1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Slayt Programları Ne İşe Yarar? Etkili Slayt Araçları

Slayt Programları Ne İşe Yarar? Etkili Slayt Araçları

slayt-programlari-ne-ise-yarar-etkili-slayt-araclari

Slayt programları bir sunum için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Herhangi bir amaçla yapılacak olan sunumu etkileyici kılan şey, sunum için tercih edilen uygulamalardır. Sunum uygulamaları farklı nitelikler sunmaktadır. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar görsel anlamda etkileyici sunumlar hazırlayabilmektedir. Öğrencilik yıllarında çoğu kez kullanılan slayt programları, profesyonel iş yaşamında da tercih edilmektedir.

Sunum programlarının bazıları ücretsiz olarak sunulurken bazıları da ücretli bir kullanıma imkan tanımaktadır. Ücretli kullanıma izin veren uygulamalardan bazıları ücretsiz kullanım sırasında bazı özellikleri kısıtlayabilmektedir. Sunum sırasında, sunum yapılan uygulamadaki arka plan ya da slayt geçişleri, sunumun görsel değerini yakından etkilemektedir. Farklı arka plan ve animasyonlar ekleyemeye imkan tanıyan uygulamalar, kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Slayt Programları Hangi Özellikleri Sunmaktadır?

Slayt programları birbirinden farklı özellikler sunduğu için, sunum amacına göre bir sunum uygulaması tercih edilebilir. Son dönemde, kullanıcıların hizmetine sunulan sunum uygulamalarının pek çoğu bulut depolama sistemi üzerinden yürütülmektedir. Bu sayede, slaytlarda yer alan içerikler, bulut sisteminde depolanmaktadır.

Bazı slayt uygulamaları farklı animasyonları kullanmaya izin vermektedir. Böyle olması da hazırlanan slaytların dikkat çekici olmasını sağlamaktadır. Dikkat çeken bir slayt, anlatılmak istenen bilgiyi ya da düşünceyi karşı tarafa daha verimli bir şekilde iletmektedir. Etkileyici bir sunum sonucunda, ulaşılmak istenen sonuçlara daha kolay ulaşılacaktır.

1-      Slayt Programları: Prezi

slayt-programlari-ne-ise-yarar-etkili-slayt-araclari

Slayt Yapma programı Windows için aranıyorsa Prezi güzel bir tercih olabilir. Görsel açıdan etkileyici slaytlar hazırlamak isteyenlere Prezi önerilmektedir. Prezi üzerinden birbirinden farklı ve dikkat çekici slaytlar hazırlanabilmektedir. Uygulamada, sunumları daha ilgi çekici hale getirmek için farklı özellikler yer almaktadır. Prezi’de ücretli temaların bulunmasının yanı sıra ücretsiz temalar da bulunmaktadır. Ücretsiz temalar sayesinde istenilen görsellikte bir sunum hazırlanabilir. Uygulamada Zoom Reveal özelliği bulunmaktadır.

2-      Keynote

slayt-programlari-ne-ise-yarar-etkili-slayt-araclari

Slayt programları arasında Keynote’un da ayrı bir yeri bulunmaktadır. Uygulama, sunduğu farklı temalar ile kullanıcılarını memnun etmektedir. Ayrıca Microsoft Power Point ile uyumlu bir şekilde çalışmaya imkan tanımaktadır. Mac ve Ios kullanıcıları için uygulama ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Birbirinden farklı sunumların hazırlanması için Keynote son derece kullanışlı bir sunum uygulamasıdır.

3-      Visme

slayt-programlari-ne-ise-yarar-etkili-slayt-araclari

Türkçe slayt programı arayanlara çok önerilmese de Visme’nin sunduğu özellikler kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Profesyonel bir tasarımla slayt hazırlamaya imkan tanıyan bir uygulamadır. Program, online olarak çalışmaya imkan tanıyan bir sunum hazırlama aracıdır. Uygulama içerisinde ücretsiz olarak 100 MB’lık depolama alanı kullanılabilmektedir. Bu şekilde hazırlanan sunumun da paylaşmasına imkan tanınmaktadır.

4-      Zoho Show

sunum yazılımı

Slayt programları arasında Zoho Show da pek çok özellik sunarak sunum programları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Uygulama, bulut depolama alanını kullanmaktadır. Uygulama sayesinde renkli sunumlar hazırlamak son derece basittir. İnternet olmayan ortamlarda kullanımı zor olsa da internetin olduğu her yerde kullanıma imkan tanımaktadır.

5-      Power Point

Windows 7 slayt programı arayanların yanı sıra Windows’un tüm versiyonları için Power Point önerilebilir. Klasik bir sunum hazırlama programı olan Power Point ile pek çok tasarım gerçekleştirilebilmektedir. Öğrencilik yıllarında çok sayıda öğrencinin tercih ettiği uygulama, iş sunumlarının da tercih edilenleri arasında bulunmaktadır. Microsoft hesabına sahip olarak uygulama kullanılabilmektedir.

Power Point, Office programları arasında yer aldığı için, Office yazılımları satın alındığında Power Point de tam sürüm olarak kullanılabilmektedir. Power Point belirli aralıklarla sunduğu güncellemeleri ile farklı tasarımları beraberinde getirmektedir. Bu tasarımları kullanarak her amaca uygun bir sunum hazırlanabilmektedir. Slayt programları arasında yer alan Power Point, klasik uygulamalardan vazgeçemeyenler için son derece yerinde bir tercih olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Gerçekten çok işime yarayan bir yazı oldu çünkü benim hocam bize proje ödevi olarak slayt vermişti bende hangi programlari kullanacağımı bilmiyordum bu yazı sa öğrendim çok teşekkür ederim elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir