1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Hurma Diyeti Nedir? Diyet Nasıl Uygulanır?

Hurma Diyeti Nedir? Diyet Nasıl Uygulanır?

hurma-diyeti-nedir-diyet-nasil-uygulanir

Hurma diyeti son dönemde kilolarından kurtulmayı hedefleyenler için tercih edilen diyet programları arasında yer almaktadır. Hurma ile yapılan diyetin insan sağlığına da pek çok faydası bulunmaktadır. Hurma, tok tutma özelliği ile diyet sırasında diyet yapana kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca hurma tüketimi sindirim için son derece faydalı olmaktadır. Metabolizmayı etkili bir şekilde çalıştırarak kilolardan kurtulmayı kolaylaştırmaktadır. Hurmanın besin değerinin yüksek olması günlük tüketimindeki önemini daha da artırmaktadır. Hurmanın içerisinde potasyum ve demir bolca bulunmaktadır. Hurmanın lifli özelliği nedeniyle sindirimi kolaydır. Hurma tüketimi sayesinde; kabızlık, kansızlık ve yorgunluk gibi rahatsızlıklar kısa sürede ortadan kalkmaktadır.

1 Günlük Hurma Diyeti Nedir?

1 günlük hurma diyeti yalnızca 1 gün süre ile uygulanan bir tüketim düzenidir. Diyet 24 saatlik şok diyet olarak da isimlendirilmektedir. Kahvaltı için 7 hurma tüketilmelidir. Kahvaltının yanında bir bardak süt içilebilmektedir. Öğünlerde aynı şekilde bir tüketim gerçekleştirilmelidir. Bu sayede vücudun kısa sürede toparlandığı görülecektir.

Yoğurt, Yulaf Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

hurma-diyeti-nedir-diyet-nasil-uygulanir

Yoğurt, yulaf hurma diyeti yulaf ve yoğurt yardımı ile diyetin desteklendiği bir yeme düzenidir. Diyet sayesinde 1 haftada 5 kilo kaybı gerçekleştirilebildiği belirtilmektedir. Diyet için gerekli olan malzemeler; 4 adet hurma, 1 kase yoğurt ve 1 kahve fincanı kadar yulaf. Tüm ürünler bir kasede karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışımı ara öğünlerde tüketerek diyeti uygulamak mümkündür. Diyet Ramazanda hurma diyeti ismi ile de anılmaktadır. Ramazanda sahur vaktinde diyet karışımı tüketilmelidir. Ayrıca başka bir diyet çeşidi olarak ramazanda sahur vaktinde 7 hurma ve 1 kase yoğurt, iftarda 7 hurma ve yine 1 porsiyon yoğurt yenmelidir. İftardan 3 saat sonra tekrardan 7 hurma ve 1 kase yoğurt tüketilmelidir.

Alternatif Hurma Diyeti Nedir?

Bu diyet çeşidinde yoğurt yerine hurmanın yanında süt tüketilmektedir. 1 günlük diyet programına benzeyen bir programdır. Hurma ve süt diyeti olarak da adlandırılan bu diyet sayesinde 15 günde 7 kilo vermek mümkün olmaktadır. Diyet sayesinde 15 günün sonunda yağ yakma ile fazla kilolardan kurtulmak imkan dahilindedir. Ünlü şarkıcı Gülşen’in de bir dönem hurma ile yapılan diyetlere başvurduğu belirtilmektedir. Hurma ile uygulanan diyet Uzman Dr. Ender Saraç tarafından da önerilmektedir. Yoğurt ile tüketilen hurma sonucunda, kısa sürede göbek bölgesindeki yağlar erimektedir. Bölgesel zayıflama için çaba sarf edenlerin hurma ve yoğurt ile yapılan diyeti denemeleri, güzel sonuçlar almalarını sağlayacaktır.

diyet

Hurma ile uygulanan diyetin 21 gün boyunca uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Günde 3 öğün şeklinde yoğurt tüketilmektedir. Yoğurt ile birlikte yapılabilen diyet çeşidinde yoğurdun faydaları da elde edilmektedir. Yoğurdun insan sağlığına olan sayısız faydası sayesinde kilo verirken sağlık kazanmak mümkün olmaktadır.

Hurma İle Yapılan Diyetin Diğer Diyet Programlarından Farkı Nedir?

hurma-diyeti-nedir-diyet-nasil-uygulanir

Hurma ile yapılan diyetin diğer programlardan bazı farkları bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmek için diyet programlarının kurallarına riayet edilmelidir. Hurma ile yapılan diyette tek tip bir beslenme çeşidi uygulanmaktadır. Bu tarz bir beslenme çeşidi uzun vadede sürdürülebilir olmaktan oldukça uzaktır. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin pek çoğu, diyet boyunca eksik kalmaktadır. Bu durum diyetin uzun vadede insan sağlığına olan faydalarını oldukça sınırlamaktadır.

Diyet Sırasında Başka Nelere Dikkat Edilmelidir?

diyet

Diyet boyunca gün içinde 2 litre kadar su tüketimi kuralına riayet edilmelidir. Su tüketimi sayesinde sindirim sistemi daha etkili çalışmaktadır. Ayrıca metabolizma hızı daha da artmaktadır. Kilo verme sürecini hızlandırmak için günde en az yarım saatlik bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Egzersiz programı için tempolu yapılan yürüyüşler bile yeterli olmaktadır. Hurma diyeti çabuk bir şekilde kilo vermek için ideal diyet programlarından biridir.

Yorum Yap

Yorum Yap