1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Beslenme Programları
  3. Demirhindi Nedir? Demirhindi Faydaları Nelerdir?

Demirhindi Nedir? Demirhindi Faydaları Nelerdir?

dijital-evim-demirhindi-nedir-demirhindi-faydalari

Demirhindi, birçok yönü ile vücuda sağlık aşılayan mucizevi bir bitkidir. Karaciğer başta olmak bütün vücuda çok büyük faydası olan bu meyve son günlerde en çok konuşulan besinlerde yerini aldı.

Masterchef Duygu Acarsoy’ un son bölümde bilerek kötü yemek yaptığı bölümde ilk istenilen yemek demirhindili yemek tarifi idi. Çok konuşulan bu bölümde demirhindi nedir gibi sorular sorulur oldu. Bu yüzden detaylıca konu hakkında bilgi vermek istedik. Bakalım bu güzel meyvenin bizlere ne gibi katkısı var ve yemeklerde nasıl kullanılır? Demirhindi çayı ne işe yarar? Demirhindi şerbeti faydaları nelerdir? Karaciğer için neden önemlidir? Gelin hep birlikte inceleyelim:

Demirhindi Nedir? Demirhindi Faydaları Nelerdir?

dijital-evim-demirhindi-nedir-demirhindi-faydalari

Demirhindi ağacı 150 yıllık bir ömürle bu meyveyi verir. Bu meyve oldukça faydalı bir yapıya sahiptir. Çok güçlü bir anti oksidan olması sebebi ile özellikle korona günlerinde herkes için bağışıklık güçlendirici önemli meyvelerdendir. Kullanımı ile vücuttan bütün kirin atılması söz konusudur. Vücut direncini arttırması ve güçlü bir anti oksidan olarak karşımıza çıkan bu meyvenin başlıca faydalarını sayacak olursak:

dijital-evim-demirhindi-nedir-demirhindi-faydalari

1- Hücreleri temizleme ve yenileme özelliğine sahiptir. Hücre yenilemek demek devamlı vücudun canlı olması ve dinç olması demektir. Bu özelliği sayesinde doğal anti oksidanlar içerisinde yer alır.

2- magnezyum yönünden oldukça zengindir. 1 kase demir hindi meyvesi 1 günlük magnezyum ihtiyacının %28 ini karşılar.

3- En önemli etkilerinden birisi mide asini azaltmasıdır. Bu nedenle ülser hastalarının tedavisinde doğal yöntem olarak tavsiye edilir. Çünkü ülser hastalarının en büyük sorunu midenin devamlı asit üretmesi ve bu asitle ortaya çıkan mide sorunudur.

4- Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Besinlerin sindirilmesi konusunda çok başarılı bir besindir. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Bu yönü ile vücudun sindirim sisteminde oldukça ferah bir düzenin yolunu açar.

dijital-evim-demirhindi-nedir-demirhindi-faydalari

5- kalp hastalıkları için etkin koruma sağlar. Kan basıncını düşürdüğü gibi kolestrol düzeyini de dengeler. Kötü kolestrolün düşürülmesine yardımcı olur.

6- Meyve olarak yendiğinde vücudun iç kısımlarına katkı sağlar. Ancak suyu ve yağı da bir o kadar etkilidir. Çünkü göz hastalıklarında kullanılan damlaların da yapısında demirhindi kullanılmaktadır. Göz sağlığına müthiş katkısı vardır.

7- Demir hindi özellikleri arasında bir de renk açıcılık söz konusudur. Bu yönü ile özellikle çillerin yok edilmesi için kullanılır. Cilt hastalıklarında temizleyici etkisi sebebi ile sıklıkla kullanılmaktadır.

8- suyu ile gargara yapılması ve içilmesi sonucunda ağız içerisinde varsa yaralar iyileşir.

9- Eklemlerdeki iltihaplanmalara karşı etkin çözüm sağlar.

10- Eklem ve kemik ağrıları olan kişilerin günde 2 defa bu meyveyi tüketmeleri kemiklerini güçlendirdiğinden ağrıları kesecektir.

11- Solunum yollarına iyi geldiği için bronşit hastalarının da kullanması özellikle tavsiye edilir.

Demirhindi Türkiye’ de Nerede Yetişir?

dijital-evim-demirhindi-nedir-demirhindi-faydalari

Demir hindi ana vatanı Sudan’ dır. Tropical iklim şartlarında doğal büyüme sağlar. Ancak uygun koşullar sağlandığında Dünyanın her yerinde yetiştirilebilir bir meyvedir. Türkiye’ de ise Ege ve Akdeniz bu meyvenin yetiştirileceği en uygun bölgelerdir

Demirhindi Kabuğu Ne İşe Yarar?

dijital-evim-demirhindi-nedir-demirhindi-faydalari

Bu meyvenin kabuğu da kendisi gibi oldukça faydalıdır. Mideye kesinlikle çok iyi gelmektedir. Kabuğu suda kaynatıp bu suyu içmek şifa deposudur. Çok iyi bir temizleyici olması sebebi ile kesinlikle kullanılması tavsiye edilmektedir. Demir hindi; magnezyum, E, B, C, fosfor, demir, manganez gibi vitaminleri içerir. Zaten bu vitaminlerin hepsi cilt sağlığından kalp sağlığına birçok noktada ihtiyaç duyulan vitaminlerdir. Sadece bir meyve ile birçok noktada iyileştirme yapmak mümkündür. Özellikle demirhindi karaciğer kuru olarak da kullanılmaktadır.

Karaciğer yağlanmasına karşı kullanılan demirhindi çayı ile mucizevi şifa bulmak mümkündür. Sadece günde 2 kere sabah akşam şeklinde kullanılması kısa sürede karaciğer sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Safra – karaciğer sorunları olan kişilerin mutlaka bu çayı tüketmesi gereklidir. Karaciğerin temizlenmesi ile vücut hızla kendisini toplayacaktır. Tekrar dinamik ve hareketli sürece geri dönecektir. Şeker düzeyini de koruduğu için şekersiz tüketilmesi halinde kilo kontrolünü de sağlamaktadır.

dijital-evim-demirhindi-nedir-demirhindi-faydalari

Demirhindi şerbeti de aynı şekilde tüketildiği takdirde birçok hastalığa karşı etkin koruma sağlar. Demirhindi şerbeti faydaları başta karaciğer olmak üzere, mide ve kalpte direkt etki göstermektedir. Demir hindi ile beraber zerdeçalın faydaları da kansere kadar etkin koruma sağlar diye bilinmektedir. Bu doğal korunma yöntemleri ile sağlığınızı çok iyi şekilde kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Birkaç satır sadelik... Biraz da samimiyet...Anı yaşamaktan öte nedir ki derdimiz?

Yorum Yap