İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

PTT çocuk parası ne zaman yatar sorusu, ilgili kişilerin merak ettiği sorular arasındadır. Günümüzde ülkemizde verilen sosyal yardımların sayısı gittikçe artmaktadır ve bunlardan biri de çocuk parasıdır. Bu yardım, Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programları kapsamında gerçekleştirilen bir yardımdır. Çocuk parası yardımıyla maddi gücü bulunmayan; yoksul ailelerin çocuklarının temel eğitim ve sağlık hizmetlerine katılımı gerçekleşmektedir.

Çocuk parası yardımıyla hedeflenen; maddi imkânsızlık yaşayan ailelerin çocuklarının temel sağlık ve eğitim hizmetlerini alabilmesidir. Bu yardımı diğer çocuk yardımlarından ayıran özellik de; şartlılık ilkesine dayanıyor oluşudur. Ayrıca PTT çocuk parası 2020 yılında da çocukların hesabına değil; söz konusu çocuğun bakımını üstlenen kişilere ödenmektedir.

Bu yardımın alınabilmesi için sağlanması gereken şatlar arasında; söz konusu çocuğun örgün öğretime katılması da yer almaktadır. İlkokuldan başlayarak lise sonuna kadar örgün eğitim alan çocukların bu yardım paraları ilk olarak annelerinin, ikinci olarak da babalarının hesabına yatırılmaktadır. Bunlar dışında, çocuk ile aynı hanede ikamet eden, çocuğun bakımıyla sorumlu reşit kişilerin hesabına da yardım parası yatırılmaktadır.

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar 2020

ptt çocuk parası ne zaman yatar 2020

Çocukların eğitim ve sağlık giderleri için verilen bir yardım olarak da bilinen çocuk parası, 3294 sayılı olan Sosyal Yardımlar kapsamında uygulanmaktadır. Çeşitli ekonomik yetersizlikler nedeniyle temel eğitimden faydalanamayan ve hiçbir sigortaya tabi olmayan hanelerin çocukları için yapılan bu yardım şartlı olarak sunulmaktadır. Bu yardımı almakta olan kişiler PTT çocuk parası ne zaman yatar sorusunun cevabını aramaktadır.

Bu yardım kapsamında yapılan ödemeler belirli aylarda gerçekleştirilmektedir. Bu aylar ise; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarıdır. Anlaşılacağı üzere çocuk yardımı parası iki ayda bir olmak üzere almaya hak kazanan kişileri ailelerine veya bakımını üstlenenlere ödenmektedir. Yapılan bu ödemelerin iki ayda bir oluşu nedeniyle de hesaplama iki aylık olarak yapılmaktadır.

Dezavantajlı olan, çocukları eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda devletten destek alan kişiler, Eğitim parası ne zaman yatacak şeklinde bilgilerin arayışına girmektedir. Net olarak belirli olduğu gibi bu ödemeler iki ayda bir yapılmaktadır. Ayrıca bu belirli aylar içinde ödemelerin hangi gün gerçekleşeceği de bellidir.

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar 2020 Kasım

ptt çocuk parası ne zaman yatar 2020 kasım

İki aylık olarak hesaplanan çocuk parasının ödeneceği günler de belirlidir. Bu yardım paraları; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarının 242ü ve 28’i arasında yatırılmaktadır. Söz konusu yardım tutarı, yardımı almaya hak kazanmış olan kişilerin PTT’de açılmış olan hesaplarına aktarılmaktadır. Kimin, hangi gün ödeme alacağı da TC numarası sayesinde belirlenmiştir.

PTT çocuk parası ne zaman yatar sorusunun cevabını merak eden kişiler, TC kimlik numarasına bakarak gününü tespit edebilmektedir. Bu uygulamaya göre; TC kimlik numarasının son rakamında 0 bulunan kişiler ayın 24’ünde, 2 bulunan kişiler ayın 25’inde, 4 bulunan kişiler ayın 26’sında, 6 bulunan kişiler ayın 27’sinde ve 8 bulunan kişiler de ayın 28’inde yardım paralarını alabilmektedir.

Buna göre PTT çocuk parası ne zaman yatar 2020 Kasım sorusunun cevabı; sahip olunan TC kimlik numarasının son rakamına göre değişmektedir. Çocuk parası almaya hak kazanmış ve PTT hesabı sahibi olan kişiler, TC numaralarının son hanesine bakarak hangi gün ödeme alabileceklerini öğrenebilmektedir.

PTT Çocuk Parası Ne Kadar 2020

ptt çocuk parası ne kadar 2020

Devlet tarafından ailesi maddi zorluk yaşayan ailelerin çocuklarının eğitim ve sağlık masraflarının karşılanması amacıyla verilen çocuk parası yıllara göre değişikliğe uğramaktadır. Çocuk parası ne kadar 2020 yılı cevabı da daha önceki yıllarda olduğu gibi çocuğun cinsiyetine, gidilen eğitim kurumuna göre değişmektedir.

2020 yılında ilkokul eğitimi alan kız çocuklarına verilen aylık yardım 40 TL’dir. Bu yardım erkek çocuklarında ise 35 TL’dir. Lise eğitimi gören kız çocukları aylık olarak 60 TL alırken, erkek çocukları da 50 TL almaktadır.

Yapılan bu yardım daha önce de belirttiğimiz gibi şartlılık ilkesine dayanan bir yardım türüdür. Bu yardımı alacak olan kişilerin sosyal güvencesinin bulunmaması ve muhtaçlık hali olması gerekmektedir. Ayrıca eğitime devam ediliyor olması da aranan bir diğer şattır. Bu şartları sağlamayan kişilerin çocuk yardım parası ödemeleri, yapılan tespit durumunda kesilmektedir.

PTT Çocuk Parası Başvurusu

ptt çocuk parası başvurusu

PTT çocuk parası ne zaman yatar sorusu kadar çocuk parası başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı da merak edilmektedir. Bu yardım için başvuruda bulunacak olan kişilerin ilk olarak ikametgâhlarının kayıtlı olduğu il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmesi gerekmektedir. Çünkü bu yardım, SYD tarafından verilmektedir.

İllerindeki veya ilçelerindeki ilgili vakfa giden kişilerin başvuru esnasında yalnızca kimlik belgesini vermesi yeterlidir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen kişiler ALO 144 hattından da destek alabilmektedir. Ayrıca bu yardımı olan kişiler, eğitime devam etmek durumunda olduğu gibi aynı zamanda zorunlu olarak sağlık kontrollerinde de geçmek durumundadır.

Çocuk parası yardımı alan kişilerin sağlık kontrollerinin ne zaman yapılacağı bilgisi de yetkili olan hastanelerden öğrenilebilmektedir. Ayrıca bunun için kişiler, Aile Hekimliği bünyesinde de gerekli bilgilere ulaşabilmektedir. PTT çocuk parası ne zaman yatar araştırması yapan kişiler, bu kontrol günlerinin de araştırmasını yapmalıdır.

PTT Çocuk Parası Sonuçları

ptt çocuk parası sonuçları

Çocuk parası başvurusu yapan kişiler, başvurularının ne zaman açıklanacağını da merak etmektedir. Bu yardım parasını almak isteyen kişilerin, başvuru gerçekleştirecekleri herhangi bir belirli tarih bulunmamaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç durumunda, istenilen zamanda başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sonuçları da genel olarak 1 ay içinde açıklanmaktadır.

Yapılan başvuruların sonuçları, başvuru gerçekleştirilen il ya da ilçedeki SYD Vakfı’nda öğrenilebilmektedir. Kuruma giderek sonuç bilgisi alamayacak olan kişiler de ALO 144’ten sonuç hakkında bilgi alabilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, PTT çocuk parası ne zaman yatar sorularını da bu destek hattına yöneltebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap