1. Ana Sayfa
 2. Sağlıklı Beslenme Programları
 3. Basit Kilo Verme Yöntemleri (Zayıflamanın 20 Yolu)

Basit Kilo Verme Yöntemleri (Zayıflamanın 20 Yolu)

Basit Kilo Verme Yöntemleri (Zayıflamanın 20 Yolu)

Günümüz insanının en büyük problemlerden bir tanesi de fazla kilolarıdır. Alınan kiloların verilmesi ya da verilen kiloların alınmaması için basit kilo verme yöntemleri bulunmaktadır. Sizde basit yöntemlerle kilolarınızı verebilirsiniz. İşte size kilo vermenin 20 basit yolu.

Zayıflama İçin Basit Kilo Verme Yöntemleri

zayıflama i̇çin basit kilo verme yöntemleri

1.     Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı yapmamak büyük bir hata olacaktır. Çünkü gün içerisinde Vücut açlığı gidermek için diğer farklı ürünlere sık sık yönelmeyi tercih edecektir.

2.     Yumurta

Protein deposu olarak bilinen yumurta Tüm sofralarda olması gereken besleyici besin maddesidir. Özellikle sabah kahvaltılarında mutlaka bir adet yumurta yemeniz faydalı olacaktır. Çünkü yumurta uzun süreli tok tutmaktadır ve dolayısıyla açlık krizine bastırmaktadır.

3.     Yeşil Çay

Kilo vermenin bir diğer yöntemi ise yeşil çay içmektir. Çünkü yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşin vücut yağlarının yakılmasında hızlı ve önemli bir etkisi bulunmaktadır.

4.     Türk Kahvesi

Kahvede bulunan kafein güçlü bir metabolizma çalıştırıcısıdır. Dolayısıyla vücut yağlarının yakılmasında hız kazandırır.

5.     Su

Bir insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı yaklaşık olarak 2.5 ile 3 litre arasındadır. Bu ise ortalama 8 su bardağına denk gelmektedir. Mutlaka bir insan günlük olarak en az sekiz bardak su içmeyi ihmal etmemelidir. Öte yandan yemeklerden en az yarım saat evvel içilen yarım litre kadar su metabolizmayı hızlandırmasına katkı sunacaktır ve böylece vücuttaki yağların yakılmasında önemli bir görev üstlenmiş olacaktır.

6.     Egzersiz

Vücut yağlarını yakmanın yani kilo verebilme en basit ve en güzel yollarından bir tanesi de egzersiz yapmaktır. Günlük kendinize 1 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Basit egzersizlerle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun en basit ve kolay yolu günlük yürüyüştür. Günlük 7500 adım atmanız yeterli olacaktır.

7.     Sağlıklı Atıştırmalıklar

Gün içerisinde yapacağınız sağlıklı atıştırmalıklar ile kilo verebilme imkanına sahipsiniz. Acıktığınız zaman dilimlerinde bir kâse yoğurt, bir avuç leblebi ya da bir adet salatalık tercih edilebilir. Öte yandan yağ seviyesi fazla olmasına karşın fındık kilo aldırmayan bir gıdadır. Bunun nedeni ise fındığın sağlıklı yağ içermesinden kaynaklanmaktadır. Bundan ötürü en iyi ve en faydalı atıştırmalıklardan biridir.

8.     Uzun Çiğneme

Yediğiniz yemekleri uzun çiğnemekte büyük fayda vardır. Uzun çiğnemek yemek yeme sürenizi uzattığı gibi aynı zamanda fazla yemenizi de engelleyecektir. Öyle ki, bir lokmayı 30 defa çiğnemekte fayda vardır.

9.     Acı Biber

Acıya herhangi bir alerji ya da vücudunuz reaksiyon göstermiyor ise acı biber tüketebilirsiniz. Çünkü acı biber içerisine bunları kapsaisin metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmanıza olanak vermektedir.

10.  Protein

Yemeklerinizde protein kaynaklı ürünler özellikle et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri gibi yiyecekleri tüketirseniz kilo vermede size yardımcı olacaktır.

11.  Şeker Kullanımı

Vücut sağlığınız için şeker kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Şekeri hayatınızdan çıkarmanız daha mantıklı bir yol olacaktır. Özellikle kahveler ve çaylara şeker atmamakla işe başlayabilirsiniz. Öte yandan şeker içerikli kola ve türü benzeri içeceklerden de uzak durmayı ihmal etmeyiniz.

12.  Hazır ya da İşlenmiş Ürünler

İnsanların kilo almasının en büyük nedenlerden bir tanesi de tüketilen işlenmiş ürünlerdir. Bu tarz ürünler vücut sağlığı açısından oldukça zararlıdır ve kilo alınmasına sebeptir. Bunun yerine doğal besinleri tüketmek, kalorisi az, posa yönünden yüksek, vitamin yönünden değerli ürünlere yönelmek sizin daha çabuk kilo vermenize destek verecektir.

13.  Posa

Posa yönünden zengin gıdaları tercih etmeniz mantıklı ve doğru bir davranış olacaktır. Posa yönünden en zengin grup ise sebzelerdir. Bunun ardından bakliyatgiller ile meyvelerde posa yönünden zengin içeriğe sahip ailelerdendir. Gündelik olarak bir kişi dört porsiyon sebze, bir porsiyon da meyve tüketirse çok doğru bir yöntem uygulamış olacaktır.

14.  Badem

Mutlaka yanınızda bir avuç badem bulundurmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü badem tok tutucu özelliği bulunmaktadır.

15.  Gluten

Gluten bazı yiyeceklerden özellikle beyaz ekmek kilo almayı kolaylaştıran besindir. Bunun yerine mutlaka tam tahıllı buğday ya da kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Bunun yanında makarna ve benzeri yiyecekleri fazla kaçırmamak gerekir, aksi halde bu tür yiyecekler kilo almanıza sebep olacaktır.

16.  Akşam Yemeği

Akşam yemeğini mümkün olduğunca geciktirmemek gerekiyor. Çünkü çok geç yenilen yemeklerin hazmedilmesi çok kolay olmamakla birlikte kilo almasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca çok geciktirilen yemekler kişilerin oldukça pasif olduğu zaman dilimleridir ve dolayısıyla o saatte yenen yiyeceklerin vücuttan atılması kolay olmayacaktır. Bundan ötürü en geç saat 7.00 gibi akşam yemeğinin bitirilmesi doğru olacaktır.

17.  Yeşil Yapraklılar

Hem sağlıklı hem hızlı hem de etkili bir kilo vermek istiyorsanız yeşil yapraklı bitkileri tüketmenizde büyük fayda vardır. Bunların başında ise ıspanak, lahana ve pazı gibi sebzeler gelmektedir. Lif yönünden zengin ve kalori bakımından düşük bu yeşil yapraklıları istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

18.  Limonlu Su

Sabahları aç karnına bir bardak limonlu su içmeyi alışkanlık haline getirmemiz faydalı olacaktır. Çünkü limonlu su açlık hissinizi bastıracaktır. Ayrıca size zindelik ve enerji katacaktır.

19.  Düzenli Uyku

Düzenli uykusunu alamayan kişilerin daha çok yemek yediği araştırmalar neticesinde görülmüştür. Bundan ötürü uyku ile iyi dinlenmiş bir vücut gün içerisinde yeme isteğinizi azaltacaktır.

20.  Kaçamak Atıştırmalıklar

Özellikle gece vakitlerinde kaçamak atıştırmalıklar daha çok yapılmaktadır. Çünkü gece yarısı yapılan atıştırmalıkların kişilere kilo olarak döndüğünü belirtmek isteriz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Her kelimeyi kelimesi kelimesine okudum çok faydalı güzel bir yazı olmuş ben de bunlara uyacam bundan sonra çok teşekkür ediyorum.

 2. 12 ay önce

  Çok teşekkür ederim sağlıklı bir yaşam için bunları öğrenmem benim için iyi oldu artık beslenmeme çok dikkat edeceğim hepsini okudum gerçekten faydalı şeyler söylemişsiniz teşekkür ederim

 3. Basit bir sekilde kilo vermenin en iyi yontemi diyet esyalarini tuketip tahilli seylere yonelmek ve sagliklil bir sekilde beslenip spor yapmaktir

 4. Bu bilgilerin hepsi işe yarar vaziyette olan bilgiler paylaştığınız için teşekkür ederim faydalı bir Blog burası arkadaşlar

 5. 11 ay önce

  bu bilgiler cidden işe yarayacak cinsten çok güzel yazmışsınız elinize emeğinize sağlık.

 6. Uzun çiğnemenin böyle bir fayda sağladığını yeni öğreniyorum bundan sonra hep aklımda kalacak ve yanımda badem bulundurmaya özen göstericem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir