1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Beslenme Programları
  3. Yöresel Van Yemekleri Hangileridir?

Yöresel Van Yemekleri Hangileridir?

Yöresel Van Yemekleri Hangileridir?

Mutfak kültürü ile yöresel Van yemekleri inanılmaz lezzet sunuyor. Türkiye’nin doğu sınırı ili olan Van tarihi kadar mutfak kültür ile de göz dolduruyor. Yemek kültürünün zengin olmasının yanı sıra öğünlerin en kıymetlisi olan kahvaltının da en muhteşemini insanlara getiriyor.

En Leziz 10 Yöresel Van Yemekleri

yöresel van yemekleri hangileridir?

Van dendiğin akla şüphesiz ki meşhur Van kahvaltısı geliyor. Van kahvaltısı önce insanın gözünü sonra da midesini doyuruyor. Yörede kahvaltı ciddi bir ekmek kapısı oluşturur iken yöresel Van yemekleri de iştah açıyor. Et, kebap, hamur işleri ve sebze yemekleri ile lezzetine doyulmayacak en iyi 10 yöresel Van yemekleri aşağıdaki gibidir:

1.     Çiriş Pilavı

Van’ın meşhur çiriş pilavı her yerde bulunan bulgur pilavından daha farklı bir yapıya sahiptir. Van’ın yöresel pilavı olan çiriş pilavı farklılığını çiriş otu kullanımından alıyor. Çiriş otu haricinde karabiber, tuz, nohut ve havuç bulunan pilavda kullanılan yağın da yöresel olmasına dikkat ediliyor. Yöresel yağ ve çiriş otu pilava apayrı bir lezzet veriyor.

Çiriş pilavını deneyenler ya çok seviyor ya hiç sevmiyor. Çiriş otunun pilava hafif bir tat katıyor ve tadının beğenilmesi durumunda kişi bir tabak daha istiyor. Besin değeri ve vitamin değeri yüksek olan çiriş pilavı, özel bir lezzet sunuyor.

2.     Tandırda Van Balığı

İnci kefaline verilen isim olan Van balığı, Van Gölü içerisinde yaşayan tatlı su balığıdır. Balık yemeyi sevenler için tandırda pişen balık güzel bir seçenek oluyor. Tandırda pişmesinden dolayı balığın eti daha yumuşak bir hal alıyor ve ağızda kolaylıkla dağılıyor. Balık yeme konusunda ayrı bir haz veren tandırda pişirilen balık limon ile servis ediliyor.

Tandırda balık seçeneği her yerde insanın karşısına çıkmayacağı için Vana gidilmesi durumunda bir defa denenmesi gereken lezzetler arasında bulunuyor.

3.     Sengeser Yemeği

Yöresel lezzet bakımından oldukça zengin olan Van, Senseger yemeği de bu lezzetler arasında bulunuyor. Soğan ve mercimek ile yapılan Senseger yemeği damakta oldukça güzel bir tat bırakıyor. Yemeğin yapılışında pek çok püf noktaları bulunuyor. Soğanların ince ince doğranması ve yemeğin üzerinin maydanoz ile süslenmesi de gelenek hali taşıyor.

Yemeğin yanında turşu da yenilebiliyor. Bu yemeği tatmak içi Van’da yöre halkının evine misafir olmak yeterlidir.

4.     Murtuğa

Erciş’in yöresel yemekleri arasında bulunan murtuğa aslında Van usulü yapılan bir omlet oluyor. Kahvaltılarda görülebileceği gibi akşam yemeklerinde de yapılan murtuğa tam olarak omlet olmasa da en yakın tabiri ile bu şekilde isimlendirilebiliyor.

Van kahvaltı sofralarının vazgeçilmez öğesi olan murtuğa’nın en önemli özelliği hakiki tereyağı kullanılması ve pişirilirken un eklenmesi oluyor. Unların kavrulması ile klasik omletten ayrılan murtuğa’yı denemek için Vana gitmek ya da Van kahvaltısı veren bir işletmeyi ziyaret etmek gerekiyor.

5.     Helise Yemeği

Yöresel Van yemekleri arasında bulunan helise yemeği, tavuk ve aşurelik buğday ile yapılıyor. Bazı yörelerde adına keşkek deniyor. Tavuk parçaları ile aşurelik buğdayın birleşmesi ile ortaya çıkan bu lezzet her yönü ile denenmeye değer yöresel lezzetler arasında yerini alıyor. Oldukça hafif bir kıvama sahip olan helise yemeğini insanların açlık hissini azaltabiliyor.

6.     Kavut

Yöresel Van kahvaltısı sultanı olan kavut, yapılışı ve sunumu ile ilginç yöresel lezzetlerden biri olarak insanın karşısına çıkıyor. Kavurga unu, bal, pekmez ve doğal tereyağı ile kullanılarak yapılıyor. Kavut’u Van dışında bir yerde yemek pek mümkün olmuyor bunun nedeni de kavurga unu ve doğal tereyağın aynı anda bulunmasının kolay olmayışıdır.

7.     Ayva Yemeği

Et ile ayvanın buluşmasından ortaya çıkan Ayva yemeği, yöresel Van yemekleri arasında en dikkat çekici yemeklerden birisi oluyor. Görüntüsü, tadı ve doyuruculuğu ile insanı kendine hayran bırakıyor. Ayva yemeği aynı zamanda Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu mutfaklarında da görülebiliyor.

Van usulünce yapılan ayva yemeğinin üzeri nar ile süsleniyor. Ayvanın ve etin birlikte kullanımı ayrıca nar ve maydanozun birbirine uyumu ile ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Van halkı tarafından yapılan bu yemek bayram ya da özel günlerde misafirlere ikram ediliyor

8.     Virik Çorbası

Kış aylarının vazgeçilmez besini olan çorba hem besin kaynağı oluyor hem de insanın içini ısıtıyor. Böylesi soğuk günlerde yöresel Van yemekleri listesinde olan virik çorbası insanın imdadına koşuyor. Çorbanın yapımı da oldukça kolay ve hızlı olduğundan kişiyi yormadan lezzete kavuşturuyor.

İçerisinde bulunan çeşitli bakliyatlar ile tam bir protein deposu olan virik çorbası, protein deposu olmanın yanı sıra sağlıklı gıdalardan da biri oluyor. Bu çorba Van yöresine ait olsa da farklı illerde de tercih ediliyor; ancak çorbayı kendi yöresinde denemek gerekiyor.

9.     Eğdek Tatlısı

Her ne kadar etleri ile ünlü olsa da Van’ın yöresel tatlıları da güzel oluyor. Yöresel tatlılardan biri olan eğdek tatlısı bol şerbet ile servis ediliyor. Üzerine konan fıstık taneleri de damakta enfes bir lezzet bırakıyor. Vanlı kadınların çaylarının yanında yaptıkları hazırlanışı kolay olan tatlı, şehir merkezindeki pek çok pastane ve tatlıcılarda bulunabiliyor.

10.  Kaşık Tatlısı

Van’ın bir diğer tatlılarından biri olan kaşık tatlısı boy bakımından küçük olsa da lezzet bakımından harikalar yaratıyor. Van’da herhangi bir şerbetli tatlı tüketilecek ise bu tatlı muhakkak ki kaşık tatlısı oluyor. Tadının damakta kaldığı bu tatlı, minik toplar halinde servis ediliyor. Tatlı, şehir merkezindeki pastane ve tatlıcılardan alınabiliyor.

Van’a özgü olan bu tatlı, yerel halk tarafından evlerde yapılarak tüketiliyor. Küçük plastik kapta satın alabilen tatlı yolda yürürken yenebileceği gibi çayın tadına da çok güzel uyum sağlıyor. Van’ın meşhur şeyleri arasında bulunan kaşık tatlısı, Vana gidildiğinde muhakkak ki tadılması gereken lezzetlerden biri oluyor.

Kahvaltısı ile ünlü Van, doğu coğrafyasının yemek kültürünü deneyimlemek isteyenler ve dünden bugüne süregelen yöresel yemekler ile tanışmak isteyenler için harika bir adres oluyor. Geçmişi 1800 yıl öncesine dayanan Van’ın meşhur yemekleri keledoş yemek için Van’a giden pek çok kişi bulunuyor. Yemeğin ana kahramanları; kuzu eti, nohut, mercimek, tereyağı ve süzme yoğurt oluyor.

Van yöresel yemekleri nerede yenir denir ise Van’ın merkezinde pek çok restoranlarda bu leziz tatlar bulunur. Yöresel Van yemekleri arasında Van Kürt yemekleri örnekleri bulunuyor. Bu örneklerden bazısı; büryan, helim aşı çorbası, çirişotu kavurması, perde pilavı ve taplama bulunuyor.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap