1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Beslenme Programları
  3. Protein Diyeti Nedir? Diyet Programı Nasıl Uygulanır?

Protein Diyeti Nedir? Diyet Programı Nasıl Uygulanır?

protein-diyeti-nedir-diyet-programi-nasil-uygulanir

Protein diyeti kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu diyet yöntemlerinden bir tanesidir. Son yıllarda protein ağırlıklı olarak yapılan diyetin zayıflama programlarında tercih edildiği görülmektedir. Diyet yöntemine olan ilginin artması, diyetin nasıl yapıldığı konusunun merak edilmesine yol açmaktadır. Diyet boyunca protein ağırlıklı olarak beslenme yoluna gidilmektedir.

Diyet süresince yağ oranı düşük ve karbonhidrat düzeyi yüksek olmayan besinler tüketilmektedir. Diyet boyunca aç kalmadan kilo verme durumu mümkün olmaktadır. Diyet için özel bir kalori hesaplama işlemine gerek bulunmamaktadır. Diyetin protein ağırlıklı olması, diyet süresince tok kalma sürelerinin daha uzun olmasına yıl açmaktadır. Genellikle aktif spor hayatı bulunanların ya da çok hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği programlar arasında bulunmaktadır.

Protein Diyeti Nasıl Uygulanır?

protein-diyeti-nedir-diyet-programi-nasil-uygulanir

Protein diyeti hızlı kilo kayıplarının en büyük yardımcısı olmaktadır. Protein ağırlıklı besinlerin glisemik indeksleri düşüktür. Böyle olması vücuttaki sindirimlerinin normalden daha uzun sürmesini sağlamaktadır. Haliyle protein ağırlıklı olarak beslenmek, kişinin sürekli olarak acıkmasını önlemektedir. Sürekli olarak acıkma durumu meydana gelmediği için de kalori alımı daha da azalacaktır.

Ayrıca protein ağırlıklı bir beslenme usulü, vücudun metabolizmasını da hızlandırmaktadır. Metabolizmanın hızlanması, kilo kayıplarını da artırmaktadır. Protein ağırlıklı olarak uygulanan diyet, ketojenik diyet gibi kalıcı kilo vermede son derece etkilidir. Protein ağırlıklı olarak yapılan diyet boyunca sindirim sisteminin düzeldiği ve kabızlık sorununun çözüldüğü görülmektedir.

Diyet Sırasında Neler Tüketilmelidir?

protein-diyeti-nedir-diyet-programi-nasil-uygulanir

Protein diyeti sırasında; balık, kırmızı et, beyaz et, yumurta, peynir, süt, fasulye, mercimek, nohut gibi besinler yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Diyet boyunca şeker tüketimi minimum düzeye indirilmelidir. Ayrıca diyet boyunca günde 3 litre su tüketimine dikkat edilmelidir.

Diyet uygulanırken günde 30 dakika egzersiz yapılmalıdır. Egzersizlerin ağır bir şekilde yapılmasına lüzum bulunmamaktadır. Günde 30 dakikalık bir yürüyüş bile süreci desteklemek adına yeterli olacaktır. Diyet sırasında tüketilen besinler sayesinde kas kütlesi korunmaktadır. Bölgesel zayıflama için de diyetin etkisi oldukça fazladır. Ödem atmak için protein ağırlıklı beslenmeye önem verilmelidir.

Diyetin Faydaları Nelerdir?

protein-diyeti-nedir-diyet-programi-nasil-uygulanir

Diyetin insan sağlığına da pek çok faydası bulunmaktadır. Diyet sırasında boyunca uygulanan diyet programı sayesinde verilen yağların kısa sürede geri alınması gibi bir durum yaşanmamaktadır. Protein ağırlıklı olarak beslenme metodu uygulandığı, karbonhidrat alımı azaltıldığında vücudun yağ yakma hızı daha da artacaktır. Diyet sırasında sıvı tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. Diyetin ilk günlerinde halsizlik ya da yorgunluk gibi durumların yaşanması muhtemeldir.

Vücudun diyet sürecine alışması biraz zaman alabilmektedir. Diyete alıştıktan sonra günlük öğünler vücuda yeterli gelmektedir. Diyetin uygulanması sırasında vücuda şeker almamaya özen gösterilmelidir. Diyet boyunca tatlıların tüketimine son verilmelidir. Tatlı krizleri sırasında şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilebilir. Haftada 1 kere sütlü tatlı tüketimi çok zorda kalındığında yapılabilir.

Diyetin Zararları Nelerdir?

süt_yumurta

Protein diyeti genel olarak vücuda faydası olan bir diyet türüdür. Protein ağırlıklı olarak beslenme sırasında hayvansal yağ alımı artabilmektedir. Bu durum ise karaciğer yağlanması ve kolesterol artışı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Süreç boyunca vitamin eksikliklerinin yaşanmaması adına meyve ve sebze tüketimine de dikkat edilmelidir. Meyve tüketimlerinin yetersiz olduğu durumlarda vitamin hapları da işlevsel olmaktadır.

Vitamin hapları kullanarak kompleks vitamin alımı sağlanabilmektedir. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması mümkün olmaktadır. Diyet programı; kalp hastaları, böbrek hastaları, kronik rahatsızlıkları olanlar, gelişim çağındaki çocuklar ve hamile kadınlar için önerilmemektedir. Her durumda doktora danışarak diyet programının uygulanması son derece önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap