İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Fuat Ergin Kimdir? Fuat Hangi Müzik Türü İle Tanınır?

Fuat Ergin Kimdir? Fuat Hangi Müzik Türü İle Tanınır?

fuat-ergin-kimdir-fuat-hangi-muzik-turu-ile-taninir

İster Hip – Hop müzik dinleyin ister dinlemeyin Fuat Ergin ismini kesinlikle duymuşsunuzdur. Ülkemizdeki Hip – Hop ve Rap müziğe şeklini veren isimlerden biridir Fuat. Kendine özgü tarzı ve sözleriyle bu tarz müzik severler için çok bilinen ve çok sevilen bir isimdir.

30 Ekim 1972 yılında Almanya Berlin’de dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini burada tamamlayan Fuat ailesiyle birlikte 1984 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

Kısa Süren Türkiye Macerası

fuat-hangi-muzik-turu-ile-taninir

1984 yılında ailesiyle ülkesine dönen Fuat 5 yıl burada kaldı. 1986 yılında babasını ve ardından 1989 yılında annesini kaybettikten sonra daha fazla burada kalmak istemedi. Önündeki seçenekleri değerlendiren Fuat, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından 1 ay sonra Aralık 1989’da Berlin’e geri döndü.

Fuat Ergin: Rap Müzikle Tanışması

fuat-ergin-kimdir-fuat-hangi-muzik-turu-ile-taninir

Almanya’daki faşistler karşısında zor zamanlar yaşayan oldukça fazla Türk vardır. Fuat Ergin diğer Türkler gibi bu baskılara maruz kalmıştır. Rap müzik zaten çıkış olarak bir direniş bir isyandır. Fuat’ta bu direnişe Rap müzikleri ile cevap vermiş birisidir.

İlk Rap şarkısını 1992 yılında İngilizce olarak yazdı ve bu yıl itibari ile Rap partilerinde çıkmaya başladı. Daha sonra Türkçe yazmaya karar veren Fuat 1995 yılında “HASSICKDIR?” adında ilk profesyonel kaydını aldı. Bu albümü 4 yıl sonra 1999’da kaset ve CD olarak yayınlandı.

Fuat İsminin Duyulması

hangi-muzik-turu-ile-taninir

Rap müzik çıktığı andan itibaren tüm dünyayı kasıp kavurmaya başlamıştı. Ülkemizde de bu tarz müzik türünün yaygınlaşmasını sağlayan isimlerdendir Fuat. İlk çıktığı zamanlar ülkemizde Rap müzik yapan fazla yerli Rapçi yoktu. Cartel ve Islamic Force gibi gruplar bu akıma ülkemizde öncülük yapan isimlerdendir.

Ama Fuat sadece ülkemizde ismini duyurmakla kalmamış dünya çapında da başarılı işlere imza atmıştır. 1999 yılında Almanya turnesine dünyaca ünlü DJ Hype ile birlikte çıkmıştır. 2002 yılında Rap müziğin efsanelerinden Wu Tang Clan’ın beyni olan RZA tüm dünyada piyasa sürülen bir albüm çıkartmıştır.

Bu albümde Fuat ve RZA’nın Uzaktan Gelen Ses şarkısı da bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok şehrinde konser veren Fuat Ergin ayrıca 2003 – 2004 yıllarında Almanya’da “36 Street” ismindeki tiyatro oyununda da oynamıştır.

Fuat Ergin Çalıştığı Müzik Şirketleri

fuat-hangi-muzik-turu-ile-taninir

Müzik şirketleri başarılı bir şarkıcı bulduklarında peşlerini bırakmazlar. Fuat Ergin çalıştığı müzik şirketleri için çok önemli bir yere sahiptir. Royal Bunker, West Berlin Records, Irem Records, Kokpit Records, ON AIR, 2014 VE Medya Yapım, Rough Mix Records ve Entürkteyment gibi efsane müzik şirketleri ile çalışan bir isimdir.

Fuat Sosyal Hayatı

fuat-ergin-kimdir-fuat-hangi-muzik-turu-ile-taninir

Çoğu ünlü gibi sosyal hayatında yaptıkları ile gündeme gelmek ve haber olmak Fuat’ın sevdiği bir şey değildir. Fuat ismini sosyal medya üzerinde çok duyduğunuz zaman anlayın ki bu adam yine efsane bir şarkı ya da albüm çıkarmıştır.

Çıkardığı albüm ya da single’lar dışında fazla gündeme gelmeyi sevmeyen bir sanatçıdır. İlk piyasa çıktığı yıldan beri bu duruşunu bozmayan Fuat bu konuda da herkesin takdirini kazanmıştır. 2015 yılında evlenen Fuat Ergin eşi ile mutlu bir evlilik sürdürmektedir.

Fuat – Sagopa Kajmer – Ceza Tartışmaları

hangi-muzik-turu-ile-taninir

Kuvvet Mira ülkemizdeki büyük Rapçilerin bulunduğu bir Rap grubudur. Sagopa Kajmer ve Ceza gibi büyük isimler bu grubun üyesidir. Bu ikisi arasında ki tartışmalar sonrası Ceza gruptan ayrılmış (Sagopa Kajmer’in açıklamalarına göre ise kovulmuş) ve Almanya çıkışlı Rapçilerin kurduğu Batı Berlin tayfasına geçmiştir.

O dönem Batı Berlin tayfasında Killa Hakan, Fuat ve Masakka gibi büyük isimler bulunuyordu. Bu olaylar sonrasında Ceza şarkılarında Kuvvet Mira grubuna ağır sözler söylemiştir. Zamanla bu karşılıklı “Dissleşmeye” Fuat’ta Ceza’nın yanında dahil olmuştur.

Fuat Ergin Rap Albümleri

hangi-muzik-turu-ile-taninir

Fuat ilk profesyonel kaydının çıktığı 1999 yılından 2019 yılına kadar 9 albüm çıkarmıştır. Bunlar ise sırası ile şöyledir.

 • 1999 – HASSICKDIR? 1
 • 2001 – HASSICKDIR? 2
 • 2002 – Bonobo 1 Panzer
 • 2002 – HASSICKDIR? 3
 • 2003 – Rapüstad
 • 2005 – Her Ayın Elemanı
 • 2009 – Kalbüm
 • 2019 – Omurga 1
 • 2019 – Omurga 2

2005 yılında çıkan Her Ayın Elemanı albümündeki Fuat Ergin – Okyanuslar şarkısı gibi her albümünde efsane olmuş şarkılar bulmak mümkündür. Fuat Ergin’in tüm şarkıları Spotify uygulaması üzerinden dinlenebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap