1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Sağlıklı ve Güvenli Alanlar için Termal Ateş Ölçer Kamera
Trendlerdeki Yazı

Sağlıklı ve Güvenli Alanlar için Termal Ateş Ölçer Kamera

Ateş ölçer kamera sistemleri neden önem kazandı? Dünyanın giderek teknolojiye bağımlı hale gelmesi beraberinde pek çok şeyi değiştirmiştir.

Sağlıklı ve Güvenli Alanlar için Termal Ateş Ölçer Kamera

Ateş ölçer kamera sistemleri neden önem kazandı? Dünyanın giderek teknolojiye bağımlı hale gelmesi beraberinde pek çok şeyi değiştirmiştir. Teknolojinin olumlu katkılarının yanı sıra olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de sanayi ağırlıklı, nüfus yoğunluğu fazla toplumların meydana gelmesidir. Bu bağlamda çeşitli hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir. Son yüzyılda meydana gelen hastalıklar, salgın biçiminde görülmektedir. Bu durum tüm dünyayı etkisi altına almaktadır.

Son dönemlerde vuku bulan salgın hastalık, dünya genelinde büyük bir yankı uyandırmıştır. Hastalığın en belirgin göstergesi olan ateş karşısında ise ateş ölçer cihazlar önem kazanmıştır. Dolayısıyla ilgili cihazın özelliklerinden ve kullanım alanlarından söz etmek gerekmektedir.

Ateş Ölçer Nedir?

ateş ölçer nedir?
ateş ölçer nedir?

İnsan vücudundaki ısı değişimlerini gösteren medikal cihaz ateş ölçerdir. Vücut ısısını tespit etme özelliği sayesinde olası bir tehlikenin önüne geçilebilmektedir. Söz konusu cihaz termometre şeklinde de ifade edilmektedir.

İlgili cihazın sağlık, endüstri ve laboratuvar alanında kullanılmak üzere üretilen çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler kapsamında ateş ölçer kamera sistemi sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır.

Ateş Ölçer Çeşitleri

Ateş ölçerlerin kullanıldıkları alan kapsamında farklı türleri vardır. Bunlardan en hızlısı ve güvenlisi uzaktan ateş ölçer olmaktadır. Özellikle salgın hastalık dönemlerinde bu cihaz tercih edilmektedir. Çünkü hastalık belirtisi gösteren kişinin ateşi temassız bir biçimde hızlıca tespit edilebilmektedir.

Termal ateş ölçer, bulunduğu ortamdaki kişilerin vücut ısısını kamera sistemi ile tespit etmektedir. Cihazdaki kamera kişinin yüz bölgesini tarayarak, en sıcak noktayı ortaya çıkarır. Ve neticesinde alarm sistemi devreye girer. Termal ateş ölçer kamera sayesinde ateşi yüksek olan kişiler, kolay ve hızlı biçimde belirlenmektedir.

Termal kamera ateş ölçer fiyatları, ilgili cihazın özelliklerine göre değişmektedir. Yapay zeka teknolojisiyle üretilen bu cihaz, saniyeler içinde pek çok kişiyi gözlemleyebilmektedir. Dolayısıyla fiyat olarak diğer ateş ölçerlerden farklı olmaktadır.

 

Ateş Ölçerlerin Kullanım Alanları

ateş ölçerlerin kullanım alanları
ateş ölçerlerin kullanım alanları

Temassız ateş ölçer veya termal ateş ölçer şeklinde adlandırılan cihazlar toplu alanlarda gerekli güvenlik çözümlerinin uygulanmasını sağlamaktadır. Kamera sistemi ile entegre çalışan ateş ölçerler özellikle havalimanları, alışveriş merkezleri gibi mekanlar için üretilmektedir. Termal kamera sisteminin hızlı tarama özelliği sayesinde kimse gözden kaçırılmamaktadır.

Günümüz dünyasını büyük ölçüde etkileyen ve değişime uğratan pandemi nedeniyle ateş ölçerlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Neredeyse her ortamda bulundurulan bir cihaz konumundadır. Bu bağlamda satın alınacak olan ateş ölçerler dikkatli biçimde seçilmelidir.

Sensormatic firmasının web sitesinde sözü geçen medikal cihazlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak mümkündür. Bu cihazlar dünyayı etkisi altına alan Covid-19 karşısında olası tehlikelerin engellenmesinde büyük rol oynamıştır. Dolayısıyla cihazların ne işe yaradığı ve kullanım alanı üzerine bilgi sahibi olmak önem taşımaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Günümüz dünyasında artan hastalıklarin fazlalasmasindan dolayı bir gereksinim doğmuştur bu da insanlar için geliştirilen bu ateş ölçerlerdir blog yazınız bilgilendirici tşk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir