İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler
  3. Giyilebilir Teknoloji Nedir? Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir Teknoloji Nedir? Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

Giyilebilir teknoloji nedir dediğimizde teknolojik aletlerin kıyafete ya da insan bedenine iliştirilmesi tanımını yapabiliriz. Aynı zamanda internet bağlantısı da sağlayan bu teknoloji, diğer cihazlar ile etkileşim kurulmasına da yardımcı oluyor. Giyilebilir teknoloji örnekleri denildiğinde de akla ilk olarak akıllı saatler geliyor.

Her ne kadar 2015 senesinde gündeme gelmiş de olsa giyilebilir teknoloji ürünlerinin tarihi aslında daha öncesine dayanıyor. Saatlerin 16. yüzyılda taşınabilir hale gelmiş olması da aslında o dönemin giyilebilir teknolojisine bir örnektir. Günümüzde durmaksızın ilerleyen ve geleceğin de en önemli teknolojileri arasına girecek olan giyilebilir teknoloji kavramına daha yakından bakalım.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

Giyilebilir teknolojiler nedir sorusuna VR gözlükleri ve akıllı saatler ile cevaplar verebiliriz. Fakat çağımızın getirdiği teknoloji ile bu alanda daha farklı adımlar da atılmaya başlanmıştır. 1970 senesinde ortaya çıkan ve hesap yapabilen akıllı saatlerin yerimi günümüzde her şeyimizi yapabilen akıllı saatler almıştır. Gelecekte de şimdiki akıllı saatlerin yerini acaba hangi yüksek teknoloji ürünler alacak?

Günümüz giyilebilir teknoloji ürünlerinde insan bedeni ile internet bağlantısının sağlandığını görebiliyoruz. Yani bir akıllı saatiniz ile size gelen mesajlarınızı okuyabilir ya da cihazınızda çalan müziği kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra vücudunuzda olan değişiklikleri de akıllı saatler ile anlayabilirsiniz. Pek çok kez akıllı saati sayesinde hayatı kurtulan kalp krizi geçirmek üzere olan insanların haberlerini duymuşsunuzdur.

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

İşte tüm bu teknolojiler aslında saatlerin taşınabilir olmaya başladığı 16. yüzyıldan günümüze dek gelişerek uzanmıştır. Giyilebilir teknoloji alanı da her geçen gün yeni oluşumlar ve gelişmeler ile hizmet vermeye devam edecektir.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

Giyilebilir teknoloji nedir ve bu teknolojiye dair günümüzde karşımıza çıkan ürünler nelerdir konusunu birkaç başlıkta incelememiz gerekiyor. Buna göre giyilebilir teknoloji alanında pek çok önemli ürün dikkat çekiyor. Giyilebilir teknoloji tasarımcılığı da her geçen gün değer kazanarak bizleri geleceğin teknolojisine bir adım daha yaklaştırıyor. İşte, günümüzde ön plana çıkan giyilebilir teknoloji ürünleri:

1- Giyilebilir Teknoloji Nedir Sorusuna Cevap: Akıllı Saatler

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

Söz konusu giyilebilen teknoloji olduğunda akla ilk olarak akıllı saatler geliyor olması gayet normal. Günümüzde pek çok teknoloji firması akıllı saat ürütme yoluna girmiştir. Apple, Huawei, Samsung ve Xiaomi gibi teknoloji devi şirketler her sene akıllı saat üretimi için yeni projeler sunuyor. Bir akıllı saat ile internete bağlanabilir, maillerinizi kontrol edebilir, müzik dinleyebilir ve vücudunuzdaki düzeni kontrol edebilirsiniz.

2- Sanal Gerçeklik Gözlüğü

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

Giyilebilir teknoloji ne demek sorusu aslında çağımızda yeni yeni cevap bulabiliyor. Bu teknolojinin en önemli örnekleri arasında da sanal gerçeklik gözlükleri yer alıyor. Günümüz teknolojisine en uygun olan ilk sanal gerçeklik gözlükleri 2016 senesinde piyasaya sürülmüştür. Günümüz de ise artık kendinizi tamamen o mekanda hissedeceğiniz gerçekçi gözlükler üretilmektedir.

3- Giyilebilir Teknoloji Nedir Hususunda Akıllı Gözlük Teknolojisi

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

Giyilebilir teknoloji projeleri arasında belki de bizi en heyecanlandıranı akıllı gözlüklerdir. Oldukça yeni bir teknoloji olan akıllı gözlükler ile her şey bir anda gözünüzün önünde olacaktır. Her ne kadar sanal gerçeklik gözlüklerinden önce tasarlanmış olsa da akıllı gözlükler konusunda hala çalışılıyor. Sony ve Vuzix gibi firmalar akıllı gözlük alanında önemli adımlar atan teknoloji firmalarına en güzel iki örnektir.

Geleceğin Giyilebilir Teknoloji Nedir Sorusu

dijital-evim-giyilebilir-teknoloji-nedir

Her ne kadar giyilebilir teknolojiyi günümüzde kullanıyor olsak da geleceğin giyilebilir teknolojisi bize pek çok şey vaad ediyor. Günümüzde proje ve tasarım halinde olan pek çok uygulama geleceğin bir numaralı teknolojilerini oluşturacağa benziyor. Buna göre deri altına yerleştirilen implant kodlar ile insanların günlük hayattaki pek çok işlerini yapmaları mümkün olabilir. Her ne kadar bilim kurgu filminden fırlamış gibi gözükse de ilerleyen teknoloji bizi bu evreye getirmeye oldukça yakın.

Bunun yanı sıra akıllı giyim ürünleri de ileride görünmezlik hayalini gerçek kılacak gibi duruyor. Elbette günümüzde bu tip şeylerden konuşmak için vakit daha erken. Yine de hızlı gelişen teknolojiyi göz önüne alarak bu alanda hayal kurmanız serbest.

Bu yazımızda sizinle giyilebilir teknoloji nedir konusunda paylaşımlarda bulunduk. Teknoloji konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak için “Teknoloji Tasarım Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?” başlığımıza da göz atabilirsiniz. Aynı zamanda apple.com adresinden de giyilebilir teknoloji ürünlerine göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap