İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kadın Aile ve İlişkiler
  3. Toplumsal Konularda Genel Kültürün Etkisi

Toplumsal Konularda Genel Kültürün Etkisi

featured

Genel kültür adından da anlaşılacağı gibi hemen hemen her bireyin belirli düzeyde sahip olduğu genel konular hakkında bildiği bilgi birikimine denir. Bu konular hem güncel konular hem de herkesi kapsayan veya etkileyen konular olabilmektedir. Her insan, belirli bir konu hakkında, belirli bir düzeyde, bilgiye ve bilgi birikimine sahiptir.

Bu bilginin düzeyi, kişinin almış olduğu, kendini geliştirme durumuna, belirli bir tecrübeye ve deneme yanılma yöntemleriyle arttırılabilmektedir. Onun dışında bilginin hangi konuda, hangi kategoride olması durumu kişinin bildiği bilgi miktarını fazlasıyla etkiler. Eğer ki konu ve kategorisi bakımından bireyin tecrübeli olduğu veya alanlarından olan konulardan bilgi durumu olabiliyorsa, bu düzeyi diğer kişilerden ziyade daha çok ve etkili bir katkısı olabilmektedir. Elbette ki bu durum çevrede ki bireylere de yansımaktadır.

Önemi

Genel kültürün birey üzerinde kullanmasa bile kendisine ve çevresine kattığı tecrübe oldukça büyüktür. Günlük hayatta belirli durumlarda çıkarım yapma gibi, farklı konular hakkında da düşünce öngörüsü gibi yetenekler, genel kültürün büyük oranda arttırılması ile ilgilidir. Bu sebepten dolayı genel kültür​​​​​ insanların daha fazla oranda yatkınlık sağlayabilmesi açısından kesin bilgi verici, resmi yazı kültürü olan bilgileri araştırarak ve öğrenerek, genel kültürün önemi ve değeri insanlara aşılanmalıdır.

Toplumsal açıdan baktığımızda genel kültürün gerekliliğine vurgu yaparak, kişilere genel kültür ihtiyacı hissettirilmelidir. Geniş açıdan baktığımız durumlarda, tek bir konu yerine birden çok konularda kendini bilgi ve bilgi birikimleriyle donatan birey veya bireyler, hayata bakış açısıyla daha uygun ve sağlıklı kararlar vermektedir. İnsan sadece kendisini bilinçlendirmekle kalmayıp, çevresini veya toplumu da bu konuda bilinçlendirmesi gerekmektedir.

Yapılması Gerekenler

Bu tarz yazılar bu konuları ve yapılması gerekenleri daha iyi bir biçimde topluma taşımak adına önemli olmaktadır. Bu şekilde insanların doğru bir şekilde birbirlerini yönlendirmesi durumu ile genel kültür konularında ki eksiklik hissedilebilecek bölümler ve alanlar daha çabuk çözümlenebildiği görülmektedir. Bu şekilde davranıldığı zaman, doğru araştırmalar ve çıkarımları da takip ederek topluma ve bireye daha çok bilgi birikimi aktarılarak fayda sağlanabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap