1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Erken Regl Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Erken Regl Olmak İçin Ne Yapılması Gerekir?

erken-regl-olmak-için

Erken regl olmak için neler yapılması gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik. Kadın bedeninin en önemli periyotlarından olan adet döngüsü, 28 günde bir meydana gelebilir. Elbette bu rakam ortalama alınarak elde edilmiş bir rakamdır. Regl durumu, bazı hallerde daha geç ya da erken de görülebilir. Fakat bazı durumlarda erken regl olabilmek için çeşitli yöntemler de uygulanmaktadır. Özellikle de regl döneminin istenmeyen bir zaman diliminde meydana gelmemesi için bu tip yöntemlere başvurulabilir.

Biz de bu durumdan yola çıkarak erken regl olmak için ne yapılabilir sorusuna faydalı cevaplar aradık. Doğurganlığı hala devam eden kadınları ilgilendiren bu konuda bazı bitkisel çözümlerde bulmayı başardık. İşte, regl dönemini bozmadan ve herhangi bir zararlı ilaç kullanmadan erken regl olma yöntemleri:

Erken Regl Olmanın Anlamı Nedir?

erken-regl-olmak-için

Erken zamanlarda gelen regl dönemi, adet düzeninin 21 günden daha az zamanda olması anlamına gelmektedir. Normal bir kadın bedeninde regl dönemi ortalama 28 günde bir tekrarlanmaktadır. Bu süre bazı kadınlarda 21 ila 25 gün arasında da seyredebilmektedir.

Erken regl olmanın önemi de genellikle yazın tatil zamanlarında vurgulanmaktadır. Yıl içerisinde yapılan tatil planlarına regl döneminin denk gelmesi tatsız sonuçlara neden olabilmektedir. Bu yüzden genellikle de deniz mevsiminde erken regl döneminin gerçekleştirilmesi için çeşitli çözümler aranmaktadır.

Erken Regl Olmak İçin Ne Yapmalı?

erken-regl-olmak-için

Erken regl olmak için yapılması gerekenlerin başında bazı bitkisel çözümler geliyor. Bu bitkisel çözümlerin de başında kekik gibi her yerde bulabileceğiniz bitkiler geliyor. Bir tutma taze ya da kurutulmuş kekiği sıcak suda kaynatarak içebilirsiniz. Bu kür, hem adet döngüsünün düzenlenmesinde hem de erken adet döneminin oluşmasında size yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde taze demlenmiş rezene çayı ya da taze sıkılmış havuç suyu da bu konuda size yardımcı olabilecek bitkisel çözümlerdir. Bunun yanı sıra daha keyifli bir kür tercih ediyorsanız çörek otu ve bal karışımını da deneyebilirsiniz. Çörek otu ve balı güzelce karıştırarak adet döngünüzden yaklaşık 15 gün önce tüketmeye başlayabilirsiniz.

Erken regl olmak için size tavsiye edilen bitkisel kürleri adet döneminden 10 ila 15 gün önce uygulamanız faydalı olacaktır.

Regl Dönemini Erkene Almak İçin Başlıca Tavsiyeler

erken-regl-olmak-için

Regl döneminizi daha erken bir zaman dilimine almak adına bitkisel çözümlerin haricinde bazı tavsiyeleri de uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk önce stres seviyenizi en aza indirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden her gün sıcak suda duş almayı deneyebilir ve kendinizi rahatlatan papatya ya da melisa çaylarını tüketebilirsiniz.

Aynı şekilde karın bölgesinin bir müddet boyunca sıcak tutulması da erken regl olmanın koşullarından biri kabul edilmektedir. Karın bölgesine sıcak su torbası koyarak uterusa doğru kan akışını desteklemeyi başarabilirsiniz. Bu yöntemi uygularken kaynar su yerine ılık ya da sıcak su tercih etmeniz gerekmektedir. Kaynar suyun vücudunuza faydadan ziyada zararı bulunacaktır.

Erken bir regl dönemi için bol bol D ve C vitamini takviyesi de alabilirsiniz. Bu vitaminler sayesinde adet döneminiz de tamamen düzene girecektir. Sağlıklı bir regl dönemi için sık sık güneş banyosu yapmanız tavsiye edilmektedir. Bunu yaparken güneş ışınlarına da doğrudan maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Erken Regl Olmak İçin İlaç

erken-regl-olmak-için

Erken adet olabilmek adına kullanılan ilaçlar kimi zaman sağlığınızı büyük ölçüde tehdit edebilmektedir. Bu yüzden bu tip ilaçların erken bir regl dönemini için kullanılması genelde tavsiye edilmemektedir. Özellikle de hormon dengeleyici ilaçların bu amaç için tüketilmesi istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden doktorunuz önermediği takdirde adet dönemini değiştiren ilaçlar kullanmamalısınız.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap