1. Ana Sayfa
 2. Teknolojik Gelişmeler
 3. Gamification (Oyunlaştırma)  Nedir?

Gamification (Oyunlaştırma)  Nedir?

Gamification (Oyunlaştırma)  Nedir?

Gamification (Oyunlaştırma), en genel özeti ile oyun öğelerinin oyun dışı aktivitelere eklenmesidir. Örneğin herhangi bir alanda yoğun bir şekilde ilerleme kaydedilecektir ancak bu süreçte konsantrasyon, odaklanma gibi zihinsel aktivitelerin sürekli yoğunlaşması gerekmektedir. İşte bu noktada oyunlaştırma devreye girerek başarım süresinin artırılması hedeflenir. Pazarlama, Sağlık, Eğitim, Web siteleri gibi alanlar oyunlaştırmanın sıkça kullanılabilen alanlarıdır.

İşin ilginç yanı, oyunlaştırmanın yeni bir kavram olmamasıdır. Bu kavram daha yakın zamanlarda icat edilmiş olsa da medeniyetin var olduğu süre boyunca, kavram hayatın birçok alanında var olmuştur.

Günümüze baktığımız zaman Swarm, sosyal oyunlaştırmanın ilk örneklerindendir. Bir yere Check-in yaparsanız, puan alırsınız. Daha önce ziyaret etmemiş olduğunuz yeni bir yere Check-in yaptığınızda daha fazla puan alırsınız. Daha sonra bir liderlik tablosunda sahip olduğunuz puanları arkadaşlarınızla karşılaştırabilir ve ayrıca bir teknede Check-in veya tek bir yerde 50’den fazla kişiyle Check-in gibi özel şeyler yaptığınız için rozetler de alabilirsiniz.

Bu kullanıcı deneyimi bir oyun gibiydi ve kullanımı çok eğlenceliydi. Foursquare’in Swarm uygulaması, Gamification (Oyunlaştırma)  yoluyla kullanıcı katılımını artıran bir uygulamanın popüler bir örneği oldu. İlginç olan, kullandıkları oyun öğelerinin birçok farklı uygulamada ve web sitesinde görünmeye başlamasıydı. Bu günlerde oyunlaştırmada gittikçe daha ciddi uygulama alanları görüyoruz, bunun nedeni kısmen video oyunlarının ana akım haline gelmesi ve akıllı telefonların herhangi bir zamanda her yerde oyun oynamayı mümkün derecede kolaylaştırmasıdır.

Pazarlamada Gamification (Oyunlaştırma) Kullanımı

pazarlamada gamification (oyunlaştırma) kullanımı

Pazarlamada Gamification (Oyunlaştırma)  özünde iş piyasasını etkilemek için katılımı teşvik etmekle ilgilidir. İnsanlar oyunlaştırılmış girişiminize katılıp etkileşime girdiklerinde, işletmeniz, ürünleriniz, hizmetleriniz ve markanızla etkileşim kurmanın en iyi yolunu öğrenirler.

Oyunlaştırma ile girişiminizin ticari değerinin artırılması katılımcıyla bitmiyor. Oyun mekaniği ile etkileşim, pazarlama kampanyalarını, platform kullanımını ve performans hedeflerini artırmaya yardımcı olabilecek veriler de sağlar. Her çalışan veya müşteri etkileşimi, bir katılımcının zamanını nerede geçirdiği ve hangi faaliyetlerin ilgi uyandırdığı konusunda daha iyi bir fikir verir.

Oyunlaştırma, anlaşılabileceği üzere pazarlamada yaygın olarak uygulanmaktadır. Forbes, 2013 yılında yaptığı bir anketinde, şirketler pazarlama ve müşteri elde etme amacıyla oyunlaştırmayı kullanmayı planladıklarını söylediler. Bu noktada pazarlamada oyunlaştırma 3 ana başlıkta incelenmektedir.

İşletmeler İçin Oyunlaştırmanın Önemi

i̇şletmeler i̇çin oyunlaştırmanın önemi

İşletmeler hem dahili hem de harici olarak sosyal medyadaki katılımlar ile bir artış sağlayabiliyorlar. Ancak bu, daha fazla web sitesi trafiği, ücretsiz denemeden satın almaya dönüşümler ve ilk kez katılım süresinin kısaltılması gibi şeyleri içerir. Oyunlaştırma ise büyük veya küçük işletmenizin olması fark etmeksizin analitik araçlarıyla ölçülebilen kanıtlanmış somut sonuçlar sağladığından işletmelere için önemli bir rol oynar.

Bu noktada bir oyunlaştırmanın işletmelere başarı sağlayabilmesi için iyi tasarlanması ve yürütülmesi gerekir. Yöntemler çeşitlendirilmeli ve sağladığı bilgiler sadece işinizi değil, uygulamanın kendisini geliştirmek için de kullanılabilir olmalıdır. Tüm bahsedilen noktalara dikkat dikkat edilmiş bir oyunlaştırma işletmelere ne gibi yarar sağlar?

 • Satışlarınızı artırır. Müşterileri ve çalışanları daha fazla ikramiye kazanmaya motive ederek oyunlaştırma uygulamaları ile iş verimliliğinizi artırın.
  İşletmenize olan güven artar. İşyeri ve net hedeflerin tanımlanmasıyla insanların katılımını ve olumlu geri bildirimi artırır.
 • Radarınız altında tutarak hedef kitleyi anlamak
  Belirlenen başarı kriterleri karşılanana kadar kilit ölçütlerini denetlemek ve sistemi oyunlaştırma ilkeleri dahilinde ayarlamak.
 • Rekabeti artırarak davranışları kontrol etmek Oyunlaştırma teknikleriyle rekabetçi ruhlarını tetikleyerek tüketicilerin ve çalışanların davranışlarını etkilemek

Eğitimde Oyunlaştırma Kullanımı

i̇şletmeler i̇çin oyunlaştırmanın önemi

Oyun temelli öğrenme, içeriği oyun hikayesi etrafında şekillendirmekle ilgili bir durumdur. Eğitimde Gamification (Oyunlaştırma), oyuncunun deneyimlediği katılımın öğrenme bağlamına çevrilmesi gerektiği teorisi ile ortaya çıkmıştır. Bu, sonunda öğrenmeyi kolaylaştırırken öğrencinin davranışını da etkileyecektir. Oyuncular, oyun zorluklarını çözmek için isteyerek saatlerini harcadıklarından, geliştiriciler, öğrencilerin motivasyonunu artırmak ve teknikleri öğrenme ortamlarına uygulamak için video oyunlarının potansiyelini kullanıyor. Eğitimde oyunlaştırma örneklerine bir göz atın!

Bilgisayar Oyunları: Minecraft- Eğitim Sürümü

Oyun Tabanlı Öğrenmenin en iyi ve en güncel örneklerinden biri Minecraft- Eğitim Sürümüdür. Bu oyun, öğrencilere en popüler oyun formatlarından biri aracılığıyla kod yazmayı öğretmeyi hedefler.

Uygulamalar: Duo Lingo- Kahoot

Duo Lingo bir oyun tabanlı öğrenme uygulamasıdır. Uygulama, çeşitli oyun mekanikleri ile dil öğrenimini efektif bir hale getiriyor.

Başka bir oyun tabanlı öğrenme oyunu da Kahoot’ tur. Kahoot öğrenime daha derin bir bakış açısı sunuyor. Hızlı bir web sitesi bağlantı paylaşımı aracılığıyla çoktan seçmeli bir sınav oluşturmanıza olanak sağlıyor. Bu, öğrencilerin telefonlarını verimli bir şekilde kullanmalarına, sınıf içi sınavlara verdikleri cevapları gerçek zamanlı olarak seçmelerine veya yazmalarına olanak tanır. Kahoot, sınıftaki insanları motive eden en açık ve etkileşimli oyunlaştırma örneklerinden biridir.

E-Öğrenim Platformları: Udemy
Udemy, herkesin binlerce konu ile ilgili şeyleri uzmanından öğrenmesine izin vererek geleneksel eğitim ekosistemini yıkmak istiyor. Udemy, misyonunda büyük ölçüde başarılı olmuş bir E-öğrenim platformudur. Bu e-Öğrenim platformunda PDF belgeleri, PowerPoint vb. gibi birçok içerik oluşturma aracı vardır. Oyun mekaniklerine benzer şekilde metin ve video dersler oluşturmak ve yayınlamak için kullanılır.

Gamification (Oyunlaştırma)  Nasıl Yapılır?

gamification (oyunlaştırma)  nasıl yapılır?

Oyunlaştırmanın ne demek olduğunu anladığınızdan emin olduktan sonra oyunlaştırma yapmak istediğiniz alanlar ile ilgili örnekleri geniş bir yelpazede inceleyerek başlamanız önerilir. Yukarıda bazı alanlarda oyunlaştırma ile ilgili örnekler verilmiştir. Oyunlaştırma genel olarak her alanda gerçekleştirilebilen bir çözümdür. Bu alanlar; iş, eğitim, hayat, verimliliği artırma ile ilgili olabilir. Herhangi bir alana oyunlaştırmayı entegre edebilmek için öncelikli olarak oyunlaştırma mekaniklerinin ne olduğunu da anlamanız gerekir.

Oyun mekaniği, dijital bir platformdaki bir uygulamada görünen kurallar ve ödüllerdir. Klasik bağlamda örnek olarak oyun mekanikleri:

 • Puanlar
 • Seviyeler
 • Görevler
 • Skor Tabloları
 • Sosyal Bağlantılar
 • Rekabet
 • Rozetler ve İlerlemelerdir.

Oyun mekaniği, katılımcıların bir oyunlaştırma programıyla nasıl etkileşime girdiği ve sonraki adımları ve başarılar hakkında geri bildirim aldıkları şeklidir. Bu ve buna benzer şablonlar planlanıp oluşturduktan sonra oyunlaştırma gerçekleştirilecek alanın öğeleri bu mekanikler ile entegre edilmelidir.

Örnek olarak hedeflerinize ulaşmak ve günlük işleri yapmakta zorlanıyorsanız hayatınızı oyunlaştırabilirsiniz. Oyunlaştırma ile, tamamladığınız her göreve puan atayabilir ve başarı ile sonuçlanan görevler için kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Aynı şekilde bu mekanikleri herhangi bir aktivitede verimliliğinizi artırmak için bile kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap