İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Ayurveda Nedir? Merak Edilen Özellikleriyle Ayurvedik Yaşam

Ayurveda Nedir? Merak Edilen Özellikleriyle Ayurvedik Yaşam

ayurveda-nedir

Ayurveda nedir sorusuna yanıt olarak Hindistan felsefesinden yola çıkarak bazı çıkarımlar yapabiliriz. Son dönemin en merak edilen yaşam felsefelerinden olan ayurveda, antik tıp yöntemlerine dayanan bir bilgeliktir. Hindistan’ın kültürel yapısında yer alan bu felsefe, alternatif tıp için de iyi bir örnektir. Bir çeşit kültürel sağlık bilime olan ayurveda tıbbı, günümüzde batı dünyasında da ilgi çekiyor.

Ayurveda nedir ne işe yarar sorusu da bu bağlamda sıkça soruluyor. Vedik kültürü içerisinde yer alan bu felsefenin koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor. İnsanı koruyan ve bazı durumları önleyen ayurveda tıbbına gelin daha da yakından bakalım.

Ayurveda Nedir?

ayurveda-nedir

Ayurveda nedir sorusuna yanıt olarak Hindistan kültüründe yer alan bir alternatif tıp örneği diyebiliriz. Ayurvedik tıp olarak adlandırılan bu sistemin geçmişi de antik dönemlere kadar uzanmaktadır. Ayurveda tarihçesi itibariyle geçmişten günümüze dek ulaşmayı başaran yüce bir felsefedir.

Kelime anlamı “yaşam bilgisi” olan ayurveda sözcüğü spiritüel bir inanç sistemine dayanmaktadır. Bu inanç sistemi içerisinde insanın hasta olmaktan korunması ve bazı hastalıkların önlenmesi de yer alıyor. Buna göre insan bedenindeki denge sayesinde bazı hastalıklardan korunulabiliyor.

İnsanın vücudundaki bedensel ve zihinsel denge ile pek çok hastalığın daha başlamadan önlenmesi mümkün görülüyor. Pek çok hastalığın tedavisi için de vücuttaki iki yönlü dengenin sağlanması öneriliyor. Her insan vücudu için ayrı özellikler taşıyan bu dengenin tespit edilmesi ve yeniden düzene sokulması hedefleniyor. Böylece vücudumuzu tehdit edn bazı hastalıkların da önlenmesi mümkün kılınıyor.

Ayurveda Tedavisi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

ayurveda-nedir

Ayurveda nedir sorusuna tedavinin başlıca özelliklerinden yola çıkarak kapsamlı yanıtlar bulabiliriz. Ayurveda tekniği daha henüz hastlıklar başlamadan uygulandığı takdirde tamamen etkili olmaktadır. Bu teknik sayesinde hastlık vücuda girmeden tamamen engellenmiş olacaktır.

Ayurveda sistemine göre insanlar üç farklı bedene sahiplerdir. Bu bendeler de fiziksel beden, zihinsel beden ve ruhsal been olarak adlandırılmaktadır. Bu üç farklı bedenin tamamen denge içerisinde bulunması ile insan hastalıklar ile savaşabilecek bir hale gelmektedir. Yani hastalık durumunda ilk akla gelen üç beden arasında bir dengesizlik olduğudur.

Ayurveda tıbbına gönül veren kişiler de bu dengenin sağlanması için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bunun için de önemli olan beslenme şekli ve bazı şifalı bitkilerin kullanılmasıdır. Aynı zamanda yaşam tarzında yapılan oumlu değişiklikler de vücudun dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Ayurveda Beslenme Nedir?

ayurveda-nedir

Ayurveda inancına göre beslenme düzeni ve şekli dengenin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Beslenme düzeni de kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir olgudur. Fakat bu beslenme programında önemli olan dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmenin tercih edilmesidir.

Ayurvedik beslenme programında sindirime zorluk çıkartmayan ve yardımcı olan besinler yer almalıdır. Kolay bir sindirim sayesinde vücudun üçlü dengesinin de sağlanması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra hem bedeni hem de zihni besleyen gıdalara yönelinmesi bu beslenme programında büyük önem taşımaktadır. Bu gıdalara da örnek olarak tatlı, tuzlu, ekşi ve keskin acılı gıdalr gösterilmektedir.

Ayurvedik beslenme düzeninde bir de gökkuşağının renklerini barındıran gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Buna göre mor, turuncu, yeşil, kırmızı, sarı ve mavi renkli gıdalar vücut dengesini sağlamak için birebirdir. Bu türdeki gıdaların arasında şüphesiz ki sebze ve meyveler yer almaktadır. Gökkuşağı rengindeki sebzelerin tüketilmesi ile bağışıklık sistmei güçlü hale gelir ve vücut dengesi de sağlanmış olur.

Ayurveda Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Detaylar

ayurveda-nedir

Ayurveda nedir ve ayurveda uzmanı nedir konusunda son dönemlerde sıkça aramalar yapılıyor. Çağımızın yeni trendi olan bu sistem, aslında oukça köklü bir geçmişe sahiptir. Öyle ki ayurveda tıbbı, bilinen en eski sağlık koruma yöntemlerinin başında gelmektedir.

Öyle ki bu sistem, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilen ve destek gören bir sistemdir. Beslenmenin ve sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesinin insan için ne denli önemli olduğu da bu sistem ile kanıtlanmaktadır. Herhangi bir şekilde ilaç kullanılmayan bu tedavi yönteminde uyku, beslenme ve sakinlik en önemli üç faktördür. Aynı zamanda masajın da bu sistem içerisinde kesinlikle iyileştirici ve dengeleyici bir etkisi bulunmaktadır.

 

Yorum Yap

    Yorum Yap