İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. En Çok Kullanılan Güvenilir DNS Sunucuları

En Çok Kullanılan Güvenilir DNS Sunucuları

dns sunucuları

DNS sunucuları kullanılarak internette hızlı ve güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz. Hem gezinir, hem de internet bağlantınızı hızlandırmış olursunuz. İnternette bulduğunuz her DNS sunucusunu kullanmayın. Sizin gibi birçok kullanıcı aynı DNS hizmetini kullandığından, internet bağlantınızın yavaşlamasına ve web sayfasının geç açılmasına neden olabilirsiniz. İnternet hakkında pek bilginiz bulunmuyorsa, en çok kullanılan güvenilir DNS sunucuları şunlardır:

Domain Name System (DNS)

dns sunucuları

Türkçe’de alan adı sunucusu olarak tanımlanır. En çok 256 karakterden oluşan host adlarını IP’ye dönüştürür. Çalışma mantığı, isim sunucuları ve isim çözümleyicilerinden oluşur. Bir siteye giriş yapmak istediğinizde IP adresinin DNS sunucusunda bir karşılığı varsa, o siteye giriş yapabilirsiniz.

Mahkeme kararı ile yasaklanan sitelere ait IP adresleri, internet servis hizmeti veren sağlayıcıların DNS sunucularına yasaklı olarak bildirilir. Hangi cihazı kullanırsanız kullananın, girmek istediğiniz o web sitesine giriş yapmanız mümkün değildir.

Cihazınızın DNS ayarlarını değiştirerek, IP adresinizi kullanmadan internet sitelerine kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Bu durumda eklemiş olduğunuz DNS sunucusuna bağlanılır. Açmak istediğiniz internet sitesi de farklı DNS sunucusuna bağlanır. DNS yöntemi sayesinde internet sitesine ulaşmış olursunuz.

Yasaklı sitelere giriş yapmanın iki farklı yöntemi bulunuyor. Bunlardan birincisi DNS sunucusu kullanmak. İkincisi ise VPN kullanmak. Mobil ve masaüstü cihazlarda DNS değiştirerek istediğiniz internet sitesine rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

DNS sunucuları kullanıcılara hızlı, güvenli, kimlik avı, çocuk filtresi ve virüslü siteleri engelleme gibi özellikleri sunuyor. Aşağıda yer alan 6 DNS hizmetini inceledikten sonra, bir tanesini kullanmaya karar verebilirsiniz.

Open DNS Sunucuları

dns sunucuları

90 milyon küresel kullanıcı, günlük 140 milyar DNS isteğini karşılayarak, %100 güvenli internet hizmeti sunuyor. Kimlik avı, kötü amaçlı ve fidye yazılımlarına ait saldırıları engellemeye çalışır. İnternetinizi hızlı ve güvenli hale getirebilirsiniz. Filtreleme veya yapılandırılmış koruma özelliği sayesinde ailenizi uygun olmayan güvensiz içeriklere karşı koruyabilirsiniz. Tüm cihazlarda kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Girmiş olduğunuz DNS sunucu adresleri internet sağlayıcıları tarafından yasaklandığında, VPN kullanabilirsiniz.

Open DNS Sunucu Adresi

208.67.222.222 / 208.67.220.220

Cloudflare DNS Sunucuları

dns sunucuları

Yüksek performans ve üst düzey gizlilik ile birlikte kullanıcılara destek hizmeti sunuyor. Diğer DNS hizmetlerine karşı, farklı bir özelliği bulunmuyor. Kimlik avı koruma, reklam engelleme, içerik filtreleme gibi özellikleri kullanarak hangi sitelere erişim olup, olmayacağını belirleyebilirsiniz.

Cloudflare ücretsiz paketini kullanabileceğiniz gibi, ücretli paketlerini de kullanıcıların hizmetine sunuyor. Pro paketini aylık 20 $, Business paketini aylık 200 $, Enterprise paketi için özel teklif alarak satın alabilirsiniz.

Cloudflare DNS Sunucu Adresi

1.1.1.1 / 1.0.0.1

Google Public DNS Sunucuları

dns sunucuları

Gizlilik konusunda pek güvenilir değildir. Basit bir yapıya sahip olmasına rağmen, birçok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. DNS değiştirme hakkında bilginiz yoksa Google destek sitesi üzerinde DNS’yi nasıl değiştirilir? Rehberini inceleyebilirsiniz.

Google Public DNS Adresi

8.8.8.8 / 8.8.4.4

Comodo Secure DNS Sunucuları

dns sunucuları

Comodo, şirkette yer alan bilgisayarları için kendi DNS hizmetini sunuyor. Güvenlik başta olmak üzere; kimlik avı, casus ve kötü amaçlı yazılım, reklam engelleme gibi özelliklere sahiptir. Güvensiz, açılır reklam gibi bir site ile karşı karşıya kalmadan önce size bilgi verir.

Ücretsiz sürümünü kullanmak isterseniz, aylık 300.000 DNS isteğini karşılayabilirsiniz. Ücretli sürümlerinin fiyatlarını öğrenmek için, üye olup kullanım amacını belirtmeniz gerekiyor.

Comodo Secure DNS Adresi

8.26.56.26 / 8.20.247.20

Quad9 DNS

dns sunucuları

Hız, performans ve kötü amaçlı siteleri engelleme özelliklerini barındırıyor. Şirket çalışanlarının kamu, özel kaynak ve araştırma yaparak istihbarat toplayarak, zararlı ve kötü amaçlı web sitelerini engellediği iddia edildi. Yapılan karşılaştırmalara göre, birçok DNS hizmetini sunan diğer servisleri geride bırakıyor.

Quad9 DNS Adresi

9.9.9.9 / 149.112.112.112

Verisign Public DNS Sunucuları

network

Verisign, 1995 yılından bu yana DNS ve güvenlik alanında hizmet veriyor. Güvenli ve ortak DNS’leri kullanarak, bilgileriniz üçüncü kişilere ulaşmadan internetin keyfini çıkarabilirsiniz.

Verisign Public DNS Adresi

64.6.64.6 / 64.6.65.6

Bilgisayarlarda DNS Sunucuları Değiştirme

network

Başlat menüsünden denetim masasını açın.

Açılan sayfadan ağ ve internet kategorisinin altında yer alan ağ durumu ve görevlerini görüntüle yazısının üstüne tıklayın.

Bağlı olduğunuz internet bağlantısını seçin.

Özellikler butonuna basın.

Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır bölümünden, internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçip özellikler butonuna tıklayın.

Aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan tikini aktif yapın.

Kullanmak istediğiniz DNS adresini yazıp, tamam butonuna basın.

Mobil Cihazlarda DNS Değiştirme

İOS İşletim Sistemli Cihazlarda DNS Değiştirme

iphone

Cihazın ayarlar bölümünü açın.

İnternet hizmeti kullandığınız ağın yanında yer alan butona basın.

DNS alanını aktif edin.

Kullanmak istediğiniz adresi yazıp, onaylayın.

Android İşletim Sistemli Cihazlarda DNS Değiştirme

network

Cihazın ayarlar bölümünü açın.

Kablosuz bağlantı ve ağlar yazısının üstüne tıklayın.

İnternet hizmeti aldığınız servisin üstüne parmağınızı basılı tutun.

Ağı değiştir butonuna basarak, gelişmiş ayarlar bölümünü açın.

IP ayarları kısmından, kullanmak istediğiniz DNS adresini yazıp, tamam deyin.

Yorum Yap

Yorum Yap