İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Karantina Günlerinde Yapılabilecek En Güzel 10 Aktivite

Karantina Günlerinde Yapılabilecek En Güzel 10 Aktivite

Karantina Günlerinde Yapılabilecek En Güzel 10 Aktivite

Karantina günlerinde yapılabilecek en güzel 10 aktivite evde kalınan bu günlerde hepimizin bir uğraş edinmek için araştırdığı aktivitelerdir. Covid dünyada salgın kabul edildiğinden beri insanların yaptığı aktiviteler değişmiştir. Covid-19 virüsü çıkmadan önce arkadaşlarımızla yaptığımız küçük bir kahve keyfini bile yapamaz olduk. Tüm dünya virüs sebebiyle evlerine çekilmek zorunda kaldı.

Arkadaşlarımızla gezip dolaşamadığımız, sevdiklerimizle seyahat edemediğimiz, birlikte zaman geçiremediğimiz bu zorlu günlerde can sıkıntısından bunalmış durumdayız. Evde kalma süremizin günden güne artmasıyla birlikte evde yapılacak aktiviteler gündem konusu olmuştur. Eğlenceli vakit geçirmek ve evde geçirilen zamanı biraz daha kalitelendirmek isteyenler için bu aktiviteler işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Evde Yapılacak En Güzel 10 Aktivite

evde yapılacak en güzel 10 aktivite

Evde yapılacak en güzel 10 aktivite sayesinde keyifli zaman geçirmek mümkündür. İster ailenizle beraber ister tek başına yapacağınız bu aktiviteler sayesinde kendinize yeni hobiler edinme imkânı bulacaksınız. Dışarı çıkmak istemediğimiz bugünlerde bu aktiviteler sayesinde eğlenceli vakitler geçirerek sıkılmadan muhteşem bir gün geçirmeniz mümkündür.

 

1. Örgü Örmek

Evde dururken hobi edinmek ve kaliteli vakit geçirmek isteyenler için oldukça eğlenceli olan bu aktivite hem kendinize hem bütçenize yaracaktır. Kış mevsimi için atkı, bere, kazak veya eldiven gibi eşyaları örerek bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Ya da bu eşyaları sevdiklerinize hediye ederek el emeği olan hediyelerle onları sevindirebilmeniz mümkündür.

Kış hazırlığı dışında kendinize evde tek başına yapılabilecek aktiviteler edinmiş olursunuz. Evlenecek kişilerin çeyiz hazırlığına katkıda bulunabilmek için onlara el emeğinizden çıkan hediyeler yapabilirsiniz. Kendinize veya sevdiklerinize yapacağınız bu güzel hediyeler zamanınızı kaliteli geçirmenize olanak sağlayacaktır.

2. Oyun Oynamak

Oyun oynamayı hangimiz sevmeyiz? Karantina günlerinde evde yapılacak en güzel 10 aktivite içinden biri olan oyun oynamak hepimizin eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Sevdiklerinizle bu sıkıcı günleri biraz olsun fırsata çevirmek mümkündür. Bir sürü oyun seçeneği olduğu için de fazla zorlanmayacaksınız.  Evimde hiç oyun yok diyen kişiler bile evde bulunan malzemelerden kendilerine oyun yaratabilirler.

3. Puzzle

Evde yapılacak aktivitelerden en güzeli olan ve küçük yaşlarımızda yap-boz olarak bildiğimiz bu oyun hem dikkatinizi arttıracak hem de görsel zekânızın gelişmesini sağlayacaktır.  1000 parçalı veya 2000 parçalı puzzle alarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Genişçe bir masaya yapacağınız puzzle sayesinde sevdiklerinizle günlerce fikir alışverişinde bulunarak zafere ulaşma fırsatı elde edeceksiniz.

4. Tabu

Arkadaşlarınızla beraber toplandığınızda yapılan en güzel 10 aktivite içerisinden biri de tabu oynamaktır.  Evde iki takım oluşturarak oynayacağınız bu oyunda karttaki kelimeyi altındaki yasaklı sözcükleri kullanmadan karşınızdaki takım oyuncusuna anlatmanız gerekmektedir. Bu oyun hem kaliteli vakit geçirmenize hem de kelime hazinenizin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

 

5. İsim-Şehir-Hayvan

Evimde oynanabilecek hiç oyun yok diyen kişiler için küçüklüğümüzde sürekli oynadığımız oyunu hatırlatmadan geçmek olmaz.  Aileyle beraber yapılan aktiviteler içerisinde sizi küçüklüğünüze götürecek bir oyundur. Oyunculara kâğıt ve kalem vererek bu kâğıtlara seçilen bir harfle ilgili başlayan isim, şehir, hayvan gibi sözcükler yazılmalıdır. En fazla puan alan oyuncu oyunun galibi olur.

 

6. Kitap Okumak

Hem evde hem dışarıda yapılabilecek en güzel 10 aktivite arasında yer alan kitap okumak sizin hayal dünyanızı geliştirecektir. Günün belli bir saatini kitap okumaya ayırmanız, kitap okuma alışkanlığınızın kazanılmasında sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Her kitap farklı bir dünyadır. Böylelikle evinizde sıkılmadan vakit geçirerek farklı dünyalara yelken açabilirsiniz.

 

7. Boya Yapmak

Boya yapmak deyince aklınıza hemen evi badana yapmak gelmesin. Bu sıkıcı ve karamsar günlerde içinizi biraz olsun rahatlatmak ve renklendirmek için boya yapabilirsiniz. Kendinize bir tuval alarak yağlı boya yapabilmeniz mümkündür. Resim yapma yeteneğim yok diyenler için de küçük akrilik boyalarla da zaman geçirilebilir. Bu boyalarla evdeki eşyaları boyayarak eşyalarınıza yeni görüntüsü vermeniz mümkündür.

 

8. Yemek Yapmak

Karantina günlerini eğlenceli kılan en güzel 10 aktivite arasında olan yemek yapmak hem karnınızı doyuracak hem de keyiflenmenizi sağlayacaktır. Yemek yapmayı bilmiyorsanız bu süreçte videolar izleyerek veya ailenizden öğrendiğiniz tarifleri uygulayarak güzel bir akşam ziyafeti vermeniz mümkündür.  Samimi, eğlenceli, ufak notlarla hazırlanmış masalar sevdiklerinizin enerjisini yükseltecektir.

 

9. Dil Öğrenmek

Evde durmak başka dünyalara açılmaya engel değildir. Öğrenmek istediğiniz veya geliştirmek istediğiniz dil için internetten uzaktan eğitim almanız mümkündür. Evde boş zaman geçirmek yerine bu güzel aktiviteler sayesinde hem işinize katkı sağlayabilir hem de kariyerinizi yükseltmeniz mümkündür. Eğer yurt dışı gezi planları yapıyorsanız dilinizi geliştirmeli ve tatilinizin doya doya keyfini çıkarmalısınız.

 

 

10. Kendin Yap Fikirleri Oluşturmak

Günümüzde sıkça adını duyduğumuz kendin yap fikirleri en güzel 10 aktivite içerisinde size uygun olanı seçme imkânı sağlamaktadır. Eski eşyaları değerlendirmek veya bütçenizden fazla para harcamamak için kendinizde çok güzel kendin yap fikirleri oluşturabilirsiniz. Bunları ister evinizde kullanabilmeniz ister de sevdiklerinize hediye etmeniz mümkündür.

Evde yapılacak eğlenceli aktiviteler arasında bulunan bu kendin yap projelerini uygulamak oldukça basittir. Bunlar

 • Çalılardan mumluk yapma
 • Konserveden saksı yapma
 • Dondurma çubuğundan kalemlik yapma
 • Kartondan çerçeve yapma
 • Makrome ayna yapma

Bu projeleri yaparak eğlenceli vakit geçirecek ve gününüzün boşa geçmemesini sağlamanız mümkündür.

 

11. Spor Yapmak

Dışarı çıkamadığımız bu günlerde evde hareketsiz durmak yerine en güzel 10 aktivite içinden spor yapmak sizin çok fazla işinize yaracaktır. Sağlımıza dikkat etmemiz gereken bir dönemde olduğumuz için spor yapmak sağlımıza olumlu yansıyacaktır. Beslenmenin yanında sporun da sağlık açısından kişiye önemli katkıları bulunmaktadır.

Spor salonlarına gidemediğimiz bu günlerde evde kendiniz veya beğendiğiniz spor videolarını izleyerek spor yapabilmeniz mümkündür. Gündüz yapılacak aktiveler arasına koymanız size daha fazla fayda sağlayacaktır. Böylelikle evde sürekli oturmak yerine hem sağlığınızı hem de formunuzu korumak kolay olacaktır. Ne demiş atalarımız sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 

12. Bitki Yetiştirmek

 

Evde durmak doğayla buluşmamızı her ne kadar engellemiş olsa da en güzel 10 aktivite arasında olan bitki yetiştirmek doğayla buluşmayı bir miktar sağlamaktadır. Evinizde ister süs bitkisi ister maydanoz, nane gibi bitkiler yetiştirebilirsiniz. Sizlere nefes verecek bu bitkilerle ilgilenmeniz sizi rahatlatacaktır. Bitkileri düzenli sulayarak ve onlarla konuşarak kaliteli vakitler geçirebilmeniz mümkündür.

 

13. Film İzlemek

Arkadaş grubuyla yapılabilecek aktiviteler arasında da sıkça yer alan film izleme aktivitesini ister evde tek başına ister sevdiklerinizle yapabilirsiniz. Film gecesi oluşturarak izlemediğiniz filmleri izleyebilmeniz mümkündür.  Film yanına mısır patlatarak da evde sinema keyfini yaşayabilirsiniz. Böylelikle hem kültürünüz genişler hem de gününüzü güzel sonlandırmak için uygun fırsat edilebilir.

 

14. BONUS: FOTOĞRAF ALBÜMÜ OLUŞTURMAK

 

Evde yapılabilecek en güzel 10 aktivite arasında özel olarak belirtilmesi gereken aktivite albüm oluşturmaktır.  Karantina günlerinde önemi anladığımız şeylerden biri de eskiden ne kadar rahat yaşadığımız olmuştur. Telefonlarımızdan eski fotoğraflara bakarak hangimiz iç geçirmedik ki? Fotoğraflarınızın ekinizin altında olmasını ve her zaman ulaşılabilmesini istiyorsanız bu aktivite tam size göredir.

 

Bu aktivite sayesinde görüşemediğiniz sevdikleriniz hep yanınızda olacaktır. Fotoğraf albümü oluşturmak için öncelikle belirlediğiniz fotoğrafları fotoğrafçıdan çıkarmanız gerekmektedir. Albüm yapmak için hazır albüm kullanmak yerine kalın bir defteri albüme çevirmek daha anlamlı olacaktır. Böylelikle fotoğraflarınızın yanına notlar yazabilir ve sayfayı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Albümü başucunuza koyarak anılarınıza her an ulaşabilmeniz mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. 1 sene önce

  Covid-19 yüzünden nerdeyse bir yıldır dışarı çıkamıyoruz.Tabiki bu süreçte hepimiz evlerimizde sıkılıyoru tabiki onlardan biride bendim siteyi gördüm ve bir bakmak istedim karantinada yapabileceğim şeyler hakkında tavsiye almak için girdim siteye normalde hiç spor yapmazdım kitapda okumazdım ama sitede spor ve kitap okumanın gerekli olduğunu söylüyordu bende baktığım günden beri hergün kitap okuyorum.Evde sporumu yapıyorum ve çok nadir dışarıya koşu yapmaya cikiyorum.Siteye çok teşekkür ederim herkesin bakmasını tavsiye ederim.

 2. Evde canım sıkılıp duruyordu bu makale bana iyi geldi yemek yapma fikri aklıma yattı teşekkürler.

 3. Gerçekten çok güzel fikirler sunulmuş yazıda. Evde kaldığımız bu süreç içerisinde benim için örgü örmek güzel bir tercih olacak.

 4. 12 ay önce

  Yaşanılan bu zor zamanlarda evde oturmaktan sıkıldığımız bu faydalı yazı bizler için oldukça mutlu edici. Evde kalarak kendimize daha fazla vakit ayırabiliriz. Yeteneklerimizi keşfedebiliriz. Daha doğrusu kendimizi daha çok keşfedebiliriz. El örgüsü yapmaya bayıldım.

 5. Aklınıza gelebilecek bütün soruların cevaplarını bu site de bulabilirsiniz. Ayrıca sizlere birçok konu da da tavsiye veriyor herkese şiddetle tavsiye ediyorum

 6. Yavaştan yemek yapmaya başladım ve pandemide yapılacak çok şey varmış bu haber sayesinde öğrenmiş oldum :D. Teşekkür ederim.

 7. Canım çok sıkılıyordu pandemi döneminde bende bu siteye denk geldim öneriler gerçekten çok iyi fikirler harika işinizde çok iyisiniz basarilar

 8. 12 ay önce

  Ben karantinada baya sıkılıyodu biraz eglenmeye başladım tabu fela ailemle güzel şeyler yapıyoruz saolun iyki varsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir