1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Kaan Gülten Kimdir? – Nam-ı Diğer Seo Hocası

Kaan Gülten Kimdir? – Nam-ı Diğer Seo Hocası

dijitalevim_kaan_gulten

Mütevazilik; başarısını üstün görmeyerek sıradanlaştırma tavrı ile ciddi bir erdem sergileme işidir.
Fakat bazı konularda “ Yiğidi öldür, hakkını ver!” sözü tam anlamında kullanılan bir deyimdir. İşte o deyime nail olan bir girişimci, Kaan GÜLTEN!

1985 Tokat doğumlu Kaan, okul hayatı boyunca hem derslerindeki hem de insan ilişkilerindeki başarısı ve uyumu ile bugünlerin haberini verecek bir kişiydi. Her ne kadar, sayısal ağırlıklı bir zekaya sahip olsa da, kelimelerle de arası bir o kadar iyiydi.

Kaan Gülten Girişimcilik Hikayesi

dijitalevim_kaan_gulten

Teknoloji ve bilgisayara olan merakı, üniversite öğrencilik yıllarından önce başlayan Kaan, aldığı kursta “ eğitmen “ olarak kurs sonrası başlangıç yaparak, çevresinde de dikkatleri bir anda kendine çekmeyi bilmişti.
Öyle ki; Türkiye’de henüz yeni sayılacak bir dönemde, AutoCAD ( Mimarlar ve Mühendisler’in vazgeçilmez proje çizim programı ) konusunda edindiği eğitim tecrübeleri ile tamamı aynı meslek grubuna dahil dev şirketlerin, mühendis ekiplerine özel dersler vermeye başladı.

Bilgisayar konusundaki bu başarı ve becerisi, onu şimdiki kariyerinin de başlangıcına yöneltti. Alanında senelerce birinci sırada olan bir web sitesini, “ Daha fazla kişiye nasıl ulaşabilirim? “ sorusuna bulduğu yanıt ile geçerek, ilk web girişimi olan AutoCAD hocası web sitesini birinci sıraya yerleştirdi.

Belki de eğitmeyi, öğretmeyi ve paylaşmayı çok sevdiğinden olsa gerek, ilk girişimindeki mottoyu sonraki girişimlerde de bozmadı. “ Hoca “ olarak devam edeceği yeni alana, bir soruya verdiği yanıtın keşfi olarak girdi. “Daha fazla kişiye nasıl ulaşırım?”

Türkiye’de henüz Amerika ve diğer dış ülkelerden ihraç edilen, çeviriler ile kaynak oluşturulan bir kategori olan SEO konusunda, yeni girişimiyle hızlı bir başlangıç yaptı.

O artık SEO Hocası’ydı.

SEO Denilince Akla Gelen İsim

dijitalevim_kaan_gulten

Artık çevirilerle edinilmiş kaynakları değil, ülkede SEO konusunda bilgi edinmeyi isteyenler Kaan Gülten’i takip ediyordu. Seo Hocası, çok kısa bir sürede yine alanında zirveye tırmandı ve Kaan’ın serüveni de bu alanda böyle başladı. Yazdığı ilk kitap ile, değil alanında belki de bilişim kategorisinde en çok satılan kitap olarak başarı merdivenlerine bir yenisini daha ekledi.  Öyle ki; bu kitaptan edinilen bilgilerle birçok rakip sahibi de oldu.

Özellikle Seo Hocası üzerinden gelen, mail ve telefon ile iletilen soruların tüm yanıtlarını topladığı bu kitabı sayesinde, artık adını büyük şirketlere de duyurmaya başlamıştı.

İşlerin umduğundan hızlı gelişmesi ve daha çok ilgi çekmeye başlaması, onu ilk resmi girişimi olan WebTures ‘i açmaya zorladı adeta. Türkiye’nin ilk SEO Ajanslarından biri olarak, artık resmi ve kurumsal bir kimlik ile çalışmalarına devam etti Kaan.

WebTures Nasıl Başladı?

dijitalevim_kaan_gulten

İngilizcede ki karşılığı ile “ Web Doğruları “ ile karıştırılsa da, kendine özgü bir şirket ismi olarak başladı. Belki Web Doğruları anlamına gelmiyordu, ama Kaan’ın bu şirket ile attığı her adım kariyerinde her alanda doğru adımlar olarak yerini aldı.

2011 yılının Haziran ayında 1 kişi ve 7 bin liralık öz sermayesi ile kurulan şirketi,  birkaç yılda 35 kişilik alanında en iyiler diyebileceğimiz 10 milyon dolarlık bir şirkete dönüştü.

Her işi kendi yaptığı zamanlarda verdiği bir karar ile, bu hızlı yükselişi şu şekilde anlatıyor Kaan Gülten:

“Webtures bir startup olarak başladı. Herkes şunu bilir ki, bir girişimci her işi yapar 🙂 bulaşık yıkar, fatura keser, telefonları açar, kargo hazırlar ve daha onlarcası 🙂 ancak  ne zaman ki 5’e bölme kuralını uygulamaya başladım, şirketin çok daha hızlı büyüdüğünü gördüm. Yaptığım şey çok basitti 1. ve 2. kademedeki işleri yapabilecek yeni pozisyonlar oluştur ve bu görevlerden kurtul. Sonrasında kalan vaktini 3, 4 ve 5 kademelerinin üstüne konumlandırılabilecek yeni işlere odakla. Artık daha faydalı işlere odaklanabiliyordum. Sosyal medya yönetimi, pazarlaması ve stratejileri geliştirmeye başladıktan sonra o tarafta oluşturduğumuz sistem artık stabil yürütülebilir durumdaydı ve sosyal medya departmanı oluşturmaya başladık. Satış ve pazarlama tarafında sistem oturmuş ve artık benden çıkması gerekiyordu ve satış, pazarlama departmanı oluşturmaya başladık. Dolayısıyla girişimcilikten kurumsal bir şirket olmaya uzanan yol, başta benim olmak üzere tüm ekibin yaptığı işleri 5’e bölmek ve bu gelişimi gösterebilecek herkesin iş gücünü daha verimli işlere aktarabilmesini sağlayacak şekilde yeni istihdamlar sağlamak.”

( kaangulten.com – kendi kaleminden WebTures’in kuruluş hikayesi.”)

Şu Anki Durum Nedir?


Şuan için halen internet dünyasında Türkiye’nin alanında en büyük web girişimlerinde ve şirketlerinde Kaan Gülten adını sıklıkla duyuyorsanız, işte bu akıllı yöntemi sayesinde oldu bu iş.

Başta e-ticaret ve kurumsal web siteleri olmak üzere, Türkiye’nin en büyük şirketleri internet girişimlerindeki SEO ve pazarlama tarafını, Kaan’a gönül rahatlığı ile teslim edebiliyor.

Şuan girişimcilerin en çok ihtiyaç duyduğu ve henüz start-up seviyesindeki projelerine kurduğu Melek Yatırımcı Ağı sayesinde kaynak yaratan Kaan, aktif bir şekilde sosyal medya kullanıcısı olarak, herkesin ulaşabileceği kadar yakın ve candan bir insan.

Türkiye’nin teknoloji alanında üretici ve ihracatçı bir kimliğe kavuşması gerektiğini savunarak, günümüzde birçok başta web girişimleri olmak üzere, teknoloji alanındaki her girişime bir şekilde dahil olmaya çalışmaktadır. Bu sayede, hem geçmişten gelen girişimcilik tecrübesini, hem de yaşadığı tüm kademelerin zorluklarını aktarabilmektedir. Yapılan yanlışlara tekrar düşmemeleri, girişimi hangi alanda geliştirmeleri gerektiğini, başından itibaren ne tür bir büyüme stratejisi geliştirmeleri gerektiğini Kaan gibi melek yatırımcı ve mentor’lar sayesinde öğrenen günümüz girişimleri, artık daha emin adımlarla ilerlemekte.

Kaan Gülten Felsefesi

dijitalevim_seo_hocasi

Kaan Gülten felsefesine bakacak olursak;

* Girişimlerde, yapılacak girişimlerde özgün ya da “ en iyisi “ olarak yola başlamak gerek.
* Projenin her alanına dahil olun, ama işi uzmanına bırakın.
* Ekip çalışmasına inanın, ekibinize güvenin.
* Gelişim; her alandadır. Öncelikle kendinizi, sonra işinizi geliştirin.
* Çevrenizi geliştirin. Toplantılar, davetler, konferanslar aracılığı ile girişiminizle ilgilenebilecek yada onu tanıtabileceğiniz kesimlere ulaşın.
* Düşündüğünüzü uygulayın. Yapamasanız bile, “ Bunu bende düşünmüştüm.” dememek için harekete geçin. Belki de, yapabilirsiniz.
* Öncelikle ne yaptığınızın- yapacağınızın farkında olun. Sadece para ve kariyer için bir alana yönelmek yerine, alanında en çok katkıyı sunabileceğinize inandığınız kategorilere yönelin.
* Hızlı olun. İte kaka bir şeyler yaptırılmasını beklemeden, gözlemlediğiniz her ihtiyaca pratik çözümler bularak sunun.

Yorum Yap

Yorum Yap