Peak Games’e Çalıntı Reklam Şoku

Peak Games’e Çalıntı Reklam Şoku

Peak Games’e Çalıntı Reklam Şoku

Dün gece 41 televizyon kanalında reklamı aynı anda yayına giren Peak Games, ajanslarının tasarımı Audi’nin Safety Code projesinden çaldığını öğrenince tüm reklamları durdurma kararı aldı.

Çalıntı Tasarım Sosyal Medya’da Yankılandı

Aslında ilk başlarda her şey çok iyi gidiyordu denilebilir. Peak Games’in reklam filmi 41 televizyon kanalında birden yayına girdi ve ilgi ile karşılandı ta ki dikkatli gözler bu tasarım bana bir yerlerden tanıdık geliyor diye düşününceye kadar. Kısa bir süre sonra ise bomba patladı, reklam ajansının Peak Games için yaptıkları tasarımı Audi’nin Safety Code proje reklamından arakladığı ortaya çıkınca sosyal medya bir anda gündeme oturdu. İşte o videolar;

Orjinal Audi Safety Code Reklam Filmi

Peak Games Reklam Filmi

Sizin de görebileceğiniz gibi olay esinlenmenin çok ötesinde. Reklam ajansı tasarımı resmen çalmış ve Peak Games’e onaylatmayı da başarmış. Ancak Peak Games’te reklamı onaylayan yetkili birkaç gözün aksine sosyal medyada bunlara bakan yüz binlerce gözü hesap edememiş.

Reklam Ajansının Başı Dertte

Olayın açığa çıkmasının ardından reklamları apar topar yayından kaldıran Peak Games resmi Twitter hesaplarında yaptıkları açıklamada tasarımın özgün olmadığını sizlerle birlikte öğrendik diyerek reklam ajansı ile ilgili de yasal işlemlerin başlatılacağını yazmış.

Şüphesiz ki bu durum reklam ajansının genel çalışma felsefesini yansıtmıyor. Aksi durumda bu kadar büyük bir ajans olmak asla mümkün olmazdı. Muhtemelen hem reklam ajansı hem de Peak Games kopyacı bir tasarımcının kurbanı oldu ancak maalesef artık çok geç. Diğer taraftan istemsizce de olsa viral olan bu reklam filmi Peak’e beklediklerinden çok daha fazlasını vermiş olabilir. Ancak ajansın yinede bu işten çok zarar göreceği kesin.

Göz Atmak İster Misin? :  Yani Başlayanlar İçin YouTube Rehberi

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir