1. Ana Sayfa
  2. İnternet ve Yapay Zeka
  3. Dijiseksüellik Nedir? Teknoloji İle İlişkisi Nasıldır?

Dijiseksüellik Nedir? Teknoloji İle İlişkisi Nasıldır?

featured

Dijiseksüellik kavramı dikkat çeken ve merak edilen bir kavramdır. Zaman ilerledikçe insanların hayata olan bakış açısı, tüm beklentileri ve kişisel düşünceleri, doğal olarak hayat biçimleri de önemli bir değişim gösteriyor. İnsan toplumlarının uzun yıllardan beri sahip olduğu tüm genel kurallar ve alışkanlık türleri bile artık zamanın etkisiyle yok olmaya başladı bile. Her konuda bu kadar büyük, etkili ve radikal değişimlerin yaşanması, insan hayatı için bazı değişimler getirdi. Bu durum insan hayatı için oldukça önemli bir yeri olan cinselliğin de bazı değişimler yaşayacağını kesin olarak göstermektedir. İnsan hayatına çok sayıda yeni ve yabancı kavramların girdiği bu son yıllarda, dijiseksüellik kavramı da gelecekte daha da yaygınlaşacak bir kavram olarak insanların kafasına yerleşti.

dijiseksuellik-nedir-teknoloji-ile-iliskisi-nedir

Üstelik bu kavram çok yeni! Aile hayatı, aile terapisi, cinsellik, çeşitli ilişki türleri, evlilik ve tüm kadın ile erkek ilişkileri konusunda Markie Twist’in çalışmaları bulunmaktadır. Twist, Manitoba Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Neil Mc.Arthur ile 2017 yılında bir makale yayımladı… Cinsellik ve İlişki Terapisi adlı makale dergisinde, Dijiseksüel Tercihin Yükselişi: Terapi Zorlukları ve Olasılıklar adıyla yayınlanan makale, yeni kavramın ilk incelendiği kaynaktır. Bir cinsel tercihi ifade eden bu kavramın, kesin olarak bir tanımı yapılmamıştır. Ancak, cinsel zevk için elektronik eşyaları ya da seks araçlarını tercih edenler için bu kavramın kullanıldığı bilinmektedir.

Dijiseksüellik Yaygınlaşacak Mı?

dijiseksuellik-nedir-teknoloji-ile-iliskisi-nedir

Sürekli olarak gelişen teknoloji sayesinde insanların her geçen gün daha da asosyal bir hal aldıkları kesinlikle biliniyor. İnsanlar, farklı insanlarla bir araya gelmek, zaman geçirmek, bir şeyler paylaşmak ya da daha başka şeyler yapmaktan uzaklaşmaya başlıyorlar. Bu durumun en büyük sebebi ise insan hayatını oldukça fazla etkilemekte olan teknolojik gelişmeler olarak kabul edilebilir. Teknolojik gelişmeler, insanları çok daha umursamaz, kimsesiz ve hipnotize olmuş bir hale getirmiştir. Bu durum insanlar için yararlı ürünler sunsa bile, ürünlerin kötüye kullanılması daha sık görülen durumdur.

Pek çok aktivite yaparken  ya da sohbet ederken bile teknolojik ürünlere ve internet teknolojisine bağımlı olmaktayız. Bu bağımlılık, insanın bu zamandaki durumunu kolaylıkla gözler önüne seriyor. Böylece insanlar, başka insanlarla hatta en yakınlarında olan diğer insanlarla bile ne bir şey konuşmak ne de başka bir şeyler yapmak istiyor…Peki bu durumda; boşanmalara hatta aile içinde cinayetler işlenmesine sebep olan sosyal medya uygulamalarından daha çekici ve daha eğlenceli teknoloji ürünleri ortaya çıktığı zaman ne olacak? Bu sorunun cevabı henüz hiç kimse tarafından bilinemiyor.

Robotların Etkisi

dijiseksuellik-nedir-teknoloji-ile-iliskisi-nedir

Dijiseksüellik tercihinin yaygın bir hale gelmesi, robot teknolojisinin yaygın bir hale gelmesiyle gerçekleşecek bir durum olmaktadır. Tarladaki mahsulleri toplama ve ayıklama ya da bu ürünleri düzenleme, daha sonra bunları temizleme ve paketleme gibi kârlı ve çabuk işlerin neredeyse hepsi, henüz gelişmekte olan robot teknolojisinin ürünleri olan makinalarla yapılmaktadır. Ayrıca bir yerleri oldukça titiz bir halde dezenfekte etme, insan kontrolünde olmadan bir bölgenin güvenliğini ve gözetimini sağlama gibi çok sayıda önemli hizmet de aynı teknolojinin gelişimiyle alakalı…

Sonraki zamanlarda, insanlara benzer varlıklar olarak hayatımıza girecek olan robotların ne kadar gelişmiş olacakları bu örneklerle anlaşılabiliyor. Bundan kısa bir süre önce dünyaya tanıtılmış olan Robot Sophia da robot teknolojisinin gelişim hızını gösteren, iyi bir örnek. Özel tasarlanmış bazı elektronik seks cihazlarının çok talep gören ürünler oldukları düşünülürse, gelecekte durumu tahmin etmek daha kolay olacaktır. İnsanların tercihlerine göre hizmet eden, pek çok özelliği bulunan seks robotlarının artmasıyla, dijiseksüel olan insanların sayısında da bir artış görüleceğinden şüphe yok…

Yorum Yap

Yorum Yap