1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Rocky Film Serisi Hakkında Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Detaylar

Rocky Film Serisi Hakkında Hiçbir Yerde Bulamayacağınız Detaylar

rocky-film

Tüm zamanların en iyi seri filmlerinden olan Rocky film serileri, 1976 yılından günümüze dek uzanan bir efsanedir. Rocky filmleri daha sonra çeşitli spin off yapımlarla da devam ederek 2018 yılına kadar uzanmıştır. Filmin senaryosu da filmin baş rolünde yer alan Sylvester Stallone’nin kaleminden çıkmıştır. Öyle ki Stallone, senaryosunu yayınlatmak için çok çaba sarf etmiş ve uzun uğraşlar sonucunda amacına ulaşabilmiştir.

Rocky filmi, Stallone için de adeta bir dönüm noktası olmuştur. Rocky serisinden önce çok popüler olmayan Stallone’nin yıldızı bu seri ile parlamıştır. Biz de bu yazımızda sinema tarihinin en güzel filmlerinden olan Rocky hakkındaki hiç bilinmeyen bazı detayları derlemek istedik. 1976 yılından 2018’e kadar uzanan Rocky yapımlarını daha yakından tanımak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Rocky Film Serileri ve Sylvester Stallone

rocky-film

Sylvester Stallone, Rocky’nin yaratıcısı ve baş rolü olarak sinema dünyasına adını altın harflerle yazdırmayı başarmış bir isimdir. Stallone, Rocky için yapım şirketlerini gezerken yalnızca tek bir şarta sahiptir; filmin baş rolünde yer almak. Pek çok yapımcı Stallone’nin bu şartına olumsuz yaklaşmış ve senaryoyu da reddetmiştir.

Rocky film serileri, ancak Stallone’yi Perry King zannedip teklifini kabul eden bir yapım şirketi tarafından çekilmeye başlanır. Bu yanlış anlaşılma hem sinema dünyasında hem de Stallone’nin geri kalan yaşamında oldukça olumlu gelişmelere yol açacaktır. 1977 yılında ilk Rocky filmi, tam 10 dalda Oscar Adayı olmayı başarmıştır.

Rocky I, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında Oscar heykelciklerini evine götürmeyi de başarmıştır. Filmin bu başarısı ondan sonra gelecek olan yedi yapım için bir umut kaynağı olmuştur. Aynı şekilde Rock film müzikleri de sinema dünyası için en başarılı film müzikleri arasında yer almıştır.

Rocky Film Serilerinin Konusu

Rocky filminin yıldızı Sylvester Stallone, ilk filmde işçi sınıfından gelen bir boksörün hayatına odaklanmak istemiştir. Rocky Balboa isimli bu amatör boksör işten arta kalan zamanlarında çeşitli mahalle müsabakalarına katılarak hayatına devam etmektedir. 1975 senesinde ağır boks şampiyonu olan Apollo Creed, kendisine yeni bir rakip arama yoluna girer. Bu yolda da adı kenar mahallede duyurulan Rocky’i bulur. Rocky’nin “İtalyan Aygırı” olan lakabı Creed’in hoşuna gider ve Rocky’e bir maç teklif eder.

Rocky ve Creed, ilk olarak bu maçta karşı karşıya gelme şansına sahip olurlar. Şampiyon Creed, yenilmez olduğunu bildiğinden Rocky ile olan maçta şımarıkça davranmaya başlar. Onun yüksek egosu Rocky’i etkilemez ve tüm sakinliğini korumasına da yardımcı olur. Rocky, ilk hamlede Creed’i yere düşürür. Bu durum, ünlü boksörün kariyerindeki bir ilktir.

Rocky, ilk filmde aşık olduğu kadın Adrian ile onun alkolik ağabeyi Paulie için de bir şeyleri kanıtlamak zorundadır. Kendisine duyulmayan güven ve kıskançlık duygusuyla da savaşmak zorunda kalan boksör bu yolda vazgeçmenin ne demek olduğunu bilmeyecektir.

İlk filmin konusu da aslında sonradan gelen 7 film için bir pilot bölüm olma özelliği taşımaktadır. 1982, 1985 ve 1990 yıllarında çekilen devam filmleri de Creed ve Rock mücadelesi arasında gidip gelmektedir.

Rocky Balboa Filmi ve Konusu

Rock film serileri, 1990 yılında vizyona giren 5. filmin ardından 2006 senesine kadar uzun soluklu bir ara döneme girer. 2006 yılında gelen Rock Balboa filminde ünlü boksörün emeklilik dönemi anlatılmak istenmiştir. Teknoloji çağına uygun bir senaryo ile yeniden vizyona giren Rock efsanesi, bu yeni film ile biraz sekteye uğramıştır. Film, nostalji sevenler tarafından ilgi görse de eleştirmenlerden ne yazı ki yüksek notlar alabilmeyi başaramamıştır.

Creed Serisi

Creed serisi, diğer filmlerden ayrı olarak Apollo Creed’in oğlunun hayatına odaklanıyor. Adonis Creed, babasının dünyaca ünlü bir boksör olduğunu bilmeden yetimhanede büyümüştür. Günün birinde üvey annesi tarafından yetimhaneden çıkartılan Adonis, babasının Apollo Creed olduğunu öğrenir. Kendisi de babası gibi ünlü bir boksör olmak isteyen Adonis, bunun için Rocky Balboa’nın kapısını çalar.

Creed serisi de bir sonraki filmiyle de Adonis Creed’in boksör olma yolundaki maceraları ile devam etmektedir. Seride Adonis karakterine ünlü oyuncu Michael B. Jordan hayat veriyor. Sylvester Stallone da filmde Rocky olarak yeniden karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ne zaman izlesem hem duygulanırım hem de gaza gelirim. Benim için öyle önemli bir filmdir Rocky. Güzel içerik olmuş, güzel detaylar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir