İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet ve Yapay Zeka
  3. Deep Web Nedir? İnternetin Karanlık Yüzü Hakkında Detaylar

Deep Web Nedir? İnternetin Karanlık Yüzü Hakkında Detaylar

deep-web

Aslında geçmişi internetin ilk yıllarına dayanan deep web nedir ve hangi amaçla kullanılır sorularına bu yazımızda yanıt arayacağız. Arama motorları tarafından yer verilmeyen pek çok linkin deep web üzerinden bulunabildiğini söylemeliyiz. Bu küçük tanım aslında deeb web ortamının neleri içerdiği temel nitelikte açıklıyor gibi.

Deep web üzerinden yapılan aramalarda herhangi bir kayıt altına alma ya da sınır bulunmuyor. Yani aslında bu ortam internetin karanlık yüzünü oluşturuyor. Biz de hazır gündeme yeniden gelmişken deep web nedir nasıl kullanılır üzerine bir araştırma yapalım istedik. İşte, bilmek isteyeceğiniz en önemli detaylarıyla internetin karanlık yüzü deep web:

Deep Web Nedir?

deep-web

Deep web nedir sorusuna arama motorlarında yer almayan ve yer verilmeyen sitelerin bulunduğu alan cevabı verilmektedir. Bir diğer adı dark web olan bu alanda pek çok yasal olmayan site bulunuyor. Google ya da Yahoo gibi arama motorlarında yer alamayan yasaklı siteler ancak deep web alanında kendilerine yer bulabiliyor.

Deep web ortamı için de bizim bildiğimiz arama motorlarında yer alan internet ortamının birkaç katı tanımlaması yapılıyor. Deep webe giriş yaptığınız anda yasa dışı olarak kabul edilen pek çok siteye giriş yapabilirsiniz. Bu sitelerde kiralık katiller, uyuşturucu pazarları, pedofili içerikli siteler ve aklınıza gelebilecek pek çok korkunç şey bulunmaktadır.

Deep Web Nedir Nasıl Girilir?

deep-web

Deep web giriş konusuna gelindiğinde ise öncelikle özel sistemli bir tarayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Google Chrome ya da diğer tarayıcılar üzerinden dep web ortamına giriş yapmanız mümkün değildir. Deep web ortamına giriş yapmak adına genellikle Tor Browser gibi tarayıcılar kullanılıyor. Tor Browser, internet kullanıcılarının IP adreslerini maskeleyip gizlemeyi başarabiliyor.

deep-web

Tor Browser gibi tarayıcılar ile ülkenizde de yasaklı olan sitelere kolayca giriş yapabilirsiniz. Tor Browser, ABD destekli bir tarayıcı olarak da biliniyor. Bu tarayıcının asıl kuruluş amaçlarından biri de ABD istihbarat sistemine ait tüm verilerin korunmasını sağlamaktır.

Deep Web Ortamına Girmenin Sakıncaları

deep-web

Deep web nedir konusu net bir şekilde anlaşıldıysa zaten bu tip bir ortamda bulunmak istemeyeceksiniz. Deep web ortamına merakınızı gidermek için dahi olsa girmenizi pek tavsiye etmiyoruz. Ortamda giriş yapacağınız cihazınıza virüs buluşması neredeyse kaçınılmaz olacaktır. Bunun yanı sıra deep web ortamına giriş yapmanız halinde bazı hackerların da radarına girebilirsiniz.

Deep Web Katmanları Nedir?

deep-web

Gelelim deep web ortamında yer alan katmanlar meselesine. Deep web katmanları olarak adlandırılan bu sistem birden fazla derinlikten oluşuyor diyebiliriz. Buna göre ilk katmana giriş yaptığınızda yasal olmayan daha hafif siteler ile karşılaşabilirsiniz. Deep web ortamındaki katmanlar arasında derinliği arttırdığınızda ise hiç görmek dahi istemeyeceğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz.

deep-web

Deep web ortamında katmanlar arasında gezinmek için de belli bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Buna göre direkt olarak en alt katmana inmenize de izin verilmemektedir. Ortamdaki katmanların derinliği ve şahit olacağınız şeyler sizi fazlasıyla rahatsız edeceğinden bu işe kesinlikle kalkışmamanızı tavsiye ediyoruz.

Deep Web Ortamında Neler Bulunuyor?

deep-web

Deep web nedir sorusuna baktığımızda aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ortamda yasaklanmış her şey bulunuyor. Bunların da başında pedeofili içerikli yayınlar yer alıyor. Çocuk pornosunu yayan ve meşru kılan pek çok çirkin siteye bu ortamda denk gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra deep web ortamında çeşitli intihar ve cinayet görüntülerini de bulabilirsiniz.

[irp posts=”4716″ name=”Sosyal Medyadaki Sanal Tehditler Nelerdir? Sanal Tehditlere Karşı Nasıl Önlem Alabilirsiniz?”]

Uyuşturucunun her türünün satıldığı bu ortamda aynı zamanda silah kaçakçılığı da yapılabiliyor. Hatta bu alanda pek çok ünlü ya da saygın isme ait çeşitli veriler de yer alabiliyor. Elbette bu verilere herkesin ulaşması da mümkün kılınmıyor. Zaten deep web katmanları kısmı da tam da bu noktada devreye giriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Yazınızı okuyunca aklıma direkt olarak Unfriended: Dark web isimli film geldi. İnternetin erişimi kısıtlı olan katları her ne kadar kendimizi güvenli hissettirse de bir o kadar korunaksız ve tehlikeli olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir