1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Beslenme Programları
  3. Diyet Yapanlar İçin En Özel Diyet Yemekleri

Diyet Yapanlar İçin En Özel Diyet Yemekleri

diyet-yapanlar-icin-en-ozel-diyet-yemekler

Diyet yemekleri diyet yapanlar için vazgeçilmez arasında yer almaktadır. Diyet boyunca tüketilmesi gereken besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu besinler kilo aldırmayan aksine kilo verdiren yiyeceklerden meydana gelmelidir. Aksi durumda, diyet boyunca kilo vermek yerine daha fazla kilo almak gibi bir durum ortaya çıkabilmektedir.

Diyet sırasında tüketilmesi gereken yiyeceklerde şeker bulunmamalıdır. Bu yemeklerde yağ oranı düşük olmalı, yemek nedeniyle alınan kalori, vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarına eşit olmalıdır. Ayrıca öğünlerde tüketilen yiyecekler, tok tutucu özelliği de sağlamalıdır. Bu sayede, kısa sürede acıkma ve yemek yeme ihtiyacı azalacaktır. Diyet akşam yemeği menüsü için sade ve sindirimi kolay olan besinler tercih edilmelidir.

Diyet Yemekleri Hangi Faydaları Sağlamaktadır?

Diyet yemekleri sağlık için gerekli olan besinleri sağlamalıdır. Aynı zamanda, kişinin ihtiyaç duyduğu günlük kalori miktarını da yemeklerden almak gerekmektedir. Kilo verme sürecinde vücudun hasta düşmemesi için yeterli beslenme önemlidir. Diyet için özel olarak hazırlanan yemekler bu süreçte büyük kolaylık sağlamaktadır.

1-      Diyet Yemekleri Listesi: Peynirli Kabak Sandalı

diyet-yapanlar-icin-en-ozel-diyet-yemekler

Diyet Yemekleri Listesi ilk sırasında kabak sandalı yer almaktadır. Kabağın insan vücuduna pek çok faydasının olduğu zaten bilinmektedir. Yemek için gerekli olan malzemeler şunlardır: 2 tane yumurta, 200 gram peynir, 4 adet kabak, kırmızıbiber, karabiber ve maydanoz. Yemeğin hazırlanma aşaması son derece kolaydır. Kabaklar öncelikle boydan ikiye ayrılmalıdır. Kabakların arka kısımları güzelce kazınmalıdır.

Kazıma işleminden sonra kabaklar tuzlu suda haşlamaya bırakılmalıdır. Haşlama işleminden sonra kabaklar soğumaya bırakılmalıdır. Soğuma aşamasına geçtikten sonra kabakların ortası kaşıkla temizlenmelidir. Sonrasında kabaklar bir süzgeç yardımı ile süzülmelidir. Başka bir kabın içerisinde; peynir, 2 yumurta ve diğer malzemeler karıştırılmalıdır. Kabağın içerisine bu karışım doldurulmalıdır. Kabaklar, 220 derece fırında pişirilmelidir. Pişirme işleminden sonra yemek, sıcak yahut soğuk olarak servise hazır olmaktadır.

2-      Diyet Öğle Yemeği Alternatifleri Arasında Tavuk Yahnisi

diyet-yapanlar-icin-en-ozel-diyet-yemekler

Diyet yemekleri arasında tavuk yahnisinin de ayrı bir yeri bulunmaktadır. Yemeğin hazırlanması için gerekli olan malzemeler şunlardır: 2 tane havuç, 2 tane patates, 2 parça tavuk bonfile, 1 tane kuru soğan, 4 diş sarımsak, kırmızıbiber, karabiber, kekik ve tuz. Patates, kuru soğan, havuç ve tavuk dikkatli bir şekilde doğranmalıdır. Doğrama işleminden sonra malzemeler düdüklü tencere içerisine alınmalıdır.

Düdüklü tencerenin içerisine biraz sıvı yağ eklenmeli ve malzemeler 5 dakika kadar düdüklüde pişirilmelidir. Tencereye tam olarak 3,5 bardak su koyulmalıdır. Ardından diğer tüm malzemeler de tencereye koyulmalıdır. Kısık ateşte 20 dakika kadar pişirme işlemi gerçekleştikten sonra yemek, servise hazır hale gelecektir. Diyet Öğle yemeği Alternatifleri arasında tavuk yahnisi sıklıkla tercih edilenler arasında yer almaktadır.

3-      Tok Tutan Diyet Yemek Tarifleri Arasında Fırında Patates

kilo vermek

Diyet yemekleri söz konusu olduğunda patates yemekleri de gün kurtarıcı olmaktadır. Yemeğin hazırlanması için gereken malzemeler şunlardır: 5 adet patates, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, kırmızı biber, biraz kekik, 2 adet sarımsak, 2 tane biberiye, 1 çay kaşığı kadar tuz. Patatesler, elma dilimi olacak bir biçimde kesilmelidir. Elma biçiminde kesilen patatesler; kırmızıbiber, kekik, biberiye, sarımsak, zeytinyağı ve tuzla karıştırılmalıdır. Üzerine patatesler yerleştirilmelidir. 200 derecede yanan fırında yemek pişirilmelidir. 20 dakika kadar fırında yemek piştikten sonra Tok Tutan Diyet Yemek Tarifleri arasında yer alan fırında patates, servise hazır hale gelmektedir.

4-      Az Kalorili Yemekler: Özel Hindi Göğsü

kilo vermek

Az kalorili yemekler arasında hindi göğsü ile hazırlanmış olan lezzetli bir yemek yer almaktadır. Yemeğin hazırlanması sırasında ihtiyaç duyulan malzemeler şunlardır: 4 adet hindi göğsü, 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı, yarım şişe soda, 1 tatlı kaşığı kadar tuz, 1 çay kaşığı kadar sarımsak tozu, karabiber ve 1 tane kırmızı soğan. Diyet Yemekleri Tarifleri Zayıflama için sıklıkla tercih edilen ızgara hindi göğsü yemeğinin hazırlanışı şöyledir: Soda, karabiber, zeytinyağı, sarımsak ve tuz ile birlikte hindi eti marine edilmelidir.

Bu işlemden sonra, hindi eti, buzdolabında yarım saat kadar bekletilmelidir. Bekletme işleminden sonra tavaya hindiler dizilmelidir. Bu şekilde, 15 dakika boyunca önlü ve arkalı olarak etler pişirilmelidir. Pişirme işleminden sonra etler servise hazır hale gelecektir. Protein diyeti uygulayanlar için et yemekleri sırasında hindi eti tercih edilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap