İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hastalıklar ve Tedavisi
 3. Kaçış Sendromu Hastalığı Hakkında Her Şey

Kaçış Sendromu Hastalığı Hakkında Her Şey

dijital-evim-kaçış-sendromu

Ülkemizde Mehmet Ali Erbil’in hastalığı olarak da bilinen kaçış sendromu, bir tür damar hastalığı olarak tanımlanır. Aynı zamanda nadir görülen hastalıklar arasında da yer alan bu hastalık dünya üzerinde 800 kişide bulunmaktadır. Türkiye’de daha önce gündeme gelmemiş olan bu hastalık ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in acilen hastaneye kaldırılması ile gündem olmuştur.

İlk olarak 1960’lı yıllarda keşfedilen bu hastalık, aniden ortaya çıkabildiği gibi zamanla da belirti gösterebiliyor. Atakları oldukça ciddi olan bu hastalığa karşı acilen önlem alınması gerekiyor. Bu yüzden kaçış sendromu hastalığı nedir konusunda bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Biz de bu yazımızda kaçış sendromuna dair merak edilenleri derledik.

Kaçış Sendromu Nedir?

dijital-evim-kaçış-sendromu

Kaçış sendromu nasıl bir hastalıktır diye merak edenler için bu nadir hastalığın ön plana çıkan detaylarını araştırdık. Hastalık, kılcal damarlarda bulunan sıvıların bilinmeyen bir nedenden dolayı damar dışına çıkması halidir. Kılcal damarlardan vücudun farklı noktalarına akan sıvılar ani şişliklere neden olmaktadır. Üstelik damardan akan sıvıların vücudun bir noktasında birikmesi aniden ve hızlı bir şekilde oluşan bir olaydır.

Damarın dışına akan sıvılar kalp ve akciğer gibi noktalarda toplanabilir. Damardan sızan sıvılar aynı zamanda kan basıncının da ani bir şekilde düşmesine neden olmaktadır. Bu da beraberinde tansiyon hastalıklarını getirir. Kan basıncındaki ani düşme durumu hastayı şoka da sürüklemektedir.

Kaçış Sendromu Belirtileri Nelerdir?

dijital-evim-kaçış-sendromu

Kaçış sendromu belirtileri arasında pek çok ciddi atak gözlemlenmektedir. Fakat bu hastalık oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen ve kimi zaman uzun yıllar boyunca belirti göstermeyen bir hastalıktır. Bu sendromdan muzdarip olan kişilerde ilk etapta herhangi bir belirti gözlemlenemez fakat bir müddet sonra nöbetlerin gözlemlenmesi mümkündür. Bu nöbet halinden sonra da belki de uzun yıllar boyunca hastalık kendini göstermeyecektir.

İşte sendromun belirtileri arasında sıklıkla görülen durumlar:

 • Bulantı ve kusma hali
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Düşük tansiyon
 • Kanın yoğunlaşması
 • Karında sebepsiz ortaya çıkan ağrı
 • Vücudun birden fazla noktasında görülen şişlikler
 • Karın bölgesinde ait birikimi
 • Şok durumu
 • Bağırsaklarda görülen yoğun ödem
 • Hastalığın seyrine ve seviyesine göre kalp ve karaciğer yetmezliği durumları da görülebilir

Kaçış Sendromuna Neden Olan Durumlar

dijital-evim-kaçış-sendromu

Kaçış sendromu ekşi üzerinden ve diğer sosyal platformlardan da sıklıkla gündeme gelen bir hastalıktır. Bu hastalığa neden olan etmenlerin de kesin bir tanımı yapılamamaktadır. Oldukça yeni bir hastalık olan bu sendromun çok az kişide görülmesi de araştırma alanını kısıtlı tutmaktadır.

dijital-evim-kaçış-sendromu

Son dönemlerde yapılan yeni araştırmalarda bu hastalığın nedenleri arasında hematolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar gösterilmiştir. Aynı şekilde hastalığa lenfoma ve bazı enfeksiyon hastalıklarının da neden olabileceği düşünülmektedir. Bunların yanı sıra karbonmonoksit zehirlenmesi gibi durumlar da damarlardan sıvı çıkışına neden olabilir.

Kaçış Sendromunu Hangi Durumlar Tetikleyebilir?

dijital-evim-kaçış-sendromu

Kaçış sendromunun, bazı durumlarda ciddi ataklar ile ortaya çıkabilen sinsi bir hastalıktır. Buna göre böbrek yetmezliği ve hipotansiyon gibi durumlar bu sendromu da tetikleyebilir. Aynı şekilde yılan ve çeşitli böceklerin sokması durumu da hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Kemoterapi döneminde ve sonrasında kullanılan bazı ilaçlar da bu sendromu tetikleyen faktörlerin başında yer almaktadır.

Kaçış Sendromu Tedavisi

dijital-evim-kaçış-sendromu

Ne yazık ki bu hastalığın kesin ve net bir tedavisi bulunmamaktadır. Yine de hastalığın ilerlemesine engel olmak amacıyla bazı tıbbi yöntemlerin uygulanması mümkündür. Buna göre de atakların ortaya çıkmasına engel olmak adına bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemler de gribal enfeksiyon ya da astım gibi hastalıklar için kullanılan antibiyotiklerin kullanılmasıdır.

dijital-evim-kaçış-sendromu

Aynı şekilde kaçış sendromundan dolayı meydana gelen diğer hastalıkların tedavisi için bazı tıbbi yöntemler uygulanır. Bununla birlikte hastalık tanısı konmuş olan kişilerin mutlaka doktor gözetimi altında tutulması da oldukça önemlidir.

Bu yazımızda kaçış sendromu hakkında bilmeniz gereken en önemli detayları derledik. Dilerseniz sağlık temalı bir diğer yazımız olan “Otizm Spektrum Bozukluğu Kısaca Otizm Nedir?” yazımızı da okuyabilirsiniz. Kaçış sendromu hastalığı Türkiye’deki tedavi alanları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap