İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Eklektik Dekorasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Eklektik Dekorasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

dijitalevim_eklektik_dekorasyon

Mekan dekorasyonlarında herkes tarafından kabul gören belirli dekorasyon kuralları olduğunu biliyoruz. Fakat kural tanımayan aynı zamanda şıklıktan da ödün vermeyen eklektik dekorasyon örneği olan mekanlar da özellikle son yıllarda sıkça karşımıza çıkmaktadır. Eklektik dekorasyon, farklı tarzdaki eşyalarla objelerin ve farklı renklerin bir arada uyumla kullanıldığı stildir. Eklektik ev dekorasyon tarzında etnik, modern, klasik, avangard ve antika gibi birçok tarz bir arada kullanılabilir. Bu şekilde düşünüldüğünde ilk önce hayret verici gelebilir. Fakat eklektik bakış açısını yaşam şekli haline getirmiş kişilerin doğru uygulamaları sayesinde çok şık mekanlar ortaya çıkmaktadır.

Bu Yazıda Neler Var

Neden Eklektik Dekorasyon?

dijitalevim_eklektik_dekorasyon

Belirli kalıplara bağlı olmak istemeyen kişilerin tercih ettiği eklektik tarz tamamen özgünlüğü ve özgürlüğü temsil eder. Kalıpların dışına çıkan ve heyecan verici dekorasyon fikirleriyle oluşan bu yaklaşımda kişi mekana kendi iç dünyasını rahatlıkla yansıtma fırsatı bulur. Günümüz moda dayatmalarını kabul etmeyen insanların yöneldiği ve karma estetik anlayışının yansıtıldığı bu dekorasyon tarzında şıklıkla rahatlığı, gösterişle sadeliği aynı mekanda görebiliriz.

Eklektik Dekorasyonu Nasıl Uygularsınız?

dijitalevim_eklektik_dekorasyon

Hem alışılmışın dışına çıkıp farklı tarzları bir arada kullanılması hem de estetik bir mekan yakalamak sanıldığı kadar kolay değildir. Tabi ki sırf mekanı kullanan kişilerin zevkine hitap ediyor diye her renkten her mobilya ve objeyi kullanmak eklektik ev dekorasyon tarzının hayal kırıklığıyla sonuçlanmasını neden olur. Ancak doğru parçalar doğru yerlerde ve kararında kullanıldığında mükemmel uyum yakalanabilir.

Eklektik dekorasyon, öncelikle farklı renklerin dansıyla kendini gösterir. Duvarlarda zıt ve sıcak renkler bir arada kullanıldığında mekanın enerjisi artar. Aynı şekilde mobilyalarda da zıt renklerden uyumlu renk ahenkleri yakalanabilir. Eklektik tarz doğası gereği konforu yansıtır. Bir odanın ya da ofisin orayı kullanan kişinin kendini bulabildiği bir mekana dönüşmesi için seçilen mobilyaların şık ve rahat olması önemlidir. Klasik ve modern tarzın bir arada harmanlandığı salonlar buna en güzel örneklerdendir.

Eklektik Dekorasyon Önerileri

eklektik-dekorasyon-nedir-nasil-uygulanir

Birbiriyle takım olmayan oturma grubu parçalarının kullanımı salonlar için en çok tercih edilen dekorasyon seçimidir. Farklı yapı ve renkteki koltuklarla uyum yakalamak eklektik ruhu tamamiyle mekana yansıtır. Birlikte kombin edilen mobilyaların her biri deri, süet ve kumaş gibi farklı özelliklere sahip olabilir. Mobilyaların dağınık konumlandırılması da mekanı kullananların rahat hareket etmesine olanak tanır. Eklektik dekorasyon yaparken simetrik yerleşimden uzak durulmalıdır.

Koltuklarda, perdelerde ve halılarda kullanılan desenlerin birbirinin aynısı ya da benzeri olmasına gerek yoktur. Aksine eklektik tarz, farklı desenlerin cesurca bir arada kullanılmasıyla meydana gelir. Modern salonların bir köşesinde klasik bir berjer, sehpa ve abajurlar kullanılarak okuma köşesi oluşturmak iyi fikirdir. Günümüz estetik anlayışı ile döşenmiş bir mekanda bu tarz eşyaların kullanılması farklı bir hava yaratacaktır. Yine aynı şekilde antika eşyalar için ayrılan bir alan modern mekana nostaljik bir dokunuş yapar. Masa ve sehpaların ayaklarında ağaç kütüklerini kullanmak da en çok kullanılan eklektik dekorasyon tercihlerindendir. Ayrıca ağaç ve mermer uyumu da çok güzel bir görsellik sunar.

eklektik-dekorasyon-nedir-nasil-uygulanir

Klasik dolaplar ve yer döşemeleri ile günümüz modern tarzında yemek masası ve sandalyeleri bir arada kullanmak eklektik tarzda bir mutfak için güzel bir tercih olacaktır. Evin her alanında olduğu gibi banyolarda da eklektik ruhun yakalanması için geleneksel hamam kültürümüzün izlerini taşıyan duvar dekorları şık durmaktadır. Birbirinden farklı aksesuarların yan yana kullanılması da eklektik tarzı tamamlayarak güzel bir harmoni meydana getirir. Modern mekanlarda aksesuar olarak bitkilerin yer alması son zamanlarda oldukça rağbet görmektedir. Odaya otantik bir hava kattığı için isabetli bir seçim olacaktır.

Ve kendin yap aksesuarları… Eklektik dekorasyon tarzında mekanı dekore eden kişilerin kendi yaptıkları ürünleri aksesuar olarak kullanması mekana kendilerini daha çok yansıtma fırsatı buldukları için güzel bir dokunuş olur.

Yorum Yap

Yorum Yap