1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. SGK Süt Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK Süt Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK Süt Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK süt parası sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusu, devlet tarafından verilen bu parayı almaya hak kazanan kişiler tarafından sorulmaktadır. Süt parasının sorgulanması işlemleri, e-Devlet sistemi kullanılarak ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün resmi web sitesinden yapılabilmektedir. Dolayısıyla sorgulama yapacak olan kişilerin bu iki seçenekten birini tercih etmesi gerekmektedir.

Sorgulama yamak için e-Devlet sistemini kullanacak olan kişilerin öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapması gerekmektedir. TC kimlik numarası ve şifre bilgisiyle sisteme giriş yapan kişiler kolaylıkla SGK süt parası sorgulama yapabilmektedir. Böylelikle anneler, emzirme yani süt parası çıkıp çıkmadıklarını öğrenebilmektedir. Bunun için sitedeki Süt Parası Sorgulama bağlantı adresine tıklanmalıdır.

Süt Parası Sorgulama bağlantı adresine tıklayan kişiler, bulundukları sayfanın sağ köşesinde yer alan ‘Giriş Yap’ seçeneğine tıklamalıdır. Daha sonra da TC kimlik numarası ve şifreyle sisteme girilmelidir. Sisteme başarılı bir şekilde giriş sağlandıktan sonra süt parası yattı mı sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Süt Parası Başvuru Formu 2020

süt parası başvuru formu 2020

Süt parası başvuru formu, bu yardımın alınabilmesi için doldurulması zorunlu olan bir formdur. Ancak bu yardımın verilebileceği kişiler de belirlidir. Buna göre; Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olan SSK’lılar, çocuk sahibi olduklarında bu parayı alabilmektedir. Ancak bunun için başvuru gereklidir. Başvuru yapacak olan kişilerin de aranan şartlara uyum sağlaması gerekmektedir.

Süt parası başvuru formu dolduracak olan kişilerin aranan şu şartlara uygunluk göstermesi zorunludur:

 • SGK tarafından verilen bu ödenek yalnızca TC vatandaşları için geçerlidir
 • Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR kapsamında olan annelere süt parası ödemesi yapılmamaktadır
 • Süt parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir ve bebek hayatta olmalıdır
 • Kürtaj ya da ölü doğum gibi durumlarda ödeme söz konusu olmamaktadır.
 • Doğum iznine ayrılmanın gerçekleşmesinden bir yıl önce annenin çalışmaya başlamış olması
 • Annenin doğum izninden üç ay öncesinde SSK primleri tam olarak ödenmiş olmalıdır
 • Annelerin, doğum izni kapsamında farklı bir işte çalışmaması gerekmektedir

SGK süt parası sorgulama işlemi yapacak olanlar bilmelidir ki; bu ödenek tüm SSK’lı olarak çalışan ve doğum iznine ayrılmış olan anneleri kapsamaktadır. Babalar da süt parası başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu durumda eşin çalışmıyor olması şartı aranmaktadır. Bu ödenekten yararlanılabilmesi için kişilerden muhtaçlık belgesi ve benzeri istenmemektedir. Ayrıca başvuru yapan kişilerin maddi durum değerlendirmesi de yapılmamaktadır.

SGK Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

sgk süt parası başvurusu nereye yapılır?

Çocuk sahibi olmak için gün sayan SGK’lı kişiler, süt parası başvurusu nereye yapılır sorunun yanıtını merak etmektedir. Bu ödemeye başvuruda bulunacak olan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek müracaatta bulunması gereklidir. SSK kapsamında çalışan ve doğun iznine ayrılmış olan anneler, direkt olarak e-Devlet sistemi üzerinden de başvuru gerçekleştirebilmektedir.

Süt parası başvurusunun tamamlanabilmesi için bazı belgelere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelerin neler olduğu, başvuru sayfasından öğrenilebilmektedir. Annelerin kendilerine ve de bebeklerine ait olan belgeler, SGK’ya posta yoluyla da ulaştırılabilmektedir.

Bu başvuru işlemi, annelerin eşleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Annenin SSK’lı olmaması, SSK’lı olanın baba olması durumunda da ödeme babaya yapılmaktadır. SGK süt parası sorgulama işlemini, babalar kendi bilgileri ile gerçekleştirmektedir.

Bu devlet ödemesine başvuruda bulunacak olan anne ve babalar, ikamet ettikleri il ya da ilçede bulun Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvuru gerçekleştirebilmektedir. İnternet üzerinden işlem gerçekleştirecek olan kişilerin de ilgili kurumun hizmet sayfasındaki süt parası başvuru talebini oluşturması gerekmektedir. Anne ve bebek ile ilgili belgelerin ve kimlik belgelerinin sunulmasıyla başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Süt Parası Yattı Mı Sorgulama

süt parası yattı mı sorgulama

Süt parası yattı mı sorgulama işlemleri hem anneler hem de babalar tarafından yapılabilmektedir. Bu ödenek, anneler için sunulan ve tek seferlik olan bir ödenektir. Doğum gerçekleştiren ve bebekleri hayatta olan annelere bu para yalnızca bir kez verilmektedir. Emzirme ödeneği olarak da adlandırılan bu para, çalışan annelerin süt iznine ayrılmış olması sebebiyle verilmektedir.

SGK’lı olarak çalışan annelerin süt iznine ayrıldığı dönemde maddi olarak yetersiz kalmaması amacıyla verilen bu paranın limiti 180TL’dir. Süt iznine ayrılmış olan her SGK’lı anne, bu parayı almak için başvuru gerçekleştirebilmektedir. Üstelik bu ödeneğe başvuru süresi de 5 yıl olarak belirlenmiştir. Doğumun gerçekleşmesinden ve süt iznine ayrılmış olunmasından itibaren 5 yıllık süre içinde başvurusu ve SGK süt parası sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Emzirme Ödeneği Başvurusu

emzirme ödeneği başvurusu

SGK’lı olarak çalışan, doğumun bir yıl öncesinde sigortalı olmuş olan ve son üç aylık dönemde primleri eksiksiz yatan anneler, emzirme ödeneği başvurusu yapabilmektedir. Bu sosyal yardım ödeneği hakkında bilinmesi gereken özellikler de şunlardır:

 • Yalnızca bir kez verilmektedir
 • Bu ödenek, bebeğin doğumundan itibaren 5 yıllık süre içerisinde alınabilmektedir
 • Ödeneğin amacı; anne ve bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılamasıdır
 • Emzirme ödeneğinin tutarı, bebeğin sayısına göre değişmektedir
 • Ödeme, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır

Doğum gerçekleştiren anneler ya da eşleri, gerekli belgeler eşliğinde başvuru yapabilmektedir. Bu belgeler arasında kimlik belgeleri ve doğum belgesi bulunmaktadır. Başvuruda bulunan kişiler internet ortamında kurum sayfasından SGK süt parası sorgulama işlemini de yapabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap