1. Ana Sayfa
 2. Sağlıklı Yaşam
 3. Reyhan Bitkisi Faydaları Nelerdir? Reyhan Çayının Mucizevi Etkileri

Reyhan Bitkisi Faydaları Nelerdir? Reyhan Çayının Mucizevi Etkileri

reyhan-bitkisi-faydaları

Doğanın en mucizevi bitkilerinden olan reyhan bitkisi faydaları ile insan sağlığını önemli ölçüde etkilemeyi başarıyor. Reyhanın mutfaktaki tarihi de aslında Osmanlı dönemine dek uzanıyor. Osmanlı şerbetlerinin olmazsa olmazı olan reyhan bitkisinin diğer adı da “ocimum basilicum” olarak bilinmektedir. Sıklıkla fesleğen bitkisiyle karşılaştırılan reyhanın baklagiller ailesinden geldiğini de söyleyebiliriz. Reyhan bitkisi faydası da yalnızca tek bir alanla sınırlı kalmayarak pek çok maddede sınıflandırılmaktadır.

Reyhan bitkisi ne işe yarar sorusuna bu bitkinin hem kuru halinden hem de taze halinden faydalanılarak cevap verilebilir. Bu mucizevi bitki, taze yapraklı haliyle de kuru haliyle de çeşitli faydalara sahiptir. Gelin, reyhan bitkisinin faydaları nelerdir ve reyhan bitkisi nasıl tüketilir sorularına birlikte cevap arayalım.

Reyhan Bitkisi Faydaları Nelerdir?

reyhan-bitkisi-faydaları

Reyhan bitkisi, insan sağlığı açısından oldukça önemli faydaları bulunan bir bitkidir. Bitkinin faydaları arasında hem sağlık hem de cilt güzelliği yönünden önemli etkiler bulunmaktadır. İşte, mucizevi bitkinin bilinen en önemli faydaları:

 • Antioksidan etkisini içerisinde barındıran reyhan bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirmede rolü büyüktür. Reyhan tüketen kişilerin hastalıklara karşı direnci önemli ölçüde artacaktır.
 • Kronik öksürük ya da soğuk algınlığı gibi durumlarda da reyhan bitkisinin olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Özellikle de kuru öksürükte reyhan kürünün faydası çok fazladır.
 • Reyhan bitkisi, Osmanlı döneminden günümüze uzanan oldukça popüler bir bitkidir. Bu bitkinin yalnızca yemeklerde ve sofralarda kullanıldığını zannediyorsanız da yanılıyorsunuz. Reyhan, Osmanlı’da ve günümüzde cilt güzelliği için de kullanılan bir bitkidir. Reyhan bitkisini kaynayarak suyunu tonik olarak cilt temizliğinde kullanabilirsiniz. Bu doğal yöntem ile cildiniz yumuşak ve bebeksi bir dokunuşa sahip olacaktır.
 • Baş ağrılarında da reyhan bitkisinin iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Kolesterol problemi çekenlerin de sıklıkla reyhan bitkisini tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda reyhan, bazı kronik kalp rahatsızlıkları için de iyi gelen bir bitkisel çözümdür.
 • Kadınlarda adet döngüsünden önce reyhan tüketimi ödem atmada yardımcı bir bitkisel kür olarak biliniyor.
 • Reyhan bitkisi faydası arasında mide rahatsızlıklarının da en aza indirilmesi yer alıyor. Midedeki yanma ve reflü gibi durumlarda reyhan çayını deneyebilirsiniz.

Mor Reyhan Çayı Faydaları

reyhan-bitkisi-faydaları

Reyhan bitkisi faydaları arasında mor reyhan çayının özel bir yeri bulunuyor. Yeşil ve mor renkte olan reyhan bitkisinin mor renkte olanının çayı uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor. Her gün bir fincan mor reyhan çayı ile bazı hastalıklar ile kısa sürede mücadele edebilirsiniz. Reyhan yapraklarını sıcak suda demleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. İşte, bilimsel olarak da kanıtlanmış olan mor reyhan çayının faydaları:

 • Mor reyhan çayının ödem arttırma özelliği bulunmaktadır. Özellikle de diyet listenize mor reyhan çayını mutlaka eklemelisiniz.
 • Ağız kokusunun giderilmesi için diş hekimleri de mor reyhan çayını tavsiye etmektedir.
 • Mor reyhan çayı ile solunum problemlerinin de bir nebze önüne geçilebilir.
 • Sakinleştirici bir etkiye sahip olan mor reyhan çayı kaygı bozuklukları için de birebirdir.
 • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da bu çayın tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Reyhan Şerbeti Faydaları

reyhan-bitkisi-faydaları

Reyhan bitkisi faydaları açısından bu bitki ile yapılan şerbet de önemli bir konumda bulunuyor. Reyhan şerbeti de reyhan yapraklarının limon, çilek ya da diğer mevsim meyveleri ile güzelce kaynatılması sonucunda yapılabiliyor. Şerbetin içerisine şeker atmak yerine bal ya da sevdiğiniz marmelatlardan da katarak tat verebilirsiniz. İşte, reyhan şerbetinin bilinen faydaları:

 • Öksürük durumlarında reyhan şerbetinin etkisi oldukça büyüktür. Şerbetin içerisinde nane ve limon da katarak tüketebilirsiniz.
 • Kansızlık gibi durumlarda da reyhan şerbetinin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Arı ya da böcek sokması gibi durumlarda da reyhan şerbeti ile şişliklerinizin inmesini sağlayabilirsiniz.

Reyhan Bitkisi Faydaları ve Bakımı

reyhan-bitkisi-faydaları

Reyhan bitkisini evde yetiştirmek isteyenler için de bu konuda bazı püf noktalarını derledik. Balkonunuzda geniş bir saksı içerisinde reyhan yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Yalnız, bitkisinin hiçbir zaman doğrudan güneş ışınlarına temas etmemesi önemlidir. Reyhan tohumunu geniş bir saksıya nemli toprak dökerek ekebilirsiniz. Tohumları yerleştirdikten sonra bir tabaka daha toprak koyarak biraz su dökebilirsiniz. Bitkinizi yalnızca haftada 1 kez sulamanız da yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap