İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır
 3. Yani Başlayanlar İçin YouTube Rehberi

Yani Başlayanlar İçin YouTube Rehberi

Yani Başlayanlar İçin YouTube Rehberi

YouTube yayıncısı olmak isteyen hemen herkesin özellikle ilk başlarda kafasına takılan bir çok soru işareti olur. Telif hakları, adil kullanım, topluluk kuralları, üçüncü parti  vs. vs. vs. Bu dünyasının bir parçası olan her bireyin bilmesi gereken onlarca detay var. Tüm bu detaylar ise sizin için hazırladığımız Youtube rehberi içerisinde yer alıyor.

Bu yazı da ise ben yeni başlayan arkadaşların yollarına bir nebze ışık tutmaya en azından akıllarına gelecek ilk soruları cevaplamaya çalışacağım. Ancak tüm rehber tabii ki özgün içerik üreticiler için spam yapanlar için burada yararlı bilgi yok 🙂

Başlamadan önce ufak ta bir dipnot düşmek istiyorum. Eğer bir işe para motivasyonu ile başlarsanız muhtemelen ya batar yada vazgeçersiniz. Ancak bir şeyleri beklentiniz olmadan iyi yaparsınız o yaptığınız şey zamanla para eder. Bu YouTube dünyasında da değişmiyor. Eğer bir kanal açıp 1 yıl sonra para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız emin olun yanılıyorsunuz. Bu işe yeni başlayacak arkadaşlara önerim YouTube kanallarını bir hobi olarak görmeleri ve para düşünmeden zevkle işlerini yapmaları. Haydi başlayalım.

KANALIM NE İLE İLGİLİ OLSUN?

Aslına bakarsanız bu soru baştan sona hatalı. Doğru soru “Benim Neye Yeteneğim Var?” olmalı. Cevabı ise kısaca şöyle verebilirim. Neyi yapmaktan hoşlanıyorsanız onu yapın. En önemlisi de videonuz yayınlandıktan sonra sizin de keyifle izleyebileceğiniz içerikler oluşturun.

LOGO – KANAL TASARIMI

Bir kanalı ziyaret eden her kullanıcının bilinçli ya da bilinçsiz en dikkat ettiği şeylerden birisidir logo ve kanal tasarımı. Bir grafik tasarımcı olarak bildiğim bir şey var ki oda kullanıcı ilk görüşte kanalınızdan etkilenmez veya merak etmezse o kullanıcıyı kaybedersiniz net. Çok uzağa bakmadan film afişlerini düşünebilirsiniz. Fragmanını izlemediğiniz bir filmin iğrenç bir afişini görseniz ne düşünürsünüz? Sizin kanalınız için de durum bundan farklı değil. Elbette herkes grafik tasarımcı değil fakat endişelenmeyin tasarımcı olmasanız da bu işi halledebilirsiniz.

Öncelikle eğer biraz bütçe ayırabilirseniz işi profesyonellere bırakmak her zaman en iyi tercih. Fakat bütçe ayıramadığınızı düşünürsek eğer logo ve kapak tasarımı konusunda yararlanabileceğiniz %100 ücretsiz bazı kaynaklar da mevcut. Elbette bu kaynaklardan edineceğiniz tasarımların çok yaratıcı olmasını beklememekte fayda var.

ÜCRETSİZ LOGO SİTELERİ

 • https://www.canva.com
 • https://www.logocrisp.com
 • https://www.freelogoservices.com

ÜCRETSİZ KANAL KAPAĞI SİTELERİ

 • https://www.canva.me/youtube-banners
 • https://spark.adobe.com/make/youtube-channel-art-maker
 • https://www.postermywall.com/index.php/posters/search?s=YouTube

Ayrıca Photoshop kullanmayı bilen arkadaşlarımız için YouTube kapak tasarımı şablon dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

ÜCRETSİZ GRAFİK YAZILIMLARI

Daha önce de belirttiğim üzere maalesef ucuz etin yahnisi cinsinden bedava tasarımlar o kadar da başarılı değil. O nedenle eğer kendi tasarımınızı kendiniz oluşturmak isterseniz aşağıdaki ücretsiz programlardan da yararlanabilirsiniz.

 • https://www.pixlr.com/editor
 • https://www.photopos.com

Kendi tasarımını yapacak arkadaşlar için ise minik bir bilgilendirme. YouTube kanal tasarımı dosya boyutu 2560 x 1440 pixeldir. Ancak tasarımınızı bu ölçünün tam ortasında 2560 x 423 pixel büyüklüğünde bir alana yapmanız gerekiyor. Olayı daha ne anlamanız açısından aşağıdaki görseli de inceleyebilirsiniz.

youtube kanal tasarımı ölçüsü

Kanal tasarımı masaüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar ve TV ekranlarında farklı şekilde görünse bile temelde hepsi tek bir tasarımı baz alır. En büyük ölçü televizyonlar en küçük ölçü mobil cihazlar için geçerli ölçüdür. En kestirmeden tanımlamak gerekirse tam ortadaki 1546 x 423 pixel büyüklüğündeki alandaki tasarım tüm cihazlarda sorunsuz çalışacaktır. Daha detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki linkten YouTube yardım makalesini de kontrol edebilirler.

https://support.google.com/youtube/answer/2972003?hl=tr

Yorum Yap

Yorum Yap