İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Gerçek Hayat Hikayeleri Konulu 5 Yabancı Film

Gerçek Hayat Hikayeleri Konulu 5 Yabancı Film

dijitalevim_gercek-hayat-hikayeleri-konulu-5-yabanci-film

Filmleri ister zaman geçirmek ister ulaşamadığımız duyguları yaşamak istersek de sırf keyif almak için izliyor olalım, izlediğimiz her sahnenin hayatımıza bıraktığı bir iz olur. İzlediğiniz bir dramın ya da başarı öyküsünün yalnızca kurgudan ibaret olmadığını bilmek de bazı izleyicilere daha anlamlı gelir. İzlediği film boyunca yaşadığı duygu değişimleri boşa gitmemiş gibi hissettirir. Bu yüzden gerçek hayat hikayeleri ana konusu olan filmleri tercih ederler. Gerçek hayat hikayeleri konusunda yabancı filmler yerli filmlerden daha fazla seçenek sunar. İşte gerçek hayat hikayelerini konu alan en iyi 5 yabancı film önerisi.

Gerçek Bir Hikaye: Patch Adams, IMDb- 6,8

Gerçek hayat hikayeleri dediğimizde daima umut verici rollerde gördüğümüz Robin Williams’ın Patch Adams’ı oynadığı film dikkat çekicidir. Film bir adamın akıl hastanesine yatmaya karar vermesiyle başlar. Akıl hastanesindeki hastalarla beraber kalırken kendine diğer insanlara yardım etme amacını bulan Patch Adams Tıp okumak için hastaneden çıkar fakat o kimsenin beklemediği gibi bir doktor olmak ister. Doktorlardaki egoyu ve soğukluğu gülünç bularak işlerin böyle olmadan da yürüyeceğini herkese göstermek için çalışır.

Onun kurduğu ve insanlara bedava sağlık hizmeti veren hastane bugün hala işlemekte ve hastaları tedavi etmeye devam etmektedir. Doktor Patch Adams’sa dünya üzerinde sağlık koşullarının kötü olduğu ülkelere ziyaretler yaparak oradaki hastaları eğlendirme ve tedavi etme görevini sürdürmektedir.

Önce Babamı Öldürdüler (First They Killed My Father) IMDB: 7,2

Yönetmenliğini Angelina Jolie’nin yaptığı 2017 tarihli film Kamboçyalı aktivist Long Un’un çocukluğunda Kızıl Khmer rejimi altında ailesiyle beraber yaşadığı zulmü anlatmaktadır. Sokakta oyun oynarken değişen dünyasıyla bomba yapmayı silah kullanmayı öğrenen bir çocuğun gözünden anlatılan zulüm ve kan dolu yıllar insanın kolayca içinden atabileceği gibi değildir. Her şeyin gerçek olması ve Long Un ve ailesi gibi o yıllarda savaşlar ve Kızıl Khmer rejimi altında acı çeken çok fazla insanın olması film bittikten sonra da izleyenin aklını kurcalamaya devam edecektir.

Gerçek Hayat Hikayeleri: Hidden Figures (Gizli Sayılar) IMDb- 7,8

Siyahilerin Amerika’da hala ikinci sınıf insan olarak görüldüğü yıllarda çok zeki üç siyahi kadın, hem siyahi hem de kadın olmanın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışırlar. NASA’da bilgisayar olarak çalışan bu kadınlar çok geçmeden yalnızca matematiksel işlemleri doğrulayabilecek bir canlı bilgisayardan çok daha fazlası olduklarını kanıtlayacaklardır.

Amerika’nın uzay tarihinde uzaya çıkan ilk insan olan John Glenn’in bu başarısının ardında bu üç kadının imzası bulunmaktadır.

Film Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’un gerçek hayat hikayelerini anlatmaktadır. Şüphesiz film, Al Harrison rolündeki Kevin Costner’ın “Siyahi Kadın Tuvaleti” tabelasını söktükten sonra “Biz NASA’da hepimiz aynı renk işeriz.” Repliğiyle akıllara kazınmıştır.

Tanrıyı Oynayanlar (Something the Lord Made) IMDb: 8,2

Mavi bebek hastalığının tedavisini bulan Vivien Thomas ve Alfred Blalock’un gerçek hayat hikayesini konu alan filmde bu iki adamın hem dostluğunu hem de düşmanlığını izliyoruz. Siyahilerin hala baskı gördüğü dönemlerde Tıp eğitimi almak isteyen Vivien bir doktor olan Alfred Blalock’un yanında işe başlar. Alfred çok geçmeden ondaki zekayı ve el becerisini fark eder ve bundan sonra ikisi beraber çalışmaya başlarlar.

Bu ikilinin mavi bebek hastalığını tedavi etme yolunda beraber attığı adımlar, tereddütleri ve yaşadıkları toplumdan gelen baskılarla mücadele etme yöntemleri izleyiciyi sonuna kadar ekrana bağlamakta oldukça başarılıdır.

Gerçek Hayat Hikayeleri: Amadeus, IMDb- 8,3

Wolfgang Amadeus Mozart’ın başarılarının ve başarısızlıklarının anlatıldığı bu film üç saatlik görsel ve işitsel bir şölen gibidir. Mozart’ın ele avuca sığmaz dehası ve meslektaşı Antonio Salieri’nin duyduğu kıskançlık ve onu düşürmek için yaptığı planlar arasındaki yaşamı izleyenini hiç sıkmadan hatta daha uzun olsa da biraz daha izlesem dedirtecek bir akıcılıkta işlenmiştir.

Milos Forman’ın yönetmenliğini yaptığı film IMDb puanını sonuna kadar hak eden bir gerçek hayat hikayesi filmidir. Son zamanlarda Netflix’te gösterilen yapımların da gerçek hayat hikayelerinden meydana geldikleri görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap