1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler
  3. 2020 Yılında En Fazla Kablosuz Teknoloji Patenti Alan Şirket Huawei Oldu

2020 Yılında En Fazla Kablosuz Teknoloji Patenti Alan Şirket Huawei Oldu

2020 Yılında En Fazla Kablosuz Teknoloji Patenti Alan Şirket Huawei Oldu

Yapılan bir araştırmaya göre Huawei, oldukça dikkat çekici bir olaya imza attı. Bildiğiniz üzere şirketler geliştirdikleri teknolojilerin patentlerini almak zorundalar. Çünkü patent almadıkları takdirde başka bir şirket aynı teknolojinin patentini alabilir ve bu teknoloji üzerinden dava bile açabilir. Ana konumuza gelecek olursak, 2020 yılında dünya genelinde alınan kablosuz teknoloji patentlerine dair bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmanın sonucunda ise Çinli şirket, oldukça yüksek bir oranla bu kategoride en fazla patent alan şirket olmayı başardı. Şirketin aldığı patentler, 2020 yılında alınan kablosuz teknoloji patentlerinde önemli bir paya sahip olarak gözüküyor.

Huawei, Kablosuz Teknoloji Patentlerinin %32’sini Oluşturuyor

Son yıllarda Huawei akıllı telefonlar oldukça fazla gündeme gelmeye başladı. Ancak şirket sadece bununla da gündeme gelmiyor. Çünkü ünlü teknoloji şirketi özellikle kablosuz teknolojiler kısmında büyük adımlar atmayı başarıyor. Bu teknolojilerden birine örnek vermek gerekirse şirket, geçtiğimiz dönemde lazerle uzaktan şarj patentini almıştı. Uzak mesafeden cihazları şarj edebilen bu teknoloji sayesinde şirket, dikkatleri yeniden üzerine çekmeyi başarmıştı.

Bunun haricinde daha önce belirttiğimiz gibi Çinli teknoloji şirketi aldığı kablosuz teknoloji patentlerinin sayısıyla oldukça fazla dikkat çekiyor. Yapılan araştırma sonucunda şirket, bu yıl içerisinde alınan kablosuz teknoloji patentlerinde %32 paya sahip olarak gözüküyor. Bu alanda birinci olarak karşımıza daha önce Snapdragon işlemcileriyle bilinen Qualcomm çıkıyordu. Kablosuz teknolojileriyle dikkat çeken Qualcomm, 2020 yılında yerini Huawei teknoloji şirketine kaybetmiş gibi gözüküyor.

Çünkü ünlü şirket 2020 yılında 5807 kablosuz teknoloji için patent başvurusu yapmış olarak gözüküyor. Bunun yanı sıra, bir diğer Çinli teknoloji şirketi OPPO ise 2020 yılında 5353 kablosuz teknoloji patenti için başvuruda bulunmuş. Bu patent sayısının OPPO için oldukça yeterli olduğunu söylememiz pek yanlış olmaz gibi gözüküyor. OnePlus ve Vivo gibi markalarla beraber BBK Elektronics çatısı altında bulunan şirket, yalnızca akıllı telefonlar üretmiyor. Şirketin ürünleri arasında kablosuz hoparlör dâhil olmak üzere birçok farklı ürün yer alıyor.

Huawei Şirketinin Aldığı Patentlerle Beraber Çin, Bu Alanda Önemli Bir Paya Sahip

Rapora baktığımızda dikkatimizi Huawei kablosuz teknoloji patentleri sayesinde patentlerde önemli bir paya sahip olan Çin çekiyor. Rapora detaylı olarak göz attığımızda Çin ve ABD ülkelerinin kablosuz teknoloji patentlerinde büyük bir paya sahip olduğunu görebiliyoruz. Araştırma sonucuna göre, 2020 yılı içerisinde yapılan kablosuz teknoloji patent başvurularının %65’ini bu iki ülke kapsıyor. Kalan paylar arasında ise yüzde 15 ile Japonya ve yüzde 7 ile Güney Kore yer alıyor. Bunların haricinde kalan bölümü ise yüzde 11 pay oranıyla diğer ülkeler oluşturuyor.

Bunların yanı sıra rapor, kablosuz teknolojilerin 5G teknolojisiyle ilişkili ilerlediğini belirtiyor. 5G teknolojisi son dönemlerde oldukça fazla yaygınlaşmaya başladı. Kısacası rapor, 5G teknolojisi geliştikçe kablosuz teknoloji patentlerinin daha fazla artabileceğini ortaya koyuyor. Son olarak

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Huawei markasını çok seviyorum evde. Herkes bu markayı kullanıyor ve çok memnun satışları bol olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir