İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi almak için internet üzerinden https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş sağlanmalıdır. E-devletin resmi web adresi olan bu linke giriş ile açılan ana sayfa tablosuna E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’giriş’’ kutucuğu seçilir. Yeni ekrandan sırası ile ‘’ E Başvuru’’ ve ‘’İç İşleri Bakanlığı’’ sekmelerine tıklanır. Bu yol ile erişilen alandaki, ‘’seyahat izni başvurusu’’ sekmesine giriş yapılır.

Ekrana bir tablo yansıyacaktır. Tablo üzerindeki ‘’65 yaş altı izin belgesi’’, ‘’65 yaş üzeri izin belgesi’’ seçeneklerinden uygun olana tıklanıp, ekranın altındaki belge yükleme alanına ilgili evrak yüklenmelidir. Bu evrak sağlık raporu veya ölüm raporu olmalıdır. Evrak yükleme ardından sayfa altında ‘’gönder’’ kutucuğuna tıklanır. İnceleme ardından izin belgesi, mail adresine teslim alınır.

Seyahat İzin Belgesi Alım Şartları Neler?

seyahat i̇zin belgesi alım şartları neler?

Seyahat izin belgesini alabilmek için sağlanması gereken şartlar:

 • İlk şart yapılacak seyahatin zorunlu olmasıdır.
 • E-devlet üzerinden yapılan başvuru sırasında talep edilen evrak çeşitlerinden birinin sisteme yüklenmesi gerekir.
 • Kişi, seyahat kısıtlaması öncesi bir şehre gitmiş ve o alanda covid olmuşsa; iyileştikten sonra sağlık raporunu alarak ikamet adresine dönüş yapar. Bu kapsamda sağlık raporunun sisteme yüklenmesi şartı aranır.
 • İşe bağlı seyahat etmek isteyenler, meslek odalarından aldıkları iş seyahat yazısını sisteme yükleme şartı ile izin belgesi alırlar.
 • Diğer yandan yurtdışında karantina süresini dolduranlar, sağlık ve doktor raporunu yükleme şartı ile belge alırlar.
 • Bu şartlardan biri yok ise kişi askerlikten yeni terhis olmalı veya hapisten çıkmış olmalıdır. Konuya ilişkin evraklar başvuruda sisteme yüklenmelidir.
 • Kişinin birincil kan bağı bulunan bir yakını vefat etmiş ise seyahat izin belgesi sisteme gerekli ölüm raporunun yüklenmesi şartı ile alınır.

Bu şartlar harici keyfi sebeplere bağlı ve evrak beyan edilemeyen durumlar için seyahat izin belgesi alarak yolculuk yapmak mümkün değildir. Seyahat izin belgesi sadece toplu taşıma araçlarının kullanımı sırasında değil, özel araçlar ile yapılacak olan seyahatler sırasında da gereklidir.

Seyahat İzin Belgesi İçin E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi almak isteyen E-devlet üzerinden başvuru sağlamalıdırlar. Bu başvuru sırasında sisteme giriş için kullanılacak olan ilk şifre ise E-devlet şifresidir. Bu şifreye sahip olmayanlar internet üzerinden belge talep edemezler. E –devlet şifresini almak için kişi kendine en yakın PTT şubesine giderek, gişe bölümünden E-devlet şifresi talep etmelidir. Nüfus cüzdanı ve cep telefon numarası bilgilerinin iletilmesi ardından, 4 TL ücret ödenerek, PTT gişesinden şifre alınır. Bu şifre cep telefon numarasına SMS ile yollanır.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Almak Zorunda?

Seyahat izin belgesi almak zorunda olan bireyler:

 • 65 yaş üzerinde olan ve şehirlerarası otobüsle seyahat etmek isteyenler,
 • 65 yaş üzeri olup özel araçları ile seyahat edecekler,
 • 65 yaş ve 20 yaş altı olup şehirlerarası seyahat etmek isteyenler,
 • 20 yaş altında olup yanında velisi olmadan başka bir şehre gitmek isteyenler,

Bu gurupların tümü seyahat izin belgesiz şehirlerarası ulaşım sağlayamazlar.

Seyahat İzin Belgesi Telefon Yoluyla Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesini telefon yoluyla almak için ALO 199 hattı aranmalıdır. Bu numaranın aranması ile direk bağlantı sağlanan vatandaşlık temsilcilerine, seyahat izin belgesi alınmak istendiği belirtilmelidir. TC kimlik numarası bilgisi verildikten sonra, şartlar kapsamında açıkça belirtilen sebeplerden biri temsilciye iletilmelidir. Alınan başvuru değerlendirilir. Kişinin beyanlarının doğru olması halinde, talep edilen iletişim adreslerine seyahat izin belgesi iletilir.

Yorum Yap

Yorum Yap