek istemezsiniz, ancak şovun bir özetini okumak, işleri başından itibaren bağlama oturtmanıza yardımcı olacaktır.

Önce altyazı olmadan izlemeyi deneyin: Altyazılar, kelimeleri duyarken görselleştirmenin harika bir yoludur ve bu onları hatırlamanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, altyazılara çok fazla güvenmek, dinlediğini anlama pratiği yapma becerinizi azaltabilir. Ancak, altyazıları kullanmakta utanılacak bir şey yok; sadece yeterince emin hissettiğinizde bunları aşamalı olarak aşamalı olarak bırakmaya çalışın.

Kaçırdığınız şeyleri yakalamak için geri dönün: Ana dili İngilizce olanlar bile kaçırdıkları diyalogları veya hikaye olaylarını yakalamak için geri sar düğmesini kullanmak zorunda. Bu nedenle, kendinizi bölgelere ayırırken (dikkat etmiyor) ya da sadece ne olduğunu anlamıyorsanız, geri dönüp bir saniye (veya üçüncü) kez izlemekten korkmayın.

Not alın: Bir İngilizce dizi izliyorsanız, muhtemelen her bölümde epeyce yeni kelime, kelime öbeği ve gramer yapısı duyacaksınız. Hepsini hatırlamayı bekleyemezsiniz, bu nedenle duraklat düğmesine basmak ve hatırlamak istediğiniz şeyleri not almak (yazmak) yararlı olabilir. Ancak, başka biriyle birlikte izliyorsanız, kesintiler konusunda sorun yaşamadıklarından emin olun!

Şovlarınızı akıllıca seçin: Son olarak, TV şovlarınızı dikkatlice seçmeniz önemlidir. Bazı programlar, belirli seviyelerdeki İngilizce öğrenenler için pek uygun değildir. Ek olarak, bazı diziler veya karakterler yanlış dilbilgisi veya sadece kafanızı karıştıracak sözcükler kullanabilir. Ama hangi İngilizce dizilerin sana uygun olduğunu nasıl anlayacaksın? Merak etmeyin, çünkü bizde varız! Dizi izlerken İngilizcenizi geliştirmenizi yarayacak dizileri izlerken bu kuralları tekrar etmeyi asla unutmayın!

1)   FRIENDS

Dizi ne hakkında? : Friends, New York’ta aşk ve kariyer ilişkilerine odaklanan 6 arkadaşın komik hikayelerini takip ediyor.

Neden faydalıdır? :  Dizi sadece komik Amerikan kültürü referanslarıyla dolu değil, aynı zamanda komedi, neşe, üzüntü gibi farklı tonlara da dayanıyor.

2)   THE OFFICE

Dizi ne hakkında? : The Office’in Amerikan yeniden yapımı, Michael Scott (bir kağıt tedarik şirketinin bölge yöneticisi) ve onun isteksiz çalışanlarına odaklanıyor. Dizi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “ofis kültürü” tiye alan bir sahte belgesel (bir belgeselin parodisi).

Neden faydalıdır? : Karakterler dizi boyunca,  kuduzdan pancar çiftliklerine kadar pek çok çeşitli konuları tartışsa da, Office dizi izeleyerek İngilizce öğrenenmek isteyenler ve için iş dili İngilizcesi’ni öğrenmek için harika bir yoldur.

3)   MODERN FAMILY

Dizi ne hakkında? : The Office’e çok benzeyen Modern Family, komik efektlerle birlikte sahte belgesel biçimini kullanır. Hikaye, Los Angeles’ta yaşayan bir ailenin üç neslini anlatıyor.

Neden faydalıdır? : Modern Family, ailelerin günlük olarak karşılaştıkları pek çok sorunu ele alır ve bu, İngilizce öğrenenlerin yararlı kelime dağarcığı geliştirmelerine ve ortak gramer yapılarını anlamalarına yardımcı olabilir.

4)   BREAKING BAD

Dizi ne hakkında? : Bu listedeki tek Amerikan draması olan Breaking Bad, diğerlerinden çok daha karanlık bir dizi. Bu İngilizce dizi, ailesine iyi bir yaşam sağlamak için uyuşturucu üretmeye ve satmaya karar veren kanser hastası bir Kimya öğretmeni hakkındadır.

Neden faydalıdır? : Durum komedi dizilerinin aksine, Breaking Bad gerçekçi diyaloğa ve  genellikle karakterler arasındaki ciddi etkileşimlere dayanır.

5)   GLEE

Dizi ne hakkında? : Glee, bir lise müzik öğretmeninin ve onun Glee kulübünde (korosunda) şarkı söyleyen öğrencilerin hayatlarını takip ediyor.

Neden faydalıdır? :  Glee yalnızca çok sayıda popüler Amerikan dili ve deyimi kullanmakla kalmaz, aynı zamanda düzinelerce İngilizce şarkı içerir. Sonuç olarak, İngilizce pratik yapmanın faydalarını hem müzik hem de televizyonla birleştiriyor!

İngilizcenizi herhangi bir televizyon dizisi izleyerek geliştirebilirsiniz, ancak İngilizce seviyenize uygun olanları izlemeye çalışın.

İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız, basit hikayeler içeren ve basit, günlük kelimeler kullanan dizileri seçin.

Big Bang Theory veya Game of Thrones gibi dizilerle başlamayın, Friends gibi basit sitcomlar İngilizce öğrenmenin en iyi yoludur.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 1 sene önce

    Bu filimlerden bazılarını daha önce izlemiştim ancak izlemediğim yeni diziler de var hepsini izliyeceğim. teşekkürler

  2. Hem kızım hem de ben ingilizce öğreniyoruz yazınızda güzel teknikler ögrendik mutlaka deneyeceğiz.

  3. Eğitim hayatımızda gördüğümüz yabancı diller ne kadar zor gözüksede bunu eğlenceye çevirmek konusunda yabancı diziler gerçekten güzel bir seçenek oluyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir