1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Beslenme Programları
  3. 1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Nasıl Yapılır?

1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Nasıl Yapılır?

1-ayda-10-kilo-verdiren-diyet-nasil-yapilir

1 ayda 10 kilo verdiren diyet son dönemde araştırılan konular arasında yer almaktadır. Yazın gelmesi ile birlikte kısa sürede hızlı kilo verdiren şok diyetler önem kazanmıştır. Yaza fit bir vücutla girmekte geç kalanlar, mevsimin geri kalanı için hızlı bir şekilde kilo vermek isteyebilir. Bu durumda hızlı kilo verdiren programların uygulanması gerekmektedir. Hızlı kilo verdiren diyetler her ne kadar çok tavsiye edilmese de acil durumlarda kurtarıcı rolü üstlenmektedir. Vücutta kısa sürede 10 kilo gibi yüksek miktarda bir kilo kaybı, gözle görülebilir bir değişim anlamına gelmektedir. Doğru yemek programı sayesinde, vücudun istenen görüntüye kavuşması hayal değildir.

1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Kimler Tarafından Uygulanmalıdır?

1-ayda-10-kilo-verdiren-diyet-nasil-yapilir

1 ayda 10 kilo verdiren diyet hemen herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilen diyet programları arasında yer almaktadır. Diyet programını uygulamak isteyenlerin öncelikle herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığından emin olması gerekmektedir. Şeker hastalığı bulunanlar, ilaç kullananlar ve hamile kadınların diyetten uzak durmaları tavsiye edilebilir. Vücudun yorgun olduğu dönemler şok diyet programlarından uzak durmak gerekmektedir. Diyet boyunca günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Günde en az 2,5 litre kadar su tüketimi, hem metabolizmayı hızlandırmakta, hem de sindirim sistemine olumlu etkiler sunmaktadır.

1 Ayda 10 Kilo Verdiren Diyet Programında Neler Yer Almaktadır?

1-ayda-10-kilo-verdiren-diyet-nasil-yapilir

1 ayda 10 kilo birden vermek için basit bir diyet programı uygulanmaktadır. Bunun için kahvaltıda; çay, yağsız beyaz peynir, 1 tane domates ve 1 tane salatalık, 1 parça kepek ekmeği tüketilmelidir. Öğle yemeğinde; 10 gram kadar et, balık ya da tavuk eti, 1 tabak salata ve 1 parça ekmek tercih edilmelidir. Akşam yemeğinde; 1 porsiyon yoğurt, salata ve 1 tabak yağsız tavuk göğsü yenmelidir. Diyet programı  bir aylık sürede uygulanabilmektedir. Diyet programı kapsamında 2 hafta boyunca et tüketiliyorsa, sonraki hafta sebze yemeği tercih edilebilmektedir. Diyet boyunca şeker ve şekerli yiyecekler tüketilmemelidir. Mümkün mertebe şekerden uzak durmak gerekmektedir. Çay ve kahve tüketimlerinde şeker yer almamalıdır. Aşırıya kaçmamak şartıyla meyve tüketimleri de ihmal edilmemelidir. Akşam saat 20:00’den sonra yeme ve içmeye ara verilmelidir.

Diyet Boyunca Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-ayda-10-kilo-verdiren-diyet-nasil-yapilir

Diyet süresince su tüketimi ve günlük egzersizler önemli olmaktadır. Günde 30 dakika boyunca egzersiz yapılmalıdır. Evde kondisyon aletleri ile spor yapılabileceği gibi, açık havada da spor yapmak mümkündür. Yağ yakımını daha da hızlandırmak için açık havada spor yapmak tavsiye edilebilir. Tempolu yürüyüş yapmak metabolizmanın hızlanması için yeterli olmaktadır. Kardiyo egzersizleri diyet programlarını destekleyici bir özelliğe sahiptir. Bölgesel zayıflama hedefleyenler için bölgesel çalışmalar yapılmalıdır. Örneğin karın ve bel bölgesinde kilo problemi olanların mekik ve plank çalışmalarını ihmal etmemeleri son derece önemli olmaktadır.

Başka Hangi Diyet Programları Önerilmektedir?

kilo vermek

1 ayda 10 kilo verdiren diyet programları şok diyetler arasında yer alan programlardandır. Hızlı kilo vermek isteyenlerin ketojenik diyet ve protein diyeti uyguladıkları da görülmektedir. Normal şartlarda sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kısa süreli programlar yerine uzun vadeli programlar tercih edilmelidir. Uzun vadede sağlıklı bir şekilde verilen kilolar daha kalıcı olmaktadır. Kalıcı kilo vermek için vücudun yeni yeme düzenine alışması önemlidir. Diyet boyunca kızartmalardan ve ekmek gibi unlu mamullerden de kaçınmak gerekmektedir. Beyaz ekmek, kan şekerinin hızlı bir şekilde artmasına yol açarak, insan sağlığına da olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Bu nedenle günlük ekmek tüketimleri 1 parça olmalıdır. Ekmek tüketimleri için de kepek ekmeği önerilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap