İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar Hangileridir?

Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar Hangileridir?

Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar Hangileridir?

Yaşayacağımız sel, heyelan, deprem gibi doğal afetlerde veya yaşanacak bir deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar hayati önem taşıyor.  Son zamanlarda ülkemizde yaşanan depremler bizlere gösterdi ki depremler hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeği olmaya fazlaca devam ediyor. Bu doğal afetlere en iyi hazırlıkta olmak gerekiyor.

Ülkemiz fay hatlarının yoğun bir şekilde yer alan bir konumda olmasından dolayı deprem kuşağında yer alıyor. Bunun için deprem anında iletişim kurma oldukça önemlidir. İletişimin zor olmaması için birtakım uygulamaları telefonumuza indirmemiz gerekiyor. Uygulamaları deprem yaşamadan indirmek deprem sırasında çok faydalı olacağı iççin indirilmesi gereklidir.

Ülkemizde deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar hangileridir? Sorusuna cevap olarak bu listeyi  sizler için özellikleri ve kullanım şeklini dikkate alarak hazırladık.

Depremde Kullanılan Mobil Uygulamalar

depremde kullanılan mobil uygulamalar

Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar listesini sizlere kısaca özetlemeye çalıştık. Herhangi bir olası deprem riskine karşı telefonunuzda olmasını tavsiye ettiğimiz mobil uygulamalar listesi!

1- Bridgefy Offline Messaging

Bridgefy Offline Messaging mobil deprem uygulaması internetsiz bir şekilde çalışan uygulama sayesinde operatörler hizmet vermese bile deprem anında birileri ile iletişim kurmanızı sağlar. Burada bilinmesi gereken uygulama wifi veya mobil ağ yerine Bluetooth bağlantısı ile çalışıyor. Deprem anında uygulamayı açtıktan sonra yüz metreye kadar birileri ile iletişim kurabiliyorsunuz.

Android Sürüm

İOS Sürüm

2- Akut Güvendeyim!

Güvendeyim deprem sırasında beş kişi ile iletişim kurmanızı sağlayan mobil uygulamadır. İletişim GPS sistemi üzerinden sağlanıyor. Konum bilginizi kısa mesajla iletmekle birlikte aynı şehirde olmayan bir yakınınızın numarasını da ekleyebilme özelliği bulunuyor.

Android Sürüm

İOS Sürüm

3- Deprem Bilgi Sistemi

Deprem bilgi sistemi ülkemiz ve yakın ülkelerin depremleri hakkında bilgiler sunan bir uygulamadır.

Android Sürüm

4- EAFAD

Deprem sırasında kullanılabilecek mobil uygulamalar listemizin en önemli uygulaması E-Afat olur diyebiliriz.  Yaşanan deprem sırasında arama kurtarma ekiplerine ulaşmanızda faydalı olur. Ayrıca içerisinde güncel deprem haritalarına da erişme imkanı buluyorsunuz.

Android Sürüm

İOS Sürüm

5. Voxer

Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar listemiz içerisinde yer alan Voxer uygulaması sesli mesaj ve bas-konuş olanağı sağlayan uygulama adeta telsiz görevi yapıyor. Tek uygulamanın olumsuz yanı wifi bağlantısı ile çalışıyor olmasıdır.

Android  Sürüm

İOS  Sürüm

Yorum Yap

Yorum Yap