1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Ebeveynler Dikkat: Momo’dan Sonra Mavi Bebek Oyunu Tehlikesi

Ebeveynler Dikkat: Momo’dan Sonra Mavi Bebek Oyunu Tehlikesi

mavi-bebek-oyunu

Son yıllarda ortaya çıkan Momo ve Mavi Balina gibi oyunların arasında Mavi Bebek Oyunu da eklendi. Uzmanlar ebeveynleri bu tip oyunlar hakkında uyarmaya devam ediyor. Momo ve Mavi Balina oyunlarında olduğu gibi bu yeni oyunda da çocukların ruhsal durumu olumsuz etkileniyor. Tamamı manipülasyon etkisi altında oynanan bu tip oyunlar yüzünden çocuklar hayal edemeyecekleri görevleri yapmak zorunda kalıyorlar.

Bu tip oyunların en korkutucu noktası ise çocukların intihara doğru adım adım sürüklenmesi oluyor. Mavi Bebek Oyunu videoları içerisinde çocukların korkmasını sağlayan pek çok faktör de bulunuyor. Zaten bir tür korku dünyasına sürüklenen çocuklar da bu yüzden oyunda geçen görevleri yapmak zorunda hissediyor. Bu yazımızda gündemi meşgul eden Mavi Bebek Oyunu hakkında bilinen tüm detayları bulabilirsiniz.

Mavi Bebek Oyunu Nedir?

mavi-bebek-oyunu

Momo ve Mavi Balina benzeri bir oyun olan Mavi Bebek’te hikaye banyo ortamında geçiyor. İçerisinde çeşit çeşit korku hikayelerinin yer aldığı bu oyunda kucağınızda bir bebek varmış gibi davranmanız isteniyor. Mavi Bebek videosunda sizden banyonun tamamen karanlık olmasını sağlamanız da isteniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=X-RF5yRLVk4

Ortam tamamen karanlık olduktan sonra kucağınızda bir bebek varmış gibi sallamanız bekleniyor. Siz bunu yaparken yavaş yavaş kucağınızda gerçekten de bir bebek varmış gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Bu esnada üç defa “baby blue, baby blue, baby blue” diye seslenmeniz de isteniyor.

Siz tüm bunları yaparken oyunun video kaydından bazı sesler gelmeye başlıyor. Bu sesler sizden bebeği vermenizi vermemeniz halinde öldürüleceğinizi söylüyor. Tüm bu detaylara bakıldığında oyunun çocuklar arasında derin ruhsal problemlere yol açması kaçınılmaz geliyor.

Mavi Bebek Oyunu Nasıl İndirilir?

mavi-bebek-oyunu

Mavi Bebek Oyunu, hedef olarak belirlenen çocukların Facebook ya da Instagram hesaplarına gönderilen bir oyun türüdür. Direkt Mesaj yoluyla gönderilen bu oyunda oyuna başlama motivasyonları da bulunuyor. Zaten gizemli bir havada gönderilen mesajlar, çocukların dikkatini doğrudan oyuna çekmeye yönelik içeriklere sahip.

Oyunun dünyanın en popüler sosyal medya kanalları üzerinden gönderilmesi de aslında hedef kitleye ulaşmanın ne denli kolay olduğunu ortaya koyuyor. Yani herhangi bir çocuğa bu tip mesajların gönderilmesi aslında oldukça kolay.

Oyunun Olası Zararları Neler?

mavi-bebek-oyunu

Mavi Bebek Oyunu izle seçeneği ile çocukların videoya tıklamaları isteniyor. Bir müddet sonra çocuğu etki altına alan direktifler ile istenilen elde ediliyor ve oyuna yeni bir katılımcı eklenmiş oluyor. Bu oyun yüzünden pek çok çocuğa çeşitli konularda siber zorbalıklar yapılabiliyor. Çocuklardan oyundan kurtulmaları için uygunsuz eylemlerde bulunmaları da talep edilebiliyor.

mavi-bebek-oyunu

Siber zorbalığın bir başka türü olarak kabul edilen bu oyunda çocuklara yönelik şantaj ve korkutma riskleri de oldukça yüksek. Öyle ki oyundan kurtulmak isteyen çocuklardan uygunsuz fotoğraflar da talep edilebiliyor.

Tüm bu riskler dahilinde ve oyunun da hikayesi ile birlikte çocuğunuzda çeşitli ruhsal bozukluklar gözlemleyebilirsiniz. Bunların da başında yeme ve uyku bozuklukları yer alabilir. Aynı şekilde oyunun korku dozunun bir hayli yüksek olması çocuğunuzda kaygı bozukluğu gibi durumlara da neden olabilmektedir.

Mavi Bebek Oyunu Nasıl Önlenebilir?

mavi-bebek-oyunu

Son dönemlerde YouTube üzerinden açılan bazı kanallar, çocukların uygunsuz içerikleri görmesine neden oluyordu. Yapılan son hamleler ile pedofili niteliği taşıyan bu kanalların kapatılması kararı alındı. Aynı şekilde Momo ve Mavi Balina oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da caydırıcı önlemlerin alınması bekleniyor.

mavi-bebek-oyunu

Bu süreçte ailelerin de çocuklarının sosyal medya kullanımını denetlemeleri gerekebiliyor. Sosyal medya platformları üzerinden dağıtılan bu oyun videosu günün birinde sizin dahi karşınıza çıkabilir. Bu süreçte ebeveynler olarak çocuğunuz ile kurduğunuz iletişime de özen göstermeniz gerekebilir. Çocuğunuza arkadaş gibi yaklaşarak sosyal medya kullanımını denetleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap