1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Beslenme Programları
  3. Her Derde Deva Yazın En Güzel Çayı: Limonlu Yeşil Çay

Her Derde Deva Yazın En Güzel Çayı: Limonlu Yeşil Çay

limonlu-yeşil-çay

Söz konusu sağlıklı yaşam olduğunda limonlu yeşil çay ilk sırada gelir. Üstelik yaz aylarında bile içilebilen bu lezzetin eline hiç kimse su dökmez. Neden mi? Çünkü yeşil çay hem koruyucu etkisi ile hem de zayıflatıcı özelliği ile bitki çayları arasında her zaman ilk sırada yer almaktadır. Elbette bu çayı bazı hastalıklardan korunmak adına düzenli olarak tüketebilirsiniz ama unutmayın ki hiçbir bitki çayı tek başına tedavi amacı ile kullanılmamaktadır. Yeşil çay da limonla harmanlandığında pek çok hastalığa karşı savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Limonlu yeşil çayın faydaları konusunda uzman hekimler de destekleyici yorumlarda bulunuyor. Biz de hazır yaz mevsimindeyken bu muhteşem çayın özelliklerine yakından bakalım istedik.

Limonlu Yeşil Çay ve Özellikleri

limonlu-yeşil-çay

Limonlu çayın faydaları olduğu gibi Asya kıtasından tüm dünyaya yayılan yeşil çayın da pek çok faydası bulunuyor. Özellikle de gelişmiş bir antioksidan deposu olan bu lezzet, düzenli tüketildiğinde bağışıklığı olumlu etkiliyor. Limonlu çay faydaları arasında kanserle mücadele ve kalp damar hastalıklarına yönelik koruyucu özellikler de yer alıyor. Fakat yeniden hatırlatmakta fayda var ki limonlu yeşil çayın tek başına iyileştirici özelliği bulunmuyor.

Bol bol C vitamini ve potasyum içeren bu çayda B1 ve B2 vitaminleri de bulunuyor. Yeşil çay limon ikilisi, yaz mevsiminde detoks çayı olarak da tüketilebiliyor. Gelin, bu mucizevi ikilinin insan vücuduna faydalarına biraz daha derinlemesine bakalım.

1- Yeşil Çay ve Kanser Hastalıkları

limonlu-yeşil-çay

Limonla birlikte tüketilen yeşil çay adeta güçlü bir antioksidan deposudur. Yeşil çay, aynı zamanda vücutta hali hazırda yer alan antioksidanları da uyarıcı bir özelliğe sahiptir. Normal çaylara oranla limonla birlikte tüketilen yeşil çayın koruma oranı tam tamına 7 kat daha fazla artıyor.

Tüm bu detaylar da limonla birlikte tüketilen yeşil çayın kanser hastalığına karşı koruyucu görev üstlendiğini ortaya koyuyor. Çaya limon sıkmak suretiyle kanserli hücrelerin oluşumuna engel olabilirsiniz.

2- Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

limonlu-yeşil-çay

Limonlu yeşil çayın iştahı kesmede bir numaralı yardımcılardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda detoks görevi de gören bu bitki çayı, ödemin atılmasında önemli bir role sahiptir. Limonla birlikte yeşil çay tüketerek diyet programınızın daha çabuk ilerlemesine kesinlikle yardımcı olacaksınız.

Vücuttaki istenmeyen yağların yakılması bakımından da limonla birlikte içilen yeşil çayın etkisi büyüktür. Üstelik çaya katacağınız limon sayesinde günlük ihtiyacınız olan enerjiyi de karşılamış olacaksınız. Kilo verme sürecinde bir numaralı yardımcınız olan limonlu yeşil çayı her gün düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

3- Hazımsızlıklara Karşı Limonlu Yeşil Çay

limonlu-yeşil-çay

Limonla zenginleştirilmiş yeşil çayın sindirime yardımcı olduğunu da söyleyebiliriz. Limonlu yeşil çay faydaları arasında yer alan bu durum çayın içerisinde yer alan kateşin maddesi ile mümkündür. Yeşil çayda hali hazırda bulunan kateşin, limonla birlikte kat be kat daha etkili bir hale gelmektedir.

Bunun için özellikle de akşam yemeklerinden sonra midenizi rahatlatmak adına yeşil çay tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

[irp posts=”4090″ name=”Reyhan Bitkisi Faydaları Nelerdir? Reyhan Çayının Mucizevi Etkileri”]

4- Kalp Sağlığında Etkili Bir Yöntem

limonlu-yeşil-çay

Limonlu yeşil çay, kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı vücudunuzda oluşan riski en aza indiriyor. Kötü kolesterol ile mücadele eden bu karışımı her gün yemeklerden sonra maksimum 2 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz. Özellikle de işiniz ve yaşama düzeniniz yüzünden kötü bir beslenme alışkanlığına sahipseniz limonla birlikte yeşil çay size iyi gelecektir.

İleri dönemdeki meydana gelebilecek kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı önleminizi yeşil çay ile alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap