1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sputnik V Aşısı Nedir? Yan Etkileri Var Mıdır?

Sputnik V Aşısı Nedir? Yan Etkileri Var Mıdır?

Sputnik V Aşısı Adenovirüs mekanizması ile çalıştığı için insan vücudunda bağışıklığı tetiklemekte ve bu sayede antikor oluşumunu hızlandırmaktadır.

Sputnik V Aşısı

Sputnik V Aşısı, Rusya doğrudan yatırımlar fonu (RDIF) tarafından desteklenerek Rus Gamalıya araştırma merkezi tarafından üretilmiştir. Korona virüs ile mücadele konusunda en iyi ve en etkili olduğu saptanan aşı olarak piyasaya sürülen ilk resmi onayı olan Covid-19 aşısıdır.

Piyasaya ilk sürülen aşı olması sebebi ile birçok tepki de almış olan Sputnik V Aşısı son yapılan araştırmalara göre kovid-19 virüsüne ve varyantlarına en etkili sayılan aşılar arasında yer aldığı kanıtlanmıştır. Alman aşısı ve Çin aşılarının varyant virüslerde etkisini kaybetmeye başladığı son günlerde bilimsel camialarda bahsedilmekte ve sunulan kanıtlar ile de kısmen doğrulanmaktadır.

Ancak Rus federasyonlardan gelen açıklamalara göre kendi aşılarının koruma oranını hala sağlamakta olduğunu ve varyantlarda etkinin aynı hızda devam ettiğini söylemektedirler. Bunun sebebinin Adenovirüs (viral vektör) ile gerçekleştirilmesinden kaynaklandığı, antikor oluşumu için 2 doz aşıda farklı dozların uygulanmasının olduğu söylenmektedir.

Sputnik V Aşısı Adenovirüs mekanizması ile çalıştığı için insan vücudunda bağışıklığı tetiklemekte ve bu sayede antikor oluşumunu hızlandırmaktadır. Faz3 çalışmalarının da tamamlanması ile aşının Moderna ve Pfizer aşılarından daha yüksek oranda korona virüsünden koruduğu ölümcül ciddi hastalıkların ise %100 önüne geçtiği saptanmıştır.

Rusya genelinde 2 Aralık itibarıyle aşılamaların hızlanması ile sayıların bölge bölge azaldığı ve Sputnik V Aşısını olan kişilerin varyantlardan etkilenmediği gözlenmiştir.

Aşı olanlar arasında %85 oranında hiçbir yan etkinin bulunmadığı kalan %15’lik kısımda sadece hafif baş ağrısı, aşı bölgesinde hafif kızarıklık ve yanma olduğu tespit edilmiştir. Yetkililere göre Sputnik V Aşısı ile öldüğü söylenen kişilerin bu konuda bir ispatı ve tespitinin olmadığı aşı karalama kampanyası için durumun böyle lanse edildiği söylenmektedir.

Sputnik V Aşısı Hangi Ülkeler De Kullanılıyor?

sputnik v aşısı
sputnik v aşısı

Sputnik V Aşısı Dw’nin araştırmalarına göre şu ana kadar 65 ülke de kullanıma sunulmuştur. Bu ülkelerden bazıları Brezilya, Belarus, Kazakistan, Hindistan, Nikaragua, Venezuela, Sırbıstan, Tunus, Cezayir, Arjantin, Malezya, Şili, Macaristan, Mısır, Filistin ve Türkiye gibi ülkelerdir.

Türkiye Rus Aşısını hem ithalat yapmak için hem de ülkemiz de üretimini gerçekleştirmek için anlaşmalar yürütmüştür. Rus federasyonundan gelen bilgilere göre kendi aşılarının delta varyantına karşı; %83 koruma sağlarken, Moderna %76, Pfizer ise %42 koruma sağlamaktadır. Ayrıca varyantlar çoğaldıkça Moderna ve Pfizer aşılarında koruma oranı %50’nin aşağılarına düşmektedir.

Bu sebepten dolayı 2 doz aşışı tamamlanan kişilerin 3. Doz olarak Sputnik Aşısı olmasının onları daha etkili koruyabileceğini veya Pfizer aşı ile Rus Aşısının karıştırılarak kullanılmasının kovid virüsüne daha etkili geleceğini bildirmektedirler. Rus Aşısı kovid-19 varyantları Alfa, Beta, Gamma ve Delta varyantlarına hemen hemen aynı etki oranını gösterdiğini %83 gibi oranlarla korunduğunu bilim insanları tarafından açıklamışlardır.

Sputnik V Aşısı Nasıl Yapılmıştır?

sputnik v aşısı
sputnik v aşısı

Rus Aşısı Adenovirüs denilen bir mekanizma ile hazırlanmıştır. Hemen hemen tüm aşı çeşitlerinde kullanılan bir yöntem olan mekanizma grip benzeri bir virüse genetik müdahale edilerek kovid proteini ile desteklenmekte ve insan vücudunda bağışıklık oluşturmasına olanak sağlanmaktadır.

Aşının içeriğinde bulunan mikroorganizmalar canlı olmasına rağmen çok güçsüz oldukları için aşılanan kişiler de en ufak bir hastalığa sebep vermemektedir. Taşıyıcı olarak kullanılan aşı 21 gün ara ile vurulmaktadır. Bağışıklığın artışının gerçekleşmesi için diğer aşılara nazaran ikinci dozda farklı Adenovirüsler kullanılmaktadır.

Aşı Moderna aşısına göre daha çok saklanabilir koşullar sunmaktadır. 2-8 dereceler ile korunabilmesi söz konusudur. Türkiye şu ana kadar 400 bin Sputnik V Aşısı getirtmiştir. Ancak henüz neden daha aşı listesine eklenmediği ve ne zaman hizmete sunulacağı bilinmemektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap