İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Beslenme Programları
  3. Karpuzda Şeker Oranı Kaçtır? Karpuz Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karpuzda Şeker Oranı Kaçtır? Karpuz Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

karpuzda-şeker-oranı

Yaz aylarında sık sık tükettiğimiz karpuzda şeker oranı kaçtır hiç merak ettiniz mi? Yazın sıcağında tüketilen buz gibi karpuzun ferahlatıcı etkisi de oldukça fazladır. Aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalık da olan karpuzun sağlık için faydaları da oldukça fazladır. Yine de bazı kişilerin karpuz tüketirken dikkatli davranmaları tavsiye edilmektedir. Karpuzun içindeki şeker oranı, herkesin tüketebileceği şekilde değildir.

Özellikle de diyabet hastalarının yaz aylarında karpuz tüketirken dikkatli olmaları bekleniyor. Biz de buna yönelik karpuzda şeker miktarı üzerine bir araştırma yaptık. Bu yazımızda yazın en sevilen meyvesi olan karpuz hakkında bazı faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

Karpuzda Şeker Oranı Nedir?

karpuzda-şeker-oranı

Karpuz, kabakgiller familyasından gelen ve hem tadıyla hem de serinletici etkisiyle yaz aylarının en sevilen meyvesidir. Karpuzda bulunan su oranı da yazın nemli ve sıcak dönemlerinde sizleri rahatlatmaya yetecektir. Fakat diğer tüm meyvelerde olduğu gibi karpuzun da şeker oranı önemli ölçüde fazladır. Bu yüzden hem diyet yapanların hem de şeker hastalarının bu meyveyi tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir.

karpuzda-şeker-oranı

100 gram karpuzda bulunan şeker miktarı 6 gram kadardır. Sizin de günlük almanız gereken şeker oranınız hem cinsiyetinize hem de yaşınıza ve kilonuza göre değişiklik göstermektedir. Yine de uzmanlar tarafından tavsiye edilen karpuz tüketim miktarı günlük 200 gram civarındadır.

Günlük 200 gram karpuz da ortalama 2 dilime denk düşmektedir. Bu miktar, karpuz meyvesi için belirtilen tek bir porsiyona denk düşmektedir.

Karpuzda Şeker Oranı Yüksek Mi?

karpuzda-şeker-oranı

Karpuzun şeker oranı yüksek mi sorusuna yukarıda da belirttiğimiz gibi kişiden kişiye göre değişen cevaplar verebiliriz. Fakat fruktoz açısından yüksek oranlı olan bu meyve için yüksek şeker içerir diyebiliriz. Yine de dışarıdan alınan şeker oranının yanında karpuzun şeker oranı daha masum kalmaktadır.

karpuzda-şeker-oranı

Günlük olarak tüketilen karpuzda belli bir miktarın üzerine çıkmamaya da özen göstermelisiniz. Özellikle de diyabet hastasıysanız karpuz tüketirken ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Diyabetli kişilerin her bir öğünde yalnızca 1 porsiyon karpuz tüketmeleri yeterli olacaktır.

Karpuzda Şeker Oranı ve Böbrek Hastaları İçin Günlük Karpuz Tüketimi

karpuzda-şeker-oranı

Karpuzun aynı zamanda böbrek hastası olan kişiler tarafından da dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. İçerisinde bolca sıvı barındıran bu meyve, böbrek hastalıklarında zararlı olabilir. Özellikle de günlük sıvı alımı az olması gereken hastalarda karpuzun tüketilmesi kontrol altına alınmalıdır.

Böbrek hastaları için karpuz tüketirken özen gösterilmesi gereken tek konu budur. Bu tip hastaların da günde az miktarda karpuz tüketmeleri problem yaratmamaktadır.

Karpuzda Şeker Oranına Rağmen Karpuzun Faydaları Nelerdir?

karpuzda-şeker-oranı

Her ne kadar karpuzun dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini belirtsek de bu meyvenin düzenli tüketilmesi oldukça faydalıdır. Özellikle de içerdiği yoğun su sayesinde karpuz yiyerek günlük sıvı ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Yazın sıcak geçen dönemlerinde mutlaka 1 porsiyon da olsa karpuz tüketmelisiniz. İşte, mucizevi meyvenin dikkatli tüketildiği takdirde hissedeceğiniz faydaları:

1- Kansere Karşı Koruyucu Etki

karpuzda-şeker-oranı

Karpuzda şeker oranı her ne kadar yüksek de olsa bu meyvenin kansere karşı koruduğu da bir gerçektir. İçerdiği yüksek oranda antioksidan ve C vitamini ile karpuzun koruyucu özelliği bulunuyor. Özellikle de prostat kanserine yönelik karpuz tüketimi önemli ölçüde koruyucu etkiye sahiptir.

[irp posts=”4359″ name=”1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Nasıl Yapılır?”]

2- Kas Ağrılarına Karşı Karpuz Suyu

karpuzda-şeker-oranı

Karpuzun önemli etkilerinin arasında spor sonrası kas ağrılarının tedavi edilmesi de yer alıyor. Özellikle de taze sıkılmış karpuz suyu ile spor sonrası kas ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Yoğun bir egzersiz rutininiz varsa ya da egzersiz yapmaya yeni başladıysanız günde 1 bardak karpuz suyu sizi iyi gelecektir.

3- Saç ve Cilt Sağlığı İçin Karpuz

karpuzda-şeker-oranı

Karpuzda şeker oranı haricinde konuşulması gereken başka noktalar da bulunuyor. Bunların da başında karpuzun cilt ve saç sağlığına olan etkisi yer alıyor. İçerdiği yüksek oranlı A ve C vitaminleri sayesinde karpuz yiyerek daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Saçlarınızın da daha sağlıklı olması için günde en az 1 porsiyon karpuz ya da karpuz suyu tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap