İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Spor Aktiviteleri
 3. Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?
1

Ağırlık kaldırırken bel sağlığı korunmak zorundadır. Bel sağlığına dikkat edilmeden ağırlık kaldırıldığında bel kısmında önemli sakatlanmaların yaşanması mümkündür. Bel bölgesi de insan için merkezi bir bölge olduğundan dolayı, bel sakatlanmaları tehlikeli olmaktadır. Ağırlık kaldırırken bel sağlığını korumak için bazı hususlara dikkat etmek faydalı sonuçlar verecektir.

Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı İçin Spor Yaparken Belde Ağrı Olması Normal Midir?

Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Spor yaparken belde ağrı olması, yapılan spor ile ilgili olabilir. Ağırlık kaldırırken belde bir ağrı yaşanıyorsa, bu durumun kaldırma tekniğinin yanlış uygulanmasından kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Kişinin kaldırabileceği ağırlıktan fazlasını denemesi ve kaldırma tekniğini de yanlış uygulaması pek çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ağırlık kaldırma sırasında belde ciddi boyutta bir ağrı hissediyorsanız, hareketi hemen bırakın ve spor salonundaysanız, salon görevlisinden yardım isteyin.

Spordan Sonra Bel Ağrısı Normal Midir?

Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Spordan sonra bel ağrısı olması da çok normal sayılabilecek bir durum değildir. Spor sırasında belinize çok yüklenmiş olabilirsiniz. Ağırlık kaldırma nedeni ile bu sorunu yaşadıysanız da kaldırma tekniklerinizi gözden geçirmenizde fayda bulunmaktadır. Spor öncesinde ısınma hareketlerine önem vermeniz, spor sonrası ağrılarınızı azaltacaktır. Yine de bel ağrısı durumunda Bengay tarzı kremler ya da kas gevşeticiler, ağrıyan bölgeyi ısıtarak ya da gevşeterek rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Hafif Bir Spor Yaparken Beli İncitmek Mümkün Müdür?

Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Spor yaparken beli incitmek sporun ağırlığından ya da türünden bağımsız olmaktadır. Hafif bir sporla ilgileniyor olabilirsiniz ancak spora başlamadan önce belinizi iyi bir şekilde ısıtmamış olabilirsiniz. Isınmayı iyi yapmış olsanız bile spor sırasında ters bir hareket sonucunda beliniz zarar görebilir. Sonuç olarak sporun şiddetinin bel incinmesine etkisi pek bulunmamaktadır.

Spor Yaparken Belimi İncittim Ne Yapmalıyım?

Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

Spor yaparken belimi incittim ne yapmalıyım şeklindeki sorulara sıkça rastlanmaktadır. Bu durumda belinizi çok hareket ettirmeden yerde iseniz çevrenizdekilerden yardım alarak kalkın. Hareket etmenizde bir engel bulunmuyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz. Eğer yerde iseniz ve hareket edemiyorsanız ciddi bir bel sakatlığı gerçekleşmiş demektir. Kendinizi hareket etmek için zorlamadan bulunduğunuz yere sağlık ekibini çağırın. Sedye yardımı ile taşınmanız belinizin daha fazla zarar görmesini engelleyecektir.

Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ağırlık kaldırma sporu, diğer sporlara göre kas gruplarını ciddi anlamda zorlamaktadır. Bu nedenle ağırlık kaldırırken bel sağlığı risk altında bulunmaktadır. Ancak bazı önlemler alınırsa bel sağlığınızı korumak mümkün hale gelecektir. Ağırlık kaldırırken beliniz için şu hususlara dikkat edin:

1.Ağırlığı Doğru Teknikle Kaldırın

Ağırlık kaldırma sırasında her bir tekrarı, hızlı yapmamaya çalışın. Ağırlık setlerinizi yaparken ani hareketlerde bulunmamaya özen gösterin. Bel kaslarınız beklenmedik bir şekilde ani hareket yaptığınızda zarar görebilir. Hareketleri yavaş ve doğru tekniklerle yapmaya özen gösterin. Ağırlık kaldırmaya başlamadan önce ısınma hareketleri ile belinizi hazırlayın. Bel bölgenizin iyice ısındığından emin olun.

2.Ağırlık Kaldırma Öncesinde Vücudunuzu İyi Tanımalısınız

Ağırlık kaldırmada kişinin kendi vücudunu tanıması ve buna göre ağırlıklar tercih etmesi önemlidir. Yüksek ağırlıklar kullanmak bel sakatlanmalarına neden olabilir. Kaldıramayacağınız ağırlıkların altına girmemelisiniz. Ağırlık artırımlarınızı kademeli olarak yapmalısınız.

Spor Yaparken ve Ağırlık Kaldırırken Bel Sağlığı Nasıl Korunur?

3.Çalışma Sırasında Duruşunuzu Bozmayın

Ağırlık kaldırırken duruşunuzu bozmamanız gerekmektedir. Duruşunuz bozulursa, hedeflediğiniz kas gruplarının dışındaki kaslar da kontrolsüz bir şekilde çalışacaktır. Bu durum belinize fazla yük binmesine neden olabilir. Doğru bir duruşta durarak ağırlığı, sabit bir halde kaldırmalısınız. Bu şekilde ağırlık kaldırırken bel sağlığı korunacaktır.

4.Merkez Bölgenizi ve Karın Kaslarınızı Biraz Geliştirin

Karın kaslarının güçlü olması, bel bölgesinin de güçlü olmasına yol açacaktır. Dumbell kullanarak da karın kaslarınızı geliştirmeniz mümkündür. Bunun dışında ters ve düz mekik hareketleri, hem bel bölgenizi hem de karın bölgenizi geliştirecektir. Bel bölgeniz güçlendikçe sakatlanma riski azalacaktır. Ayrıca plank çalışmaları da merkez bölge ile karın bölgenizin normalden daha fazla çalışmasına yardımcı olacaktır.

5.Hamstring Kasları Güçlü Olmalı

Diz ve kalça arasında bulunan bacağın arka kısımlarındaki kaslar hamstring kasları olarak anılmaktadır. Bu kasların bel bölgesine olan etkileri çok fazladır. Bu kas grubunun geliştirilmesi sonucunda ağırlık kaldırırken bel sağlığı bozulmayacaktır.

6.Genel Sağlığınıza Dikkat Edin

Egzersiz programı uygularken vücut sağlığınız genel olarak iyi olmalıdır. Sağlıklı bir vücuda sahip olursanız vücut direnciniz artar. Dirençli bir vücut ile daha kaliteli ve verimli spor yapmanız mümkündür. Bol su tüketerek ve genel sağlık kurallarına dikkat ederek güçlü bir bünyeye sahip olmalısınız. Sağlıklı bir vücutta bel bölgesi kasları da kuvvetli olacaktır.

Yorum Yap

  Yorum Yap

  Yorumlar (11)

  1. 11 ay önce

   Ben spor yapan biriyim bu yüzden öğrenmem gerekiyordu bu sayede spor yaparken bel ağrılarım geçti çok teşekkür ederim size sormak istediğim başka bir konu iste mekik çekerken bnm boynum açıyor kazık gibi oluyor neden yardımcı olur musunuz

  2. 11 ay önce

   Evet çok dikkatli olunmalı spor yapılırken çünkü sağlık beklerken tam aksi olabiliyor ve sakatlık yaşanabiliyor ve kalıcı hasar bırakabiliyor.

  3. Spor yaparken yaşanan bel sakatlıklarından oldukça fazla çektim. Yukarıda ki yazıda da göründüğü üzere mutlaka spor yaparken dikkatli olunmalı.

  4. 11 ay önce

   Spor yaparken genelde belimi incitiyodum bu siteyi izledikten sonra artik sağlıklı bir spor yapıyorum teşekkurler

  5. 11 ay önce

   Spor yaparken kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor teşekkür ederiz yazı için bilinçsiz insanların ihtiyacı var

  6. Spor yapan biri olarak bel ağrılarımdan çok muzdaribim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok faydalı olmuş. Mutlaka uygulayacağım.

  7. Özellikle fitness’a gidenler için ve çok ağırlık kaldıranlar için mükemmel bir yazı Herkesin okumasını tavsiye ederim

  8. Spor yapmak vücudumuz için çok yararlıdır. Ama spor yaparken ve ağırlık kaldırırken neleri yapıp yapmayacağımızı tam olarak biliyor muyuz ? işte bu sorunun cevabı burada.

  9. Spor yaparken ağırlık kaldırmada belde çok sıkıntı yaşanıyr fitness a gidenler için çok yararlı bilgi olmuş.

  10. Bel korsesi takilmasi iyi olur bel kemerleride var fitnes salonlarinda bulunuyor zaten yaninizdada bir kişi olursa daha iyi olur

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir