1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Yenidoğan Çocuk Yardımları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Çocuk Yardımları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Çocuk Yardımları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Yenidoğan çocuk yardımları, yeni bir bebek sahibi olacak düşük bütçeli ailelerin en çok sorguladığı konuların başında gelmektedir. Doğum parası, bez parası ve emzirme parası şeklinde verilebilen bu ücretler, bazı koşullarda farklı miktarlar üzerinden ailelere verilebilecektir. Yenidoğan çocuk yardımlarında ödeme, yardımın içeriğine göre SGK ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yapılacaktır. Annelere verilmekte olan bu yardımda, annenin çalışması ya da çalışmamasının bir önemi bulunmamaktadır.

Doğum parasının dışında düşük bütçesi bulunan ailelere bez ve mama yardımları da yapılabilecektir. Ayrıca emziren annelere emzirme desteği de verilebilecektir. Ailelerin bu yardımları düzenli bir şekilde alarak, aile ekonomisine katkıda bulunabilmesi için belirli evrakları tamamlaması ve ilgili birimlere iletmesi gerekecektir. Başvuru sonrasında ailelere başvuru sonuçları hakkında bilgilendirmeler yapılabilmektedir.

Yenidoğan Çocuk Yardımları İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

yenidoğan çocuk yardımları i̇çin gerekli şartlar nelerdir?

Yenidoğan çocuk yardımları, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olan tüm anneleri kapsayabilmektedir. İstisnai bir durum olmaması nedeniyle tüm anneler başvuru yaparak, bu yardımdan yararlanabilecektir. Yenidoğan çocuk yardımı başvurusu yapabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Annelerin ya da eşlerinin çocuk yardımına bizzat başvuru yapması gereklidir. Annelerin bizzat başvuruda bulunmadığı durumlarda, başvurunun kabul edilmesi söz konusu değildir.

Yine annenin doğum ve diğer yardım içeriklerine başvuruda bulunmaması halinde, sonrasında bu yardımlardan yararlanabilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak ölü doğmuş yapmış annelere bu yardımların hiçbiri verilemeyecektir. Doğum parası ve diğer yardımların tamamı 15.05.2015 tarihinden sonra, yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle 2015 yılı ve önceki yıllarda doğum yapan annelere bu yardım verilemez. Bu şartların haricinde ailelerin yenidoğan çocuk yardımları alabilmesine engel hiçbir durum bulunmamaktadır.

Yenidoğan Çocuk Yardımları Ne Kadardır?

yenidoğan çocuk yardımları ne kadardır?

Yenidoğan çocuk paraları doğum ve bez- mama olarak iki şekilde verilebilmektedir. Doğum yardımı T.C vatandaşı olan tüm annelere verilebilecektir. Ancak bez ve mama yardımları yalnızca ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen bazı vatandaşlara verilebilmektedir. Emzirme ödeneği olarak belirlenen yardım çalışan annelere ya da SGK ya da Bağkurlu olarak çalışan erkeklerin eşlerine verilebilecektir. Bu yardım SGK tarafından ailelere ödenmektedir.

Doğum parasında miktar bebeğin kaçıncı doğum olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İlk doğumunu yapmış anne doğum parası olarak 300 TL alabilecektir. Bunun yanı sıra ikinci çocuk için ödenecek tutar 400, üçüncü ve daha fazla çocuk için ise 600 TL yenidoğan çocuk yardımı ödemesi yapılabilecektir. Bu meblalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup yalnızca bir defaya mahsus olarak verilebilecektir.

Ailenin doğum parasından yararlanabilmesi için doğumdan sonraki 3 aylık süreçte başvuruda bulunması gereklidir. Yenidoğan çocuk yardımları arasında yer alan bez ve mama yardımı ise, belirtilen yıl içerisinde güncelleme yapılarak verilmektedir. Son belirlenen güncellemeye göre başvurusu olumlu sonuçlanan aileler, her ay 239 TL ödeme alabileceklerdir. Bu yardım doğum parasından farklı olarak 24 ay boyunca ailelere verilebilecek bir yardım türüdür.  Emzirme desteği olarak belirtilen yardım tutarı ise, 202 TL olarak belirlenecektir.

Yenidoğan Çocuk Yardımları Başvurusu ve Ödemesi Nasıl Yapılabilmektedir?

yenidoğan çocuk yardımları başvurusu ve ödemesi nasıl yapılabilmektedir?

Yenidoğan çocuk yardımları başvurusu, yardımın içeriğine göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ya da SGK’ya yapılabilecektir. Kişilerin müsaitlik durumuna göre şahsen başvuru yapabilmesi mümkün olabileceği gibi, e-devlet üzerinden bu bakanlıkların sayfasına giriş yapılarak da yapılabilecektir. Kişilerin başvuru esnasında doğum raporunu, bebeğin ve annenin kimliğini yanında bulundurması gerekecektir.

E-devlet üzerinden yapılan başvurularda kişisel bilgiler görüntülenebileceği için, belge talebinde bulunulmayacaktır. Başvurunun tamamlanması sonrasında, bir süre sonuçlanması beklenmelidir. Başvuru sonucu, e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Bu sistem üzerinde üyeliği bulunmayan ailelerin, şahsen başvuru yapmış olduğu kurum ile irtibata geçmesi gerekebilmektedir. 183 ve 144 no’lu hatlar bu konuda kapsamlı bir hizmet verebilecektir.

Yenidoğan çocuk yardımları birbirinden farklı yöntemler ile alınabilmektedir. Doğum parası PTT üzerinden rahatlıkla alınabilecektir. Kişinin başvurusu sonrasında olumlu sonuç alması halinde, PTT’ye giderek kimliğini iletmesi ve ödemesini belirtmesi yeterlidir. Anne bu sistem üzerinden çocuk sayısına göre belirlenen ücreti hemen alabilecektir. SGK tarafından verilen bez ve mama yardımı ise, maaşa eklenerek ödenebilmektedir.

Bu kapsamda başvurusu olumlu bulunan ailenin bu yardım ücreti, maaşına bir sonraki aydan itibaren yansıtılmaya başlanacaktır. Yenidoğan çocuk yardımları kapsamında verilen emzirme yardımı SGK tarafından ödenmektedir. Genellikle tüm başvurular olumlu olarak yanıtlanmakta olup, ödeme çalışmayan kişilerin eşlerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Güzel bilgiler verilen bir site çok beğeniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir