1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. İsveç Diyeti Nedir? Diyet Programı Nasıl Uygulanır?

İsveç Diyeti Nedir? Diyet Programı Nasıl Uygulanır?

isvec-diyeti-nedir-diyet-programi-nasil-uygulanir

İsveç diyeti şok diyet olarak adlandırılan özel bir programdır. Kısa sürede fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin başvurduğu programlar arasında yer almaktadır. Uzun süreli olarak uygulanması sakıncalı olmakla birlikte, kısa dönemli diyet programı arayanlar için tam bir kurtarıcı rolündedir. Diyet boyunca verilen kilolar, diyet sonrasında da kolay bir şekilde geri alınmamaktadır. Metabolizma hızının diyet nedeniyle değişmesi, diyet sırasında verilen kiloların tekrar alınmasını önlemektedir. Diyet süresince dikkate alınması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara katı bir şekilde uyulması, diyetten maksimum faydayı elde etmek adına önemlidir.

İsveç Diyeti İle Kilo Verenler Nelere Dikkat Etmiştir?

İsveç diyeti ile kilo verenler diyet boyunca 13 gün kadar süren bir programı sürdürmelidir. Diyetin ağır bir yapıya sahip olması, diyetin ilk haftasında zorlanmalara yol açabilmektedir. Ancak kararlı bir şekilde diyet programına devam edilmesi gerekmektedir. Diyet boyunca günde en az 2 litre kadar su tüketimi önemlidir. Diyetin tamamlanmasından sonra 3 ay kadar diyetin tekrar uygulanması sakıncalıdır.

Üç aydan sonra diyet tekrar uygulanabilmektedir. Bir rivayete göre diyetin zor geldiği gerekçesiyle bırakılması düşünüldüğünde diyetin en az 6.günü tamamlanmış olmalıdır. Aksi durumda diyetin bırakılması önerilmemektedir. Diyet sırasında yer alan akşam menüsü ile öğle menüsü yer değiştirebilmektedir. Yani bu durum kişinin inisiyatifine bırakılmıştır. Diyet boyunca öğünlerde yer alan çay ve kahve tüketimi dışına çıkılmamalıdır. Ayrıca diyet süresince şekerden de, diyet listesinde yer alan miktar dışında uzak durulmalıdır.

İsveç Diyetini Başaranlar İçin Neler Önerilmektedir?

isvec-diyeti-nedir-diyet-programi-nasil-uygulanir

İsveç diyetini başaranlar diyetin ilk günlerinin kolay olmadığını fakat ilk haftadan sonra diyete alıştıklarını belirtmektedir. Diyet sayesinde ilk haftadan itibaren kilo verilebildiği ifade edilmektedir. İsveç diyeti yapanlar diyetin ilk haftasını atlattıktan sonra yavaş yavaş diyetten istediklerini aldıklarını belirtmektedir. Vücuda alınan kalori miktarı, günlük olarak değişen öğünlere bağlı olarak belirlenmektedir.

Genelde günlük 1000 kalorinin altında bir kalori alımı gerçekleşmektedir. Diyeti uygulayacakların herhangi bir rahatsızlıklarının bulunmaması gerekmektedir. Diyet, ağır bir yapıya sahip olduğu için bünyeyi ciddi anlamda zorlayabilmektedir. Kolesterolü yüksek olanların yumurta tüketimlerinde yalnızca yumurta akını yemeleri önerilebilir.

İsveç Diyeti 6. Günlük Riski Nedir?

isvec-diyeti-nedir-diyet-programi-nasil-uygulanir

İsveç diyeti 6. günlük riski olan bir diyet özelliğine sahiptir. Diyetin bırakılmasına karar verildiğinde bile en az 6 gün kadar diyet devam ettirilmelidir. Diyet ile çok az bir zamanda kilo vermek mümkündür. Diyete sadık kalındığında 5 kilo ile 15 kilo arasında kilo verildiği görülmüştür. Diyet boyunca kesin bir şekilde ne kadar kilo verileceği kişinin metabolizması ile yakından ilişkilidir. Ancak diyete sadık kalındığında 1 haftada en az 5 kilo verilmesi imkan dahilindedir. Diyete start vermeden önce bir uzmana danışmakta fayda bulunmaktadır. Diyetin uzman kontrolünde, vücut değerleri belirli aralıklara kontrol edilerek uygulanması önerilmektedir.

İsveç Diyeti Orjinal Listesi Neler Bulundurur?

kilo vermek

İsveç diyeti orjinal listesi içerisinde pek çok besin grubunun tüketimi gerçekleştirilmektedir. Diyet programının ilk gününde kahvaltıda; 1 fincan kahve tüketilmektedir. Diyet boyunca şeker tüketimi önerilmese de kahve sırasında 1 kesme şekerin tüketimine müsaade edilmektedir. Diyetin ilk gününe ait öğle yemeğinde; 2 yumurta, 2 domates ve 1 parça haşlanmış ıspanak tüketilmektedir. Akşam yemeğinde; 200 gram kadar biftek, limon ve zeytinyağı eklenmiş bir salata yenmelidir. Diyetin 13 günü de bu şekilde öğünlerle sürdürülmektedir. Genel olarak bakıldığında diyetin yapısı oldukça ağırdır. Diyet boyunca ara öğün yapılmamaktadır.

Diyetin Zararları Nelerdir?

kilo vermek

İsveç diyeti zararları da diyet söz konusu olduğunda araştırılan konular arasında yer almaktadır. Diyetin hızlı bir şekilde kilo kayıplarına yol açması, diyet boyunca kişide halsizlik durumunun gözlemlenmesine yol açabilmektedir. Vücutta kan şekeri dalgalanmalarının yaşanması da diyet süresince görülen durumlar arasında yer almaktadır. İsveç usulü diyet ile verilen kiloların yağ dokusundan ziyade kas ve sıvı kaybından dolayı gerçekleştiği de diğer belirtilen hususlardandır. İsveç usulü diyet, ketojenik diyet programı gibi ağır bir listeden oluşmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap